Nobel Tıp Ödüllü Japon Hücre Biyoloğu: Yoshinori Ohsumi

0
56
Nobel Tıp Ödüllü Japon Hücre Biyoloğu: Yoshinori Ohsumi
Yoshinori Ohsumi, a professor in Tokyo Institute of Technology is seen at his laboratory office in Yokohama, Japan, June 7, 2013 in this handout released by Tokyo Institute of Technology. To go with NOBEL-PRIZE/MEDICINE Tokyo Institute of Technology/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS – THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. FOR EDITORIAL USE ONLY. TPX IMAGES OF THE DAY – RTSQIBL

Yoshinori Ohsumi 9 Şubat 1954’te Fukuoka’da doğdu. 62 yaşındaki biyolog ve bilim adamı olan Ohsumi, 1974 yılında Tokyo Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamladı. 1974-77 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde bulunan Rockefeller Üniversitesi’nde üç yıl boyunca çalışmalar yaptı. 1977’de Japonya’ya döndü ve Tokyo Üniversitesi’nde otofaji mekanizmasıyla ilgili çalışma grubunu oluşturdu. 2004 yılında profesörlük unvanını alan Oshumi, 2009 yılında emiritus profesör oldu. Aynı yıl Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde bilimsel çalışmalarına başladı.

Ohsumi, 1990’lı yılların başından itibaren otofajiyle ilgilendi. Ekmek mayası kullanarak geliştirdiği yöntem sayesinde otofajide rol oynayan genleri tespit etti. Daha sonra mayadaki otofaji mekanizmasından yola çıkarak insanlardaki hücrelerin bu mekanizmayı benzer şekilde kullandığını gözlemledi.

Ve bildiğiniz gibi 2016’da İsveç Nobel Vakfı tarafından, hücrelerin kendi kendini sindirmesi olarak bilinen otofaji alanındaki çalışmaları nedeniyle 2016 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görüldü. Hücrenin kendisini arındıran ve yenileyen mekanizmasına “otofaji” deniyor. Yoshinori Ohsumi, hücrelerin kendilerini arındırmaları ve yenilemeleri üzerine yaptığı araştırmalarla ödüle layık görüldü. Ayrıca 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 833 bin euro) para ödülünün de sahibi oldu. Nobel Komitesi’nden yapılan açıklamada, Ohsumi’nin araştırmaları ile “hücresel bileşenleri ayrıştıran ve geri dönüştüren temel bir süreç olan otofajinin altında yatan mekanizmaları keşfedip açığa kavuşturduğu” belirtildi. Ohsumi bu süreci yöneten genlerin hangileri olduğunu tespit etmişti.

Japon bilim adamı, “Ben çok hırslı biri değilim. O yüzden popüler olmasa da yeni araştırma konuları ararım. Yeni ve kolay bir konuda araştırma yapmaya başlarsanız yapacak çok şey oluyor” demişti.

*Bu yazı Japon Sineması E-Dergisinin 10.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz