Okinawa’nın Çekirdek Şehri: “Naha”

0
55

Okinawa'nın Çekirdek Şehri: "Naha"

Naha şehri Doğu Çin Denizi’nin güneyinde Okinawa Adası’nda yer alan önemli bir Japon liman şehri. Naha Okinawa adasının en kalabalık şehri. Adanın siyasi, ekonomik ve eğitim merkezi.  Şehir resmi olarak 20 Mayıs 1921 tarihinde kurulmuş. Şehrin eski adı Naba, ama zamanla telaffuzu sebebiyle Naha olarak değişmiş.

Geçmişte de Okinawa Adası için önemli bir şehir olan Naha, 15. ve 19. yüzyıllarda Ryukyu Krallğı’nın ticaret başkenti oldu. Krallık küçük olmasına rağmen Doğu ve Güneydoğu Asya’daki ticaretin merkezinde yer almış.

Okinawa'nın Çekirdek Şehri: "Naha"

Şehirde görülecek en önemli yer Shuri Kalesi. 2.Dünya Savaşı sırasında kale Japon ordusu tarafından büyük bir komuta yeri olarak kullanılmış. Shuri Kalesi ABD ordusu tarafından tahrip edilmiş ve daha sonra restore edilmiş. Kalenin içinde görülmesi gereken en önemli yerler sırasıyla ‘’Houishin Gate’’, ‘’Seiden’’, ‘’Hokuden’’, ‘’Una’’, ‘’Nanden Bandokoro’’ ve ‘’Shoin’’. Ayrıca kale UNESCO’nun koruması altında.

Okinawa'nın Çekirdek Şehri: "Naha"

Şehirdeki diğer önemli görülecek yer ise ‘’Kokusai Caddesi’’. Burası Naha’daki en önemli ve en büyük alış-veriş caddesi. Yol boyu rastlayabileceğiniz onlarca turistik eşya satan mağazalar var. Cadde üzerinde yer alan ‘’Makishi Public Market’’ ağırlıklı olarak et, sebze, meyve ve okyanus ürünleri satıyor. Şehrin yöresel yiyeceklerini tatmak için önemli bir yer. Japonya’da parmak ve eller ile yüksek basınç ve germe hareketleri ile yapılan Shuatsu masajının merkezi Naha Şehri. Şehirde ayrıca ziyaret edebileceğiniz Lake Man, 2002 yılına kadar Japonya’nın en büyük köyü olan Timigusuku önemli yerlerden.

Okinawa'nın Çekirdek Şehri: "Naha"

Şehirde Mayıs ayında Naha Hari, Ekim ayında Naha ve Naha Tug Savaşı Festivalleri kutlanıyor. Savaş dediğime bakmayın 17. yüzyıla kadar geri gidebileceğimiz Doğu ve Batı arasındaki savaşı temsili bir festival kutlanıyor. Festival Kokusai Caddesi’nde Doğu- Batı diye ayrılan iki grubun bir ipi çekmeleri ve devamında gelen etkinlikler ile kutlanıyor. 1997 yılında Guinness Rekorlar kitabına giren 40 ton ağırlığında bir ip kullanılmış.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz