Mutluluk Neydi? | 3-gatsu no Lion

2
62

Mutluluk Neydi?  |  3-gatsu no Lion

Geçtiğimiz yıl çok iyi animeler izledik. Onlardan birisi olan 3-gatsu no Lion yani March Comes in Like a Lion, Shaft stüdyosunun bizlere 22 bölüm olarak sunduğu ve aynı isimli Umino Chika‘nın mangasından uyarladığı bir seri. Chika aynı zamanda Higashi no Eden‘in de mangakasıdır. Zaten izlerken iki animenin çizimlerinin benzerliğinden anlıyorsunuz hemen. Alt türlerinde oyun, slice of life, seinen de olan animenin asıl teması drama diyebilirim. O zaman künyesine bakalım biraz;

Monogatari (bazılarının) ve Mahou Shoujo Madoka★Magica gibi serilerin yönetmeni olan Shinbou Akiyuki serimizin yönetmen koltuğunda oturuyor. Müziklerini ise Gekkan Shoujo Nozaki-kun ve Golden Time gibi serilerden tanıdığımız bir isim olan Hashimoto Yukari yapıyor.

Mutluluk Neydi?  |  3-gatsu no Lion

Seiyuu kadrosunda ise karşımıza; depresif bir karakter olan Rei olarak Kawanishi Kengo çıkıyor. Kengo Naruto: Shippuuden‘da birkaç yardımcı karakter olarak karşımıza çıkmış daha önce ve Monster Strike‘de Akira olarak dinlemişiz onu. Bunlar dışında kayda değer bir performansı yok gibi. Serinin en dikkat çeken seiyuusu olan Hanazawa Kana izleyici karşısına sevgi pıtırcığı bir karakter olan Hinata ile çıkıyor. Bildiğimiz gibi Hanazawa Kana’nın seiyuu geçmişinde Angel Beats!Kanade, Durarara!!Anri, OrangeNaho, Psycho-Pass – Akane gibi ve daha sayamadığım birçok performansı bulunuyor.  Bir diğer önemli karakter olan Akari‘yi de Kayano Ai seslendirmiş. Serinin Hanazawa Kana’dan sonra hatta belki de onun kadar önemli seiyuusu olan Kayano Ai’yi ise AnoHanaMeiko, ChihayafuruKanade, Guilty CrownInori ve Tales of Zestiria the XAlisha gibi performanslarından tanıyoruz.

Konusuna baktığımızda ise karşımıza oldukça depresif bir hikaye çıkıyor. Rei ortaokuldan beri çok iyi bir shogi oyuncusudur. 17 yaşında, yalnız yaşayan ve profesyonel bir oyuncu olan Rei oldukça duygusal, hatta biraz da depresiftir. Çünkü gerçek ailesi öldükten sonra onu evlat edinen aile ile (daha doğrusu üvey kardeşleri ile) sorunları vardır ve duygusal olgunluğa erişmemiş kişiliği bu sorunların üstesinden gelmesine engel olmaktadır.

Mutluluk Neydi?  |  3-gatsu no Lion

Rei kendi halinde yaşamını sürdürürken garip bir şekilde kendisini üç kız kardeşin yakın arkadaşı olarak bulur. Rei’nin aksine neşe dolu olan Akari, Hinata ve Momo dedeleriyle birlikte yaşamakta, zorlu hayat şartları olsa da yaşam sevinçlerini korumaktadır. Rei bir yandan aile ilişkilerini çözmeye çalışırken diğer yandan profesyonel shogi oyununun stresine katlanmaktadır. Peki yeni tanıştığı bu üç kız kardeşin Rei’nin hayatındaki tüm olaylara ve insanlara bakışını değiştirmeye gücü yetecek midir? İşte bu tam da serinin anlatmak istediği şey diyebilirim.

Evet, anlaşıldığı üzere seri baya depresif. Çizimler de sahneler de bunu destekleyici nitelikte. Fakat bunu oldukça başarılı bir şekilde yapmış. Rei’nin duygu ve düşünceleri izleyiciye çok iyi geçiyor. İzleyici hemen empati yapabiliyor. Metaforlar çokça kullanılmış olsa da, Rei’nin ne demek istediğini hemen anlıyorsunuz. Kaldı ki onun hayatına etki edenler insanlar da derdini anlatmak için doğru yolu değil, baya bildiğiniz kelime oyunlarını ve metaforları tercih ediyor. Diğer yandan Akari, Hinata ve Momo’nun yaşam sevinci Rei’nin depresifliği ile taban tabana zıt bir şekilde kontras renklerin uyumu gibi karşımızda duruyor.

Mutluluk Neydi?  |  3-gatsu no Lion

Bir de farklı bir koldan giden shogi oyunu ve felsefesi var ki, aslında bence en önemli bölümlerden birisi de burası. Yukarıda anlatmaya çalıştığım duygu karmaşasının arasında kayboluyor gibi dursa da aslında asıl karakterimizin bu karmaşaya düşmesinin nedenlerinden bir tanesi de bu oyundur. Diğer yandan sıklıkla kendisini, hayatındakileri ve elde ettiklerini sorgulayan Rei’nin düşüncelerini bazen haklı bazen de haksız çıkaran gelişmeler ise animenin en güzel yanı olmuş.

İzlerken insanı bir duygudan diğerine sürüklemekte oldukça başarılı olan bu yapımın jenerik ve sahne müzikleri de dikkate değer. Velhasıl izleyiniz efendim.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz