Oharu’nun Yaşamı | Kenji Mizoguchi’nin Başyapıt Filmi

0
83
Oharu'nun Yaşamı | Kenji Mizoguchi'nin Başyapıt Filmi

Japon yönetmen Kenji Mizoguchi’nin başyapıtlarından birisi olan Oharu’nun Yaşamı filmi aşkın gölgesinde solup giden bir kadını konu ediniyor.

“Umarım sosyal mevkiinin olmadığı bir zaman gelir ve erkekler de âşık olabilir!”

Oharu’nun sevdiği adamın son sözleri; mevzubahis “bir zaman” henüz geldi mi bilinmez ama bu cümle, aşkın önündeki en büyük engellerden birini, statü farkı gerçeğini gözler önüne seriyor.

Bu trajik öyükünün yönetmen koltuğunda Japon sineması denince akla gelen yönetmenlerden biri Kenji Mizoguchi’yi görüyoruz.

Oharu'nun Yaşamı | Kenji Mizoguchi'nin Başyapıt Filmi

Orijinal Adı: Saikaku Ichidai Onna

Yapım Yılı: 1952

Tür: Dram

Süre: 2 saat 28 dakika

Siyah beyaz film bizi, 1600’lü yılların Japonya’sına, sokaklarında kimonolu kadınların gezdiği, feodal sitemin olduğu Edo Dönemi’ne götürüyor.

50 yaşında bir hayat kadını olan Oharu (Kinuyo Tanaka), o gece de iş bulamamış, ve yaşının ilerlediğini artık iyiden iyiye fark etmiştir. İş bulamadığı o soğuk gecede, girdiği bir tapınaktaki buddah heykelinin yüzüne bakarken ansızın bir zamanlar sevdiği adam olan Katsunosuke’nin (Toshiro Mifune) yüzünü görür, ve o kısacık an, tüm hayatını gözlerimizin önüne serer.

Samuray bir ailenin kızı olan Oharu, ailesiyle birlikte bir derebeyine hizmet etmektedir. Oldukça saygın bir konumda bulunan Oharu, bir o kadar da aşağı mevkiide olan Katsunosuke’nin ona karşı olan ilgisini fark eder; ancak bu aşkın imkânsızlıktan öteye gidebilmesi pek de mümkün değildir. Bu yüzden, Oharu ve ailesi ceza olarak sürgün edilir, Katsunosuke ise aşkının bedelini canıyla öder. Yukarıda yazdığım alıntı, Katsunosuke’nin öldürülmeden önceki son temennisidir. Bunun haricinde Oharu’ya iletilmesini istediği son bir dileği daha vardır: Oharu’nun sevdiği bir adamla evlenip mutlu bir hayat sürmesi. Nitekim Oharu, hiçbir zaman Katsunosuke’nin onun için dilediği hayata sahip olamaz.

Hayat Katsunosuke için orada sona ermiş olsa da, Oharu için yeni başlamaktadır.

İşte tam bu noktadan sonra, Oharu’nun hayatını 15 farklı aşama olarak izliyoruz. Güzel alımlı bir yüz, yüksek bir mevkii size mutlak mutlu sonu getirir mi? Cevabın evet olmadığı aşikâr. Her ne kadar işin “yüksek mevkii” kısmı kaybedilmiş olsa da, Oharu yuvarlak çehresi, gür saçları ve alımlı bedeniyle yıllar sonra bile oldukça çekici bir kadındır; bir derebeyinin kendisinden çocuk sahibi olmasını isteyecek kadar güzel bir kadın. Ailesiyle birlikte sürgün hayatı yaşarken ansızın kendini bir derebeyinin yanında bulur. Ancak derebeyi çoktan evlidir; karısı çocuk sahibi olamadığı için derebeyinin çocuğunu taşımak, “cariye” olmak için oraya gider.

Aslına bakarsanız Oharu’nun yaşamında 17 farklı sahne var. Bunlar arasındaki geçişler ise oldukça başarılı, hatta siz konu bütünlüğü içerisinde öylesine kayboluyorsunuz ki 2 buçuk saatin nasıl geçip gittiğini anlamıyorsunuz.

Filmin bana göre bir diğer önemli özelliği ise, hayatın ve o dönemin zorluklarını bir kadın perspektifinden izliyor oluşumuz. Sadece Oharu değil, birçok kadının da hayatına değiniyor Kenji Mizoguchi bu filminde.

Oharu'nun Yaşamı | Kenji Mizoguchi'nin Başyapıt Filmi

Edo Dönemi ve Kadın

O dönemde dünyanın geri kalanında da olduğu gibi, kadının en önemli rolü anne veya ev hanımı olmaktı. Hatta daha genel bir tabirle söylemek gerekirse “erkeği eğlemdirmek”. Hikâye sırasında, hastalığı yüzünden saçlarını kaybetmiş bir kadının bunu kocasından nasıl yıllar boyunca sakladığını görüyoruz. Gür şaçlar, güzel bir yüz bir kadın için her şey demek.

Bu dönemde genelevlere de rastlıyoruz. Borçlanan aile veya kocalar, bazen çözümü eşlerini ve kızlarını genelevlere satmakta buluyordu.

Ailesiyle uzaklara sürülen Oharu da bu kadınlarla aynı kaderi paylaşacaktı.

Bunun dışında, genelev haricinde de kadınları sokaklarda hayat kadını olarak görmek mümkün. Filmde  bu kadınların hayatlarına, aralarındaki dayanışmaya şahit oluyoruz.

Sinemaya, Japon kültürüne, tarihine veya Japon sinemasına ilginiz varsa, dönemini farklı bir perspektiften yansıtan, Oharu’nun trajik hayatını anlatan bu filmi izlemeden geçmeyin derim. İyi seyirler!

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz