Mücadele Ruhu, Azim ve Tutku: En İyi Spor Mangaları

0
56

Mücadele Ruhu, Azim ve Tutku:  En İyi Spor Mangaları

Hajime no Ippo

Eylül 1989’dan beri yayınlanan 15th Kodansha Manga Ödülü’nü kazanmış HajimenoIppo mangası, spor dallarından “boks” etradında gelişir.Shounen Magazine tarafından serileştirilmiştir. Efsane serinin mangakasıGeorge Morikawa’dır. Serinin konusu ise şöyle: Hikayenin ana kahramanı MakunouchiIppo hayatı boyunca zorbalık görmüştür. Sürekli ayak işlerine gönderilen ve sınıf arkadaşları tarafından dövülen Ippo, her zaman kendini değiştirmeyi düşünmüş ancak harekete geçmek için o tutkuyu bulamamıştır. Bir gün başka bir zorbalığın ortasındayken Ippo, boksör olan TakamuraMamoru tarafından kurtarılır. Takamura yaralanan ve kendinden geçen Ippo’yu iyileşmesi için boks spor salonuna getirir. Ippo kendine geldiğinde yeni bulunduğu mekandan, spor salonundan çok etkilenir. Takamura kum torbasına Ippo’nun sınıf arkadaşının fotoğrafını koyar ve yumruklamasını ister. İlk yumruğundan sonra feci derecede rahatladığını ve heyecanlandığını hisseden Ippo, Takamura’dan onu eğitmesini ister. Ippo’nun gereken niteliklere sahip olmadığını düşünen Takamura ona bir hafta süresi olan bir görev verir. Ippo görevi yerine getirmek için elinden geleni ardına koymuyor. Böylece Ippo’nun boks dünyasının en üst noktasına yaptığı yolculuk başlıyor.

Mücadele Ruhu, Azim ve Tutku:  En İyi Spor Mangaları

Initial D

1995-2013 yılları arasında yayınlanan Initial D mangası, spor dallarından “araba yarışı” etrafında gelişir. Serinin yayınlanmış 48 cildi, 724 bölümü bulunmaktadır. Young Magazine tarafından serileştirilen manganın mangakası ShuuichiShigeno’dur. Konusu: Beyaz sıcak sokak yarışı dünyasında sadece korkusuz olanlar hayatta kalıyor, çünkü takımlar Mt. Akina’nın gölgesi adı verilen tehlikeli yollarda yarışıyorlar. Tekerleğin gizemli “AkinaHayaleti”nin ardında kalan Takumi, şimdiye kadarki en büyük yarışçı olma yolundaki macerasını başlıyor.

Mücadele Ruhu, Azim ve Tutku:  En İyi Spor Mangaları

Slam Dunk

1990-1996 yılları arasında yayınlanan basketbol efsanesi Slamdunk mangası, 31 cilt/276 bölümden oluşuyor. ShounenJump tarafından serileştirilen manganın mangakasıTakehikoInoue. Konusu ise şöyle: Alev saçan saçları ve uzun yıllar boyunca fiziksel gücü olan uzun boylu, fırtınalı bir genç olan HanamichiSakuragi, dış saha çizgisini 50’ye çıkarmaya ve Shohoku Yılı’nın ilk yılına başlarken sonunda bir kız arkadaşı edinmeye heveslidir. Bununla birlikte, suçluluk ve yıkıcılık konusundaki şöhreti olduğu için arkadaşlarının çoğu daha sonra ona veba muamelesi yapıp dışlamaktadır. Okulun ilk günleri sona erdiğinde, iki güçlü düşünce aklında beliriyor: “Basketboldan nefret ediyorum” ve “Bir kız arkadaşıma ihtiyacım var”. Hanamichi’nin yanlış davranış geçmişinden habersiz HarukoAkagi, muazzam yüksekliğini fark eder ve farkında olmadan ona yaklaşır ve basketbolu sevip sevmediğini sorar. Bir kızın onunla konuştuğu gerçekliği karşısında şaşıran alev saçın duyguları bulanıklaşır ve ağzından evet çıkar. Haruko spor salonunda ona smaç basıp basamayacağını sorar. Tam bir acemi olmasına rağmen, Hanamachi topu avuç altına alıyor ve sıçramayı yerine getiriyor ancak aşırı sıçradığı için başını çarpıyor. İnsanlık dışı yetenekleri karşısında büyülenen Haruko, okul basket takım kaptanına haber veriyor. Bununla Hanamichi beklenmedik bir şekilde zor tanıdığı bir kız için rekabet dünyasına girdi. Basketbolun düşündüğünden daha fazlası olduğunu fark etmeye başladığı macerasına atıldı.

Mücadele Ruhu, Azim ve Tutku:  En İyi Spor Mangaları

Haikyuu!!

2012 yılında yayın hayatına başlayan “voleybol” spor dalını baz alan Haikyuu!!mangasıShounenJump tarafından serileştirilmiş, mangakası ise HaruichiFurudate. Manga konu olarak bir erkek voleybol takımı üzerine odaklanıyor. Hinata voleybol tutkunu kısa boylu bir çocuktur. Okulunda erkek voleybol takımı olmadığı için bir takım oluşturmayı başarır. Takımı resmi bir karşılaşmaya çıkar. Ancak çok güçlü bir rakiple karşılaşınca yenilirler. Hinata kendilerini yenen “kral” lakaplı Kageyama’ya günün birinde kendisini yeneceğini söyler. Ancak sonraki sene yazılacağı Karasuno Lisesi’nde ikisi takım arkadaşı olacak ve bir uyum yakalayacaklardır.

Mücadele Ruhu, Azim ve Tutku:  En İyi Spor Mangaları

Kuroko no Basket

2008-2014 yılları arasında yayımlanan Kurokono Basket mangası 30 cilt/ 276 bölümden oluşuyor. Slam Dunk’tan sonraki basketbol efsanesi olarak akıllara kazınan seri ShounenJump tarafından serileştirilmiş, mangakası ise TadatoshiFujimaki. Konusu ise şöyle: Teiko Orta Okulu üst üste galibiyetlere ve şampiyonluklara imza atmış ve “Mucizevi Nesil” denen bir takım nam salmıştır. Orta okulun bitmesiyle birlikte bu takım üyeleri farklı liselere dağılmıştır. 5 Dahinin yanı sıra söylentisi yayılan 6.Hayalet Oyuncu vardır. Bu oyuncunun adı KurokoTetsuya’dır. KagamiTaigaSeirin Lisesi basketbol takımına katıldığında korkunç derecede kötü bir oyuncu olan KurokoTetsuya ile tanışır. Kagami, tetsuya’nın mucizevi nesilden altıncı oyuncu olduğunu duyduğunda şoka  girer.  Top sürmede çok iyi olmayan Tetsuya’nın özelliği saha içerisinde varlığının silik olması nedeniyle fark edilmemesi ve bu sayede top çevirip, çalabilmesidir. Bir gölge olarak Kuroko, Kagami’yi ışığı olarak seçer. Japonya’nın en iyi oyuncusu olma ve diğer Mucizevi Nesil üyelerini yenme yolunda ikili bir ekip olur ve macera başlar.

Mücadele Ruhu, Azim ve Tutku:  En İyi Spor Mangaları

BabySteps

2007 yılında yayım hayatına başlayanBaby Step mangası spor dalı olarak tenisin etrafında konusunu şekillendiriyor. Shounen Magazine tarafından serileştirilen manganın mangakasıHikaruKatsuki. Konusuise şu şekilde: Birinci sınıf onur öğrencisi olan MaruoEiichirou bazı şeylerle mutsuz olduğuna ve egzersiz konusunda eksik olduğuna karar verir. Tenis Kulübü için bir broşür bulur ve kontrol etmeye karar verir ve anında büyülenir. Daha önce herhangi bir tecrübe ve kötü fiziksel kondisyonuna rağmen, Ei-Chan’ın tenis yolculuğu zekası, özverisi ve iş etiğini kullanarak başlar.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 20.sayısında yayınlanmıştır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz