Neden Made In Abyss İzlemelisiniz?

0
57

Neden Made In Abyss İzlemelisiniz?

Made in Abyss için 2017 yaz sezonunun “en iyi animesi” desem kuşkusuz abartmamış olurum.Barındırdığı karakterleri, hikaye derinliği, çizimleri, animasyonları ve müzikleri ile izleyicisine resmen “göz ve kulak ziyafeti” yaşatan bir yapım kendisi… Çizimlerinden dolayı pek çok izleyici“ön yargı” ile yaklaşmış olsa da, animeye şans verenlerin daha ilk bölümde ne kadar yanıldıklarını görmek beni aşırı mutlu etti. Özellikle animelerde çizimlere bakarak “izleme” ya da “izlememe” kararı almak, çoğu zaman iyi yapımları ıskalamanıza neden olabilir. Tıpkı “Made in Abbys karakterleri çok chibi” deyip bu güzel animeyi es geçmek gibi…

Neden Made In Abyss İzlemelisiniz?

Made in Abbys,Ekim 2012’de macera, fantastik ve bilim-kurgu kategorilerinde yayım hayatına başladı. Hala devam eden manganın yazarı ve çizeri,Otogi Juushi Akazukin mangasından da tanıdığımız Akihito Tsukushi. İki manganın çizimlerini kıyasladığımızda Tsukushi’nin tarzının “sevimli” karakterler olduğunu ve bazı sahnelerde o sevimliliği yerle bir ettiğini görebiliriz.

Mangasına sadık ilerleyen Made in Abyss’in yönetmeni Monster, Piano no Mori ve Black Bullet gibi animelerin de yönetmenliğini üstlenen ve sonsuz saygı duyduğumuz bir isim; Masayuki Kojima.

Hazırsanız,pek çok güzellemesi bulunan bu macera dolu animenin neden izlenmesi gerektiğine birlikte bakalım.

Neden Made In Abyss İzlemelisiniz?
1- Karakterler

Bu animenin ana karakterleri, yaşlarının kendilerine verdiği yetkiyi sonuna kadar kullanan iki çocuk. Aslında Regu’nin yaşı tam olarak bilinmese de Riko ile yakaladığı çocuksu uyumdan onun da Riko’nun yaşlarında olduğunu tahmin etmek zor olmuyor. Aldıkları kararlardan sonra çuvalladıklarında yaşadıkları hüzün, burunlarının dikine gittiklerinde başlarına açtıkları belalardan dolayı salya sümük ağlamaları ya da güzel bir gelişme olduğunda yaşadıkları sevinç onların henüz iki meraklı çocuk olduğunu gösteriyor ve iyi ki gösteriyor; çünkü animeyi daha da meraklı izlemenizi ve bu fantastik macerayı sonuna kadar götürmenizi Regu ve Riko’nun bu çocuksu tavırları sağlıyor.

Daha ilk bölümlerde Regu ve Riko’yu o kadar seviyorsunuz ki “bu ikisi favori karakterim” diyorsunuz. Onlara karşı her türlü duyguyu beslerken ve onları desteklerken karşınıza bir anda Ouzen çıkıyor ve aklınız başınızdan gidiyor. Kötünün iyisi denecek karakteri ile Ouzen son yıllardaki yapımlarda gördüğüm “en cool” ve “en sahici” karakterlerden biri.

“Ouzen’den başkasını sevemem” dediğiniz aşamada da karşınızaNanachi çıkıyor. Sevimliliği ve zekası ile büyüleyen Nanachi’nin hikayesi yüreklerde buruk bir tat bırakıyor ve animenin ikinci sezonunu büyük bir sabırsızlıkla beklenmenize neden oluyor. 2. sezondan en büyük beklentilerimden biri de Ouzen ve Nanachi’nin bir şekilde karşılaşması!
Neden Made In Abyss İzlemelisiniz?

2- Detaylı Dünya

Abyss’in bilinmezliğinin insanları neden çektiğini, tasarlanan dünya o kadar iyi anlatmış ki hikayenin derinliği resmen işin bonusu olmuş.

Abyss’in haritasının ekrana geldiği bölümde insan “Buna ne kadar zaman harcadılar” diye düşünmeden edemiyor, her detay en ince ayrıntısı ile ekrana geldiğinde tasarım ve renklendirme ekibinin ortaya bir sanat eseri çıkardığını görüyorsunuz.

Neden Made In Abyss İzlemelisiniz?

Regu ve Riko’nun yetimhanedeki arkadaşları Nat ve Shigytarafından Rıhtım Bölgesi’nden yolculuğa uğurlandığı sahnede insanın ruhu daralıyor, sanki onlar değil de izleyici karanlığa dalış gerçekleştirecekmiş gibi bir sıkıntı kaplıyor bedeni. İzlerken eminim ki o sahnede bolca empati kuracaksınız. Abyss’e inmenin yolu normal şartlarda “Cehennem Geçiti” iken bu yumurcakların Rıhtım Bölgesi’nden inmeyi düşünmeleri bambaşka bir dünya ile karşılaşmamıza neden oluyor.

Abyss’in katman bazlı distopik tasviri, ürettiği canavarları son derece yaratıcı. Bir katman daha inseler nelerle karşılabileceklerini hayal ederken de bulabiliyorsunuz kendinizi.
Neden Made In Abyss İzlemelisiniz?

3- Karakterler ve Hikaye Zıtlılığının Kusursuz Uyumu

Karakterler ne kadar çocuksuysa karşılaştıkları zorluklar o kadar erişkin meselesi. Sevimli çocukların eğlenceli maceralarını izleyeceğimizi sanırken Abyss’in lanetinden dolayı karşılarına çıkanlar,bizim karşımıza da görüntü zıtlığı olarak yansıyor. Regu ve Riko’nun bu zorluklar karşısında ağlamaları, kolay pes etmeleri ya da inat etmeleri de zıtlığı güçlendirirken kusursuz bir uyum oluşmasına da neden olmuş.

Neden Made In Abyss İzlemelisiniz?

İnsan izlerken “çocukların derdi başlarından aşkın” diye tepki verebiliyor.

Neden Made In Abyss İzlemelisiniz?
4- Sinematografi

Animelerde genelde rastlamadığımız bir sinematografi bu animede mevcut. Filmin kurgusu, çerçevelenmesi, ışığı, animasyon açıları ve mekan ilişkisi Masayuki Kojima’nın imzasını taşır nitelikte.
Neden Made In Abyss İzlemelisiniz?
Animasyon açıları o kadar iyi kurgulanmış ki çoğu zaman animasyon açısı değil de kamera açısı olduğunu düşündürüyor. Sinematografinin gerekliliği olan “görüntünün konuşması” işte tam olarak budur ve bu animede, en başından en sonuna kadar başarılı bir sinematografi mevcuttur.

5- Müziğin “Ben Buradayım” Deyişi
Yönetmen Kojima ile daha önce Black Butter isimli animede çalışan kompozitör YouYamada;Kimi no Na wa., Kotonoha no Niwa gibi animelerde yönetmen MakotoShinkai ile de çalışmıştır. Önemli sahnelerde hikayenin derinliğini izleyiciye ulaştırmakta görüntü kadar müzik de aynı oranda görev alır ve Yamada’nın Made in Abyss animesi ile kariyerinin en iyi işlerini yaptığını düşünmeden edemiyorum.

Made in Abyss’in tüm şarkıları:

Benim favorim olan 1,8 ve 9.bölümlerde karşınıza çıkacak ve Hanezeve Caradhina ileTakeshi Saito tarafından seslendirilen şarkı:

***

Kısaca; fanstastik bir macera ve iyi karakterlerle bezenmiş bir anime arıyorsanız; Made in Abyss’i en kısa sürede izlemelisiniz. Sevgili Nanachi’nin de dediği gibi:

Neden Made In Abyss İzlemelisiniz?

***
Made in Abyss Konusu: Dünyada tek keşfedilmemiş devasa çukur ve mağaralar sistemine “Hiçlik(Abyss)” deniyordu. Derinliklerinde garip ve harika yaratıklar barındıran bu mağaralar sistemi, aynı zamanda şu anki insanlığın üretemediği kalıntılar ile de doludur. Abyss’inin sahip olduğu bu gizemler, insanları onu keşfetmesi için cezbeder. Uçurumdan aşağı çukura dalan bu maceracılara ise “Mağara Akıncıları” denilir. Abyss’in kenarında bulunan Ousu şehrinde yaşayan kimsesiz bir kız olan Riko’nun hayali ise annesi gibi bir mağara akıncısı olup, mağara sisteminin gizemlerini çözmek. Bir gün Rico mağaraya keşif yapmak için gittiğinde insana benzeyen bir robot ile karşılaşır. Bu karşılaşmayla heyecanlı hikayemiz başlar.

***
Made in Abyss Trailer

https://www.youtube.com/watch?v=eZmdwOxbSWQ

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz