Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Animeleri

0
100
Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Animeleri

Netflix hayatımıza girdiğinden beri bir çok diziyi oradan takip eder olduk. Maraton izleme alışkanlığımızı pekiştiren bu platformun, ülkelerde de ayrı ayrı dizi çekmesi onu daha da ilginç kılmaya başladı.Her ülke için ayrı dizi çekmeye başlayan Netflix’in anime dünyasına el atmaması düşünülemezdi elbette. Nitekim yakın zamanda bünyesine birçok anime katmakla birlikte kendisi de Japonya’da çeşitli stüdyolarla beraber çalışıp izleyicisine animeler sunmaya başladı. Eski ve yeni yapımlarla birlikte platformda birçok animeyle karşı karşıyayız. Uzun zamandır anime izleyen ve takip eden birisi olarak aralarından en iyileri seçip bir liste hazırlamanın gerekli olduğunu düşündüm. Bu listede izlemeniz gereken ve Netflix’in bünyesine kattığı animeleri listeledim. İşte bana göre mutlaka izlemeniz gereken Netflix animeleri !

Klasikler; animelerden bahsedip klasikleşmiş yapımlardan bahsetmezsek olmazdı elbette. Death Note, Code Geass, Rurouni Kenshin ve Fullmetal Alchemist: Brotherhood bu klasikleşmiş yapımların başında geliyor. Sonrasındaysa FateStay Night: Unlimited Blade Works ve Toradora gibi yapımları sıralayabilirim. One Punh Man ise yeni bir anime olmasına rağmen şimdiden klasikler arasına girmiş durumda bence. Birçok anime severin izlemiş olduğunu tahmin ettiğim bu yapımlara bir dakikalık saygı duruşundan sonra asıl listeme geçebilirim sanırım;

Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Animeleri

Pulla Magi Madoka Magica (Mahou Shoujo Madoka Magika)

2011 yılında yayınlanan psikolojik, dram, büyü ve gerilim türlerinde olan bu anime 12 bölümden oluşuyor. Tanıtım ve fotoğraflarda gördüğünüz sevimli karakterlerin nasıl acılardan geçtiğini izlemek biraz zor olsa da, çizimlerindeki ve müziklerindeki farklılıkla kesinlikle türüne farklı bir örnek bu yapım. Orta okul öğrencisi olan Madoka birgün büyünün gerçek olduğunu öğrenir. Büyü yapan kızlarla tanışır ve büyücü olmak ister. Fakat bu o kadar kolay değildir. Büyücü olup olmama arasında kalan Madoka bu sürede arkadaşlarına cadı avlarında yardımcı olur. Ve gördüğü şeyler hiç hoşuna gitmez.12 bölüm olsa da ardından devam filmi de çekilmiş olan bu yapım kesinlikle izlenmesi gereken yapımların başında geliyor bence. Animenin farklı çizimleri olsa da müziklerindeki başarı kesinlikle taktiri hak ediyor. Her bir jeneriği ve sahne müziklerinin çok çok iyi olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Animeleri

Anohana – The Flower We Saw That Day (Ano Hi Mita no Name wo Bokutachi wa Mada Shiranai)

2011 yılında yayınlanmış bir başka kaçırılmaması gereken yapım da Anohana’dır. 11 bölüm ve türü dram, gündelik hayat, doğaüstü olaylar gibi sınıflardan oluşuyor. Anohana, drama animeleri içinde kendisine iyi biryer edinmiş, “ben duygusal ve dramatik bir anime izlemek istiyorum, ağlayayım biraz” diyenler için biçilmiş kaftan olan bir yapım. 10 yıl önce aralarından bir kişiyi trajik bir kaza sonucu kaybetmiş olan arkadaş grubu, bu olaydan sonra dağılmıştır. Fakat günümüzde, aralarından birisinin ölen arkadaşlarının hayaletini görmesiyle tekrar bir araya gelirler. Duruma inanıp inanmamak arasında kalan grubumuzun üyelerieski hesaplaşmalarını da yapacaktır… Arkadaşlık, aşk ve acıyla ilgili güzel söylemleri olan anime türünün en iyi örneklerinden.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Animeleri

Knights of Sidonia (Sidonia no Kishi)

2014 yılında yayınlanmış bir anime var sırada. Uzay bilim kurgusu, mecha, aksiyon ve seinen gibi alt türleri olan anime 12’şer bölümden oluşan iki sezondan oluşuyor. Yeraltında dedesiyle yaşayan bir genç olan Nagate, yiyecek bulmak için yeryüzüne çıktığında yakalanır. Bu arada yaşadıkları yer ise, uzayda bir göktaşındaki gemidir. Nagate bir yandan uzaylılarla savaş içinde olan gemideki insanları tanımaya çalışırken bir yandan da kendisiyle ilgili ilginç bilgiler öğrenecektir.Uzay bilimkurgusu alanında başarılı bir hikayesi olan anime post apokaliptik havasıyla da dikkat çekiyor. Üç boyutlu çizimleri dikkat çeken yapımın birbaşka taktir toplayan yanı da müzikleridir.İlk sezon jeneriğini hala dinlerim, evet.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Animeleri

Ajin

2016 yılından bir anime Ajin. 13 bölümlük aksiyon, gizem, korku, seinen ve süper güçler animesi. Ajin denilen ölümsüz varlıkların keşfedildiği bir dönemdeyiz. Fakat insanların Ajin’lerin ne olduğunu ve sınırlarını bilmediği için onları hapsedip üzerlerinde deneyler yapıyor. Kei ise sıradan ama sosyal olarak kendisini insanlardan soyutlamış bir öğrencidir. Bir gün Ajin olduğunu fark eder ve hikaye gelişir. Kei’nin bu yeni özelliğiyle ne yapacağını bilememesi bir yana aynı zamanda da kaçması ve saklanması gerekmektedir. Çünkü dünyanın tek sorunu Ajin’leri yakalayan devletler değil, diğer yandan onlara savaş açmaya hazırlanan Ajin’lerdir de… Anime üç boyutlu çizimleriyle dikkat çekernen müzikleriyle de dikkat çekiyor.Özellikle sahne müziklerinin çok iyi olduğunu belirtmeliyim.İyilik ve kötülük üzerine düşündüren bir yapısı olan Ajin kesinlikle kaçırılmaması gereken animelerden.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Animeleri

Erased (BokudakegaInaiMachi)

2016 yılından bir başka animeyle devam edelim listemize. Gizem, psikolojik, seinen ve süper güçler temalı bu animemiz. 29 yaşında bir genç olan Fujinuma’nın Revival dediği kötü bir olaya şahit olduğunda onu olayın kısa bir süre öncesine götüren ve kontrol edemediği bir zamanda sıçrama gücü vardır. Bir gün kötü bir olaya şahit olur ve kendisi 18 yıl öncesinde çocukluk halinde bulur.Bu arada da çocukluğunda şahit olduğu kötü bir olayı hatırlar. Bir yandan hem geçmişteki hem de günümüzdeki iki olayı çözmeye çalışırken bir yandan da yaptığı değişikliklerin günümüzdeki yansımalarına şahit olur. Gizem etrafında şekillenen hikayesi finale kadar canlı kalıyor animenin. Kesinlikle kaçırılmaması gereken yapımlardan.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Animeleri

Little Witch Academia

2017 yılında 25 bölüm olarak yayınlanmış okul, macera, komedi ve fantastik türlerindeki bir animeyle devam ediyoruz.

Hikaye Akko’nun ünlü bir cadı olan Shiny Chariot’un şovunu izleyip cadı olmak istemesiyle başlıyor. Bunun için cadı adaylarına sihir dersleri veren Luna Nova Akademisine kayıt olur.Daha ilk bölümden başını belaya sokmayı başaran Akko, LotteveSucy’yle iyi arkadaş olurken ünlü cadı ailesinden olan Diana ile bir türlü anlaşamaz. Akko’nun rehber öğretmeni olan Ursula Sensei’ye ise büyük bir iş düşmektedir. Zira Akko sihir yapmayı bir türlü beceremez. Eğlenceli içeriğiyle izlenmesi gereken yapımlardan bir başkası da bu anime oluyor.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Animeleri

B: The Beginning

2018 yılında yayınlanan ve yapımcı koltuğunda Netflix’in de oturduğu bir anime B: The Beginning. Korku, gizem, polisiye, süper güçler ve psikolojik gerilim gibi türlerden oluşuyor yapısı.12 bölüm olarak ilk sezonunu yayınlandı geçtiğimiz yıl. Bilimsel olarak gelişmiş bir toplumda ve yakın gelecekteyiz. Kraliyet Polis Teşkilatı konunun merkezindeki karakterlerioluşturuyor.Uzunzamandır garip cinayetlerin işlendiği, serikatilin arkada “B” harfi bıraktığı bir vakayı inceliyoruz.Vaka ciddi ama öyle böyle değil, tüm ülke merak ediyor katil bir an önce yakalansın istiyor. Ne varki katil nedense hep suçluları öldürüyor. Yani vaka ülkede uzun zamandır gündemde ve artık çözülmesi isteniyor. Bunun için de eski saha polislerinden Kazama Flick ya da Keith, 10 yıldır kendi isteğiyle bulunduğu arşiv departmanından davaya dahil ediliyor. Anime gizemli havasıyla dikkat çekiyor ve yavaş yavaş çözülen hikayesi finalde başarıyla sonuçlanıyor. Es geçilmemesi gereken yapımlardan birisi de budur.

Evet, listem genel olarak böyle… Fakat uzatmak istesem sizlere Your Lie in April (ShigatsuwaKimi no Uso), March Comes in Like a Lion (3-gatsu no Lion), Aggretsuko (Aggressive Retsuko) ve Violet Evergarden gibi yapımlardan da bahsedebilirdim. Yine de isimleri geçirmeden duramadığım bu yapımlara da göz atmanızı tavsiye ederim. O zaman şimdiden iyi seyirler.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz