Nobunaga Concerto: Tarih Dersleri Gerçekten Gereksiz mi ?

1
53

Nobunaga Concerto,  Ayumi Ishii’nin 2009 yılında yayınlandığı bir manga serisi. Japonya’da yoğun ilgiyle karşılaşan manga 2014 yılının başında animeye uyarlandı. Anime versiyonu da seyircisi tarafından çok beğenildiğinden olsa gerek aynı yıl içerisinde serinin dizisi çekildi.

Nobunaga Concerto: Tarih Dersleri Gerçekten Gereksiz mi ?

‘Tarih bilmek benim ne işime yarayacak?’,

‘ Yıllar önce yaşanmış bitmiş şeylerden banane!’

Bunlar benim değil, başkahramanımız Saburo’nun sözleri. Kendi adıma lisedeyken tarih derslerini hep eğlenceli bulurdum.  Ama tarih dersleri ile arası pekiyi olmayan çok insan tanıdım. Zaten çoğundan duyduğum şeyler Saburo’nun söylediklerinden farklı değil. Eğer sizde tarih derslerini sevmeyenlerdenseniz emin olun bu seri düşüncelerinizi değiştirmekte başarılı olacak.

Saburo tipik bir lise öğrencisidir. Üstelik tarih dersleriyle de başı fena halde derttedir. Dizi, Saburo’nun Lise 1’den beri aşık olduğu kıza duygularını itiraf ettiği ve red aldığı sahneyle açılıyor. Geleneksel Japon giysileri ile bir yerlere koşuşturup duran insanlar olsa da aslında tüm olup bitenler bir ‘canlandırma oyunundan’ başka bir şey değildir. Aldığı red cevabının üzerine bir de arkadaşları arasında alay konusu olan Saburo’nun keyfi iyiden iyiye kaçmıştır. Kestirmeyi kullanıp gitmek için oyun alanının duvarından atlamaya kalkan Saburo, bir anda yalpalar ve düşer. Bambaşka bir dünyaya gözünü açmış olsa da o hiçbir şeyin farkında değildir. Üstelik zamanda sıçrama yaptığının ayırdına varamadan bir de kendi ikizi ile karşılaşmıştır. Savaş Döneminde ki ikizi ise Oda kabilesinin varislerinden biri olan Oda Nobunaga’dır. Tüm taht kavgaları ve sorumluluklarından bıkmış olan Oda Nobunaga Saburo’ya onun yerine geçmesini teklif eder. Saburo ise olan biteni hala oyun zannettiğinden bu teklifi kabul eder.  Saburo Artık Oda Nobunaga Olmuştur. Yeni Nobunaga tüm bunların oyun değil gerçek olduğuna vardığında ise artık geri dönmek için çok geçtir.

Bu insanlar çıldırmış olmalı!

Nobunaga Concerto: Tarih Dersleri Gerçekten Gereksiz mi ?

Modern Japonya’dan Savaş zamanına gözünü açan Saburo, daha ilk gününden bolca kan görecektir. Savaş meydanlarında insanların birbirini öldürdüğü yetmezmiş gibi, birde bu Japon insanı kendi kendisini öldürmek konusunda da hayli heveslidir. Hayır, yani tamam başarısızlık kötü bir şey, ama Harakiri nedir arkadaşım!  Yok savaşta yenildim diye Harakiri, yalan söyledim diye Harakiri,  efendime söyleyeyim ihanet ettim diye Harakiri… Dizinin daha ilk bölümünden kadronun yarısı öldü zaten,  Yani Saburo durdurmasa diziyi çekecek kadro kalmayacak ellerinde öyle bir kendini öldürme merakı diyeyim.

Japonya’nın Martin Luther King’i

Nobunaga Concerto: Tarih Dersleri Gerçekten Gereksiz mi ?

Tüm bunlar olup bittikten sonra Saburo bir karar verecektir.  ‘ Savaşın olmadığı bir dünya yaratmak istiyordur.’ Çünkü savaşın olmadığı bir dünyadan gelmiştir ve gelecekte bu dünyanın var olabilmesi için bir şeyler yapmak zorundadır. Ama burada şunu eklemem gerekiyor sanırım.  Saburo’nun geldiği yer savaşın olmadığı bir dünya değil savaşın olmadığı bir ‘Japonya’dır. Günümüzde birçok ülke için durum o zamankinden farklı değil. Hatta belki daha kötü.  Oda Nobunaga’nın Japonya tarihindeki gerçek bir karakter olduğu ve Modern Japonya’nın kurulmasında hatırı sayılır çabaları olduğu gerçeğini göz önüne alarak şunu söylemeliyim ki sanırım dünyanın, özelikle son zamanlarda, birden fazla Oda Nobunaga’ya ihtiyacı var. Başlarda Onun bu düşüncelerini boş bir hayal olarak adlandıran tüm insanlar onun çabası ve inancı ile fikirlerini bir bir değiştirir. Ama tabi ki her hayalin bir bedeli vardır, Nobunaga’da bu süreçte çok şey yaşar.

Hangi Nobunaga?

Nobunaga Concerto: Tarih Dersleri Gerçekten Gereksiz mi ?

Zamanla Saburo  artık Oda Nobunaga olduğu gerçeğini kabul eder ve bu şekilde yaşamaya başlar. Etrafında ki insanlar onda bazı değişiklikler olduğunu fark etse de çok fazla üstelemeyip yeni Nobunaga’nın izinden giderler.  Gerçek Nobunaga Saburo’dan çok farklıdır.  En başta Saburo kadar cana yakın değildir. Liderlik vasıflarından da nasiplenememiş olan gerçek Nobunaga taş kalpli diyebileceğimiz kadar acımasızdır. Üstelik politik bir anlaşma sonucu evlediği Kicho ile araları fena halde bozuktur. Bu sebeptendir ki Nobunaga’da ki bu değişikliğe en çok Kicho sevinecektir.  Saburo işleri yola koyduktan sonra gerçek Nobunaga kimliğini gizli tutmak şartı ile Oda kabilesine geri gelir. İşte bu noktadan sonra hem izleyici hem de Saburo zor bir ikilemin içine girer; Gerçek Nobunaga kimdir? Saburo yeni kimliğini çokça benimsemiştir. Ama ne olursa olsun damarlarında Oda kabilesinin varisininde akması gereken kan akmamaktadır.  Ayrıca gerçek Nobunaga ile dünya görüşleri çok farklıdır. Gerçek Nobunaga ise zamanla Saburo’nun onun kimliğini kullanmasından rahatsız olmaya başlayacaktır. Üstelik etraflarında ki bazı insanlar bir şeylerin döndüğü konusunda uyanmaya başlamıştır.

Final bölümü?

Nobunaga Concerto: Tarih Dersleri Gerçekten Gereksiz mi ?

Oda Kabilesi’nin birçok üyesi gerçeği öğrendiğinde Saburo için gitmekten başka bir seçenek kalmamıştır. Entrikalar, savaşlar, ihanetler… tüm bunlardan kurtulacağından bu duruma pek üzülmese geride çok güzel anılar, yarım kalmış bir hayal ve Kicho’yu bırakan Saburo ilk iş olarak hikayesinin başladığı noktaya döner.  Her ne kadar kendisi için yeni bir dönemin başladığını düşünse de aslında işler hiçte onun istediği gibi gitmez, çünkü gerçek Nobunaga’nın henüz onunla işi bitmemiştir. Ondan yeniden yerine geçmesini ister. Bu duruma sevinen Saburo geri döner başta Kicho olmak üzere herkes çok mutludur. Ama final bölümündesinizdir ve  bir sürü yeni etrikalar dönmeye başlamıştır üstelik son birkaç dakika  kalmıştır.  Sonra kendi kendinize ‘ Tüm bu olaylar iki dakikada nasıl çözülecek ya’ derken bölüm biter ve siz final bölümü için bir film çekildiğini öğrenirsiniz.  Bu da dizinin size atığı en büyük kazık olur sanırım.

Bakınız bunlar ilginç şeyler!

Nobunaga Concerto: Tarih Dersleri Gerçekten Gereksiz mi ?

Evet, yazının bu son kısmında filme özelikle dikkatimi çeken ya da sevdiğim şeylere değinmek istiyorum.  Öncelikle Nobunaga’nın kardeşi Oichi üzerine birkaç şey demeliyim. Bence kendi döneminde ki en şanslı ve aynı zamanda en şansız kadınlardan biri.  Niye mi ? bir kere dizide en çok beğendiğim karakterlerden ( Tabi bazen de feci kızdığım) Ikeda Tsuneoki  ,ki kendisi Nobunaga’nın en yakın arkadaşıdır, bu kıza aşık.  Şimdi kız güzel hakkını yemeyelim hatta bence Kicho’dan daha güzel. Ama maalesef Oichi Politik bir evlilik sonucu Azai Nagamasa ile evlenir.  Hayır, şahsen her politik evlilik böyle olacaksa ben politik evliliğe karşı değilim. Azai Nagamasa oldukça yakışıklı anlayışlı ve düşünceli bir insandır. Hatta bazı noktalarda Saburo’ya benzemektedir. Politik evlilik yapmış olmasına rağmen böyle mükemmel bir adamla hayatını birleştirdiğinden Oichi şanslı bir kadındır. Öte yandan daha sonra yaşayacakları ise pişmiş tavuğun başına gelmemiştir eminim.

Dizinin daha ilk bölümlerinden beridir sorguladığım bir şey daha var ki oda Saburonun rahatlığıdır. Hayır yani bilmem kaç yüzyıl öncesine gelmişsin, bir sorgula niye geldim?  Nasıl geldim? Nasıl geri döneceğim? Yok yani hemen her şeyi kabullenip Oda Nobunaga oldu.  Seyirci olarak mantıklı bir açıklama istiyoruz yani. Yüksek bir yerden düşen herkes zamanda geri gitse günümüzde insan kalmayacak, bu bir sebep olmadığına göre yazarın bize bir açıklama borcu olduğunu düşünüyorum. Ha bir dizide sanırsın herkes Doctor Who, Kicho’nun babası Saburo bir başka bir kabileden bir kişi daha… Hepsi zamanda geri gelmiş hayır geri dönen de niye olduğunu sorgulayan da yok.  Sonra Saburo’nun kıyafetleri, taşıdığı tuhaf şeyler, ya da bildiği tuhaf şeyler… Etrafında ki hiç kimsede sorgulamıyor efendim ne bunlar diye. Ha bir de Saburo’nun önceki hayatını da pek bilmiyoruz. Tamam, Saburo gelip bu zamana yerleşti de yemekler dışında bence başka şeyleri de özleyebilirdi. Mesela ailesi, arkadaşları vs

Son olarak dizinin müziklerini ayrıca beğendim kesinlikle dinlemelisiniz.

Yazar: Yeter Şeko

Önceki İçerikJapon Sinema Dergisi
Sonraki İçerikNetoge no Yome wa Onnanoko ja Nai to Omotta? Anime Tanıtımı
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz