Ölümsüzlerin Hikayesi | Hellsing Ultimate

0
48

Ölümsüzlerin Hikayesi | Hellsing Ultimate

Bu hafta sizlere belli bir kesim tarafından çok iyi bilinen bir seriden bahsetmek istiyorum. 2006 yapımı 10 bölüm sürmüş OVA serisi olan Hellsing Ultimate’den. 2001 yapımı ve 13 bölüm sürmüş Hellsing serisinin alternatif versiyonu olan Hellsing Ultimate, çizim teknikleri ve hikayesel olarak ilk serinin önüne geçen bir yapım. 1997-2008 yılları arasında yayınlanan Hellsing isimli mangadan uyarlama olan serinin bölümleri de 40-50 dakika civarında. Ayrıca anime 2006 yılında yayınlanmaya başlasa da ancak 2012 yılında bitmiş.

Doğaüstü güçler, seinen, ordu, aksiyon, vampir ve korku türlerinde bir anime Hellsing Ultimate. Serinin yaratıcısı Kouta Hirano. Kendisinin şu aralar Drifter animesi ile gündemde olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Aslını isterseniz Hellsing Ultimate tanıtımına, Drifter’ın yaratıcı başlığı altında Kouta Hirano’yı görünce karar verdim. Zira kendisinin hikayelerindeki vahşet dozu baya bir yüksek.

Konumuza dönersek animenin yönetmeni Tomokazu Tokoro. Daha önce Haibane Renmei animesini yönetmiş ama dikkat çeken başka yönetmenliği yok gibi. Daha çok animatör olarak görev almış anime yapımlarında. Animenin yazarları ise Hideyuki Kurata (Drifter) ve Yousuke Kuroda (Drifter, Boku no Hero Academia, Btooom!, Highschool of the Dead, Phantom: Requiem for the Phantom) Herhangi bir açılış jeneriği olmayan serinin müziklerini ise Hayato Matsuo yapmış. Evet o da Drifter kadrosunda olan bir isim.

Ölümsüzlerin Hikayesi | Hellsing Ultimate

Biraz da seiyu kadrosuna bakalım. En önemli karakterlerimizden olan Alucard‘ı Jouji Nakata seslendirmiş. 2001 yapımda da Alucard’ı seslendiren Nakata’yı Fate serilerinden Kotomine Kirei olarak tanıyor olabilirsiniz. Bunun dışında, Kara no Kyoukai filmlerinde Araya Souren olarak da dinledik onu. Tabii referanslarında sayamayacağım kadar çok iş var. Serinin bir diğer önemli ama çaylak karakteri Victoria Seras‘i Orikasa Fumiko seslendirmiş. Kendisi Bleach‘in Rukia Kuchiki‘si olur. Ya da Code Geass: Hangyaku no Lelouch‘ın bahtsız Shirley‘i ve ya Fullmetal Alchemist: Brotherhood‘un Rize Hawkeye‘ı olur. Onun da künyesi oldukça dolu. Animede bir de, yapıma soyismini veren Integra Fairbrook Wingates Hellsing karakteri var. Evet okuması da söylemesi de bir hayli zor. Kısaca Bayan Hellsing’i Mizuhashi Kaori seslendiriyor. Onu ise Mahou Shoujo Madoka★Magica‘da Mami olarak ya da Owarimonogatari‘de Ougi olarak dinlemiş olabilirsiniz.

O zaman kısaca konusuna bakalım biraz. Sör Integra Fairbrook Wingates Hellsing‘in çocukluğu ile başlıyor ilk bölüm. Hellsing hanedanlığının başına geçecek kişi olmasına rağmen amcasının engeli ile karşılaşıyor ve ölümle burun buruna geliyor. Tam bu sırada babasının söyledikleri aklına geliyor. “Bodrum kata in, hayatını kurtaracak şey orada” İşte Alucard ile ilk kez burada karşılaşır.

Ölümsüzlerin Hikayesi | Hellsing Ultimate

Helsing ailesi yüzyıllardır İngiltere’de vampirleri avlayan, daha doğrusu insanlığa karşı olan karanlık güçlerin karşısında olan protestan bir aile. Alucard ise vampirleri öldüren ölümsüz bir vampir. Sadece bakir ve bakirelerin ölümsüz vampir olduğu, bu vampirlerin ısırdığı insanların ghoullara dönüştüğü bir dünya burası. Alucard ise Hellsing ailesinin en büyük kozu. Çünkü onun ölümsüzlüğünün sınırı bile yok. Diğer yandan ghoulların çokluğu ile birlikte farklı bir savaş da kapıda. Ghoulların çokluğunun nedenini araştırırken Hellsing ailesinin önüne bir de Vatikan’ın gönderdiği İscariot çıkıyor karşılarına. Böylece üç cepheli bir savaş başlıyor seride.

Serinin seinen altyapısı hikayesindeki olgunluktan ziyade, kanlı sahneler dolduruyor. Sansürsüz sahneler çoğu izleyiciye rahatsız edici gelebilir. Kopan uzuvlar ve bol kanın yanı sıra çeşitli işkence sahneleri de söz konusu. Farklı türler anlamında da oldukça dolu bir anime. Vampirinden kurt adamına, ghoulundan nazisine çeşitli türlerle aksiyon kolu sürekli güçlendiriliyor. Ayrıca ufak da olsa dinler ve ırklar üzerine de birkaç kelam ediyor. Her ne kadar bu kelamlar yüzeysel kalsa da o kadar aksiyonun içinde aramıyorsunuz da zaten…

Ölümsüzlerin Hikayesi | Hellsing Ultimate

Alucard farklı bir karakter ve kana susamışlığını hemen çözsek de günümüzdeki bazı hareketlerini çözemiyoruz hemen. Aynı şekilde ilk bölümde karşılaştığımız ve kalıcı olan Seras Victoria karakteri de öyle. Vampirliğe alışmaya çalışan Seras için neredeyse iki ayrı kişiliği olduğunu bile söyleyebiliriz. Bölümler ilerledikçe karakterlerini geliştirmek yerine onları daha iyi anlatmayı seçen hikaye genel olarak başarılı ama animenin asıl olayı korku, gerilim ve aksiyon üzerine kurulu.

Bunun dışında Hellsing Ultimate çizimleri ve başarılı gerilim sahneleriyle de türlerinin alternatif yapımları arasından sıyrılıyor. Zaten 2001 yapımından daha fazla beğenilmesinin en büyük etkeni de bu. Bir diğeri ise manga hikayesine daha paralel gidiyor oluşu. Siz de farklı çizimlerle aksiyon ve bol kanlı sahneler izlemek istiyorsanız mutlaka izlemelisiniz.

*Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz