Netflix’in Death Note Yapımından Önce Yerlisini Bir İnceleyelim

2
59

Netflix’in Death Note Yapımından Önce Yerlisini Bir İnceleyelim

Çok konuşulan ve dillerden düşmeyen efsane: Death Note.

Hikayeyi birçoğumuz biliyoruz. Bilmeyenler için küçük bir özet verecek olursak: Bir gün Light Yagami üzerinde Death Note yazan siyah bir defte bulur. Defterin içerisinde birtakım kurallar yazmaktadır. Kurallara göre deftere ismi yazılan kişi 40 saniye sonra ölür. Ölüm nedeni belirtilmemişse, kalp krizinden ölecektir. Defteri ilk etapta ciddiye almayan Light şaka zanneder. Sonrasında gerçekten de ismi yazılan kişinin kuralları takiben öldüğünü görür. Adalet duygusu güçlü olan Light, azılı suçluların isimlerini deftere yazmaya başlar. Seri ölümlerle birlikte polis bu olayın peşine düşer. Light’ı nam-ı değer Kira’yı yakalamak için özel bir ekip kurulur. Zeka savaşında Light’ın rakibi L olur. Ve soluksuz macera başlar.

Bolca anime izleyen birisi olarak Death Note hayatımda ve anime dünyamda mil taşlarımdan biridir. Tekrar tekrar izlemekten de hiç sıkılmadım. Son dönemlerde Batı’da yoğun ilgi görmeye başlayan serinin biliyorsunuz ki Netflix’den dizisi geliyor. Açık söylemem gerekirse o diziden beklentim çok yüksek değil, ana karakterler nedeniyle. Ancak bir Netflix yapımı olduğu için ve ana hikayeden dolayı başarıyı yakalayacaktır.

Netflix’in Death Note Yapımından Önce Yerlisini Bir İnceleyelim

Yabancı Death Note yapımı henüz vizyon almamışken, 2015 yılı yerli yapım olanını bir masaya yatıralım.

Evet dizi 2015 yılı 7 Mayıs’ta ilk bölümüyle NTV’de yayınlandı ve büyük ses getirdi. Yönetmen koltuğunda Ryuichi Inomata ve Ryo Nishimura yer alıyor. Asıl kilit ise cast kısmı. Başrollerde; Masataka Kubota (Light Yagami), Kento Yamazaki (L), Mio Yuki (N), Yutaka Matsushige (Soichiro Yagami), Hinako Sano (Misa Misa), Goki Maeda (Matsuda), Tomohisa Yuge (Aizawa), Jiro Sato (Mogi) ve Kazuaki Hanka (Watari) yer alıyor.

Bu zamana kadar yapılmış Death Note yapımlarında mesela 2006 yapımı filminde Light karakterini hiç beğenmemiştim. L karakteri tam otururken, Light’ta hep bir sıkıntı ve animedeki karizmasıyla uyuşmayan noktalar oluyordu. Velhasıl, bu tv yapımında en iyi oturan Light karakteri olmuş diyebilirim. Psikopatlık ve karakter bozulması anlamında rolü canlandıran Masataka şeytanın bacağını kırmış. Başarılı bir oyunculuk sergilemiş. L rolündeki Kento için söylenecek söz yok. Gerçekten oldukça başarılı. Yine aynı şekilde diğer karakterler de fazlasıyla ana hikayeye uyumlu. Yalnız, Baba Yagami’nin animedeki agresif tarzı dizideki karakterde pek yoktu. Aynı şekilde Kira yakalama ekibinde kadın bir oyuncu söz konusu.

Netflix’in Death Note Yapımından Önce Yerlisini Bir İnceleyelim

Hikaye akışına baktığımızda birçok noktada anime ve mangası ile uyumlu. Light defteri buluyor, deniyor Kira oluyor vs. Uyuşmayan noktalar bazı olay akışları:

  • Melo ve Nell’in ilk bölümlerde L ölmeden türemesi. Aynı zamanda iki ayrı kişi şeklinde değil de Melo’nun kötü yanı olarak Nell karakterinin ortaya çıkması.
  • Melo’nun henüz L ölmeden olaya dahil olması.
  • Kira yakalama ekibinden ayrılan veya ölen kişiler olmasına rağmen, tüm ekibin dizi sonuna kadar varlığını koruması.
  • Baba Yagami’nin ölmesi.
  • Özel Ajan Ray Penber caseinin farklı olay akışı içinde ele alınması. (Ray Penber’ın metro’da ölmemesi gibi.)
  • Normalde animede Ray Penber’ın ölümünden sonra karısı ölümünü araştırıp Kirayı tespit edip, kendi mezarını kazmıştı. Dizide böyle bir olay akışı oluşmadı.
  • L’in öldükten sonra video kasetler bırakmış olması ve bu kasetler ile davanın tam anlamıyla kapanabilmesi.

Bunlar gibi birçok farklılaşmış olay akışı sıralanabilir. Ana hikayede alışılagelmiş olduklarımızdan ötürü belki izleyenleri biraz rahatsız edebilir ancak genel akış içinde bu birkaç değişikliğin kötü olduğunu söyleyemeyiz.

Genel hatlarıyla dizi oldukça başarılı. Ancak her seferinde L’in ölümüne üzülmekten bir gün kalpten gideceğim sanırım. Bir yapımda da L’i öldürmesinler, gerçekten çok mutlu olacağım.

Bu zamana kadar hiçbir Death Note yapımından zevk alamadım, hep beğenmediğim bir nokta çıktı derseniz eğer sizlere keyifle izleyeceğiniz 2015 yapımı bu diziyi öneriyorum.

Zaten bir Death Note fanı iseniz kesinlikle kaçırmamanız gerekiyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz