Öldürmeye ve Ölmeye Hazır Olmak: Samuraylık & Bushido Öğretisi

0
61

Öldürmeye ve Ölmeye Hazır Olmak: Samuraylık & Bushido Öğretisi

12.yy başlarında Japonya’da ortaya çıkan ve Japonya’nın güçlü sınıflarından birini oluşturan samuraylar, efendi-asker tipinin özgün örneklerindendir. Japonya’da soylu asker sınıfı için kullanılan samuray ifadesi, eski Japoncada ‘hizmet etmek’ anlamına gelen saburau kelimesinden türemiştir.

Samuray sınıfının oluşumunda Çin’den gelen Budizm ve Konfüçyus öğretilerinin önemli etkisi olmuştur. Dünyayı önemsiz-gelip geçici gören Buda düşüncesi, temelinde üstlerine itaat etmek adına her an ölmeye ve öldürmeye hazır bulunan samurayların, bushido öğretisinin ortaya çıkmasında rol oynamıştır. Bushido, ‘Savaşçının Yolu’ anlamına gelmekle birlikte bu öğretide korkuya yer yoktur. Samuray olan kişi, korkusunu yenmiş kişidir. Samuraylara savaşı, dinginlik ve efendiye sadakat kazandırmaktadır.

Öldürmeye ve Ölmeye Hazır Olmak: Samuraylık & Bushido Öğretisi

Japonya’da Nara döneminde Çin’den gelen Konfüçyus öğretilerinin etkisiyle birlikte samuray öğretileri de değişikliğe uğramıştır. Oğlun babasına karşı itaati yerini, halkın imparatora itaati ile yer değişikliğine uğramıştır. Samuraylara göre erkeğin en önemli görevi efendisine göstereceği sadakattir. Bu sebeple feodal dönem başlamadan önce iktidarı elde tutabilmek adına itaatkar, her ölüme hazır samuray sınıfı önem kazanmıştır. Ve sonuç olarak feodal dönemle birlikte samuray sınıfı daha da önem kazanmıştır. Samuraylar, soylu feodal beylerin yanında paralı askerler olarak itaat gösterir olmuşlardır.

Öldürmeye ve Ölmeye Hazır Olmak: Samuraylık & Bushido Öğretisi

İki kılıcı bulunan samurayın, daito-katana adını verdikleri uzun kılıçları ve shoto-wakizashi adını verdikleri kısa kılıçları bulunurdu. Bunlara ek olarak tanto adını verilen bıçakları bulunmaktaydı. Samuraylar kılıçlarına çoğunlukla mei adını verirlerdi ve kılıçlarının ruhları olduklarına inanırlardı. Ek olarak çift kılıç taşıma ve kullanmaya da daisho adı verilirdi.

Samuray geleneği, 1876 yılında Meiji tarafından ortadan kaldırılarak kılıç taşımayı yasakladı. Böylelikle işsiz ve sahipsiz kalan samuraylara ‘ronin’ denildi ve bunlardan bazıları kılıçlarıyla seppuku/harakiri yaparak intihar ettiler. Geleneğin sona erme sürecinde dahi efendisine olan sadakatini seppuku/harakiri yaparak göstermişlerdir.

Günümüzde samurayların ruhu savaş sanatları alanında yaşatılmaya devam edilmektedir. Morihei Uyehiba tarafından ortaya çıkarılan ve insan ruhunu-bedeniyle birlikte eğitmeyi temel alan savaş sporu Aikido sanatında samuray ruhu yaşatılmaya devam etmektedir.  

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz