Nejimaki Seirei Senki: Tenkyou no Alderamin | Savaş, Stratejide Biter

0
60

Nejimaki Seirei Senki: Tenkyou no Alderamin | Savaş, Stratejide Biter

İngilizcesi Alderamin on the Sky olan yapım 2016 yılında karşımıza çıktı. Aksiyon, askeri ve macera türlerinde olan anime bir hafif roman uyarlaması. Yönetmeni Ichimura Tetsuo ve stüdyosu Madhouse. Evet, Death Note, One Punch Man ve Kiseijuu gibi efsane animeleri bizlerle buluşturan Madhouse. Animenin kaynağı hafif roman ama aynı isimli mangası da mevcut. 2009’da Bokuto Uno hafif romanını yayınlamaya başlamış, 2014 yılında da Taiki  Kawakami mangasını uyarlamış.

Seiyuulara gelirsek, anime çok karakterli olduğu için birçok seiyuu çıkıyor karşımıza. Solork Ikta ana karakterlerimizin içinde de en önemli karakter gibi bir şey. Onu Okamoto Nobuhiko seslendiriyor. Animenin ağır toplarından oluyor kendileri. Şöyle ki; Bleach’de Narunosuke, Gekkan Shoujo Nozaki-kun’da Mikoto, Bakuman’da Eijii, Owari no Seraph’da Yoichi, Boku no Hero Academia’da Katsuki ve Ansatsu Kyoushitsu’da Akabane gibi karakterlere hayat vermiş daha önce. Bir diğer önemli karakterimiz olan Igsem Yatorishino‘yu Taneda Risa seslendiriyor. Onun da eski performansları oldukça ilginç. Shinsekai yori’de Watanabe Saki, No Game No Life’da Queen, Shigatsu wa Kimi no Uso’da Kaori ve GATE animesinde Rory gibi karakterlerde dinlemişiz daha önce. Ana karakterlerimizden Chamille‘yi Minase Inori, Matthew‘u Majima Junji, Haroma‘yı Chisuga Harukave Torway‘i Kanemoto Ryousuke sesiyle hayat veriyor. Kadronun kalanı da hiç fena değil yani.

Nejimaki Seirei Senki: Tenkyou no Alderamin | Savaş, Stratejide Biter

Konusuna baktığımızdaysa; Hikayemiz Katjvarna İmparatorluğu’da geçiyor. Bu imparatorluk komşusu olan Kiorka Cumhuriyeti’yle savaş halinde. Savaşmaya gönüllü gençlerin belli sınavları geçmesi gerekiyor. İlk bölümde bu sınava girmek için yolculuk eden ve ana karakterlerimizi oluşturan gençleri tanıyoruz kısaca.  Ikta ve Yatorishino bu gençlerin başında geliyor. Küçüklüklerinden beri iyi arkadaş olan bu çiftimizin her ne kadar zıt karakterlerde olsalar da, birbirlerini her durumda koruyup kolladıkları hemen belli oluyor. Daha sonra sırayla Haroma, Matthew, Torway’la tanışıyoruz. Fakat yolculukları pek de tekin geçmiyor. Gemiyle yolculuk yapan grubumuz sert bir fırtınaya denk geliyor ve daha sonrasında da Chamille’yle tanışıyoruz. Böylece ekibin ilginç maceraları da başlıyor.

Ekipteki her bir karakterin kendine özgü karakteristik özellikleri var. Bu yüzden grup dinamikleri oldukça başarılı. Öte yandan karakterlerimizin yanlarında taşıdıkları bir elementin ruhuyla birlikte anime fantastik sularda da yüzüyor. Ama en çok dikkat çeken karakterlerimiz Ikta ve Yatorishino. Zeki ama tembel diyebileceğimiz Ikta ve onun tam zıttı bir şekilde, çalışkan ve güçlü Yatorishino ikilisi aslında birçok animede karşımıza çıkmış bir denklem. Bu zıtlıklarının uyumu animenin lokomotiflerinden de birisi olmuş. Hatta sonlara doğru oldukça önem kazanıyor bu zıtlıklar. Çünkü genellikle birbirlerinin açıklarını kapattıkları özellikleri bir süre sonra temel konularda fikir ayrılıklarına neden olabiliyor. Karakterlerimizin kişilikleri aynı zamanda hayata bakış açıları olduğu için sıklıkla çıkar çatışması da yaşıyorlar. Ve bu çatışmalar birinden birinin karakterine ters davranmadığı sürece de çözülecek gibi durmuyor.

Nejimaki Seirei Senki: Tenkyou no Alderamin | Savaş, Stratejide Biter

Ikta’nın rahat davranışlarına rağmen stratejik zekası animenin bir başka itici gücü. Bazen eğitimlerde bazen de gerçek savaş alanında gösterdiği strateji örneklerini izlemek gerçekten çok keyifli.  Yatorishino’nunsa imparatorluğa olan sadakati ve kılıç kullanmadaki ustalığı onu sadece kendi klasmanında değil üst klasmanlarda bile en güçlü kişi yapıyor. Onu da özellikle ikili karşılaşmalarda izlemek oldukça keyifli. Bu arada her bir karakterin geçmişiyle olan görünmez bağı da animede önemli bir yere sahip. Bölümler ilerledikçe bu bağların güçlenmesi ya da zayıflaması gibi şeyler de görüyoruz elbette.

Görsel olarak ise animenin büyük artılar ya da büyük eksiler taşıdığını düşünmüyorum. Çok iyi değil ama kötü de değil. Keza müzikleri de öyle. Animede daha çok hikayeye yoğunlaşıldığı belli oluyor. 13 bölüm boyunca iyi bir hikaye sunuluyor izleyiciye. Velhasıl tavsiyedir, karakter odaklı, strateji ve askeriye temalı animeleri seviyorsanız tam size göre. Buyurun bu da fragmanı;

https://youtu.be/X9swj-3s7p8

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz