Modern Japon Müziği: J-ROCK

0
65

Modern Japon Müziği: J-ROCK

Japon rock müziğinin kısaltılmışıdır. J-rock, 1960’larda Amerikan ve İngiliz tarzı rockdan etkilenmiştir. Japonya’nın ilk rock grubu şarkı sözlerinin neredeyse tamamı İngilizce olan Group Sounds’tur. 1970li yılların başında ortaya çıkan folk rock grubu Happy End  ise şarkılarını Japonca oluşturan ilk rock grubu olmuştur. 1980 sonu 1990 başı J-Rock’ın başarıya ulaşmasında ana rolü punk rock grubu The Blue Hearts ve heavy metal grubu X-Japan üstlenmiştir. Japon rock müziği Asya’da geniş çaplı bilinmesinin yanısıra dünyada da yaygın bir kült haline gelmiş ve kendisini on yıllardır kıyaslandığı J-pop’tan sıyırmıştır. J-Rock’ın kendini Jpop’tan sıyırmasında  Visuel Kei’nin etkisi büyüktür. Visuel Kei, Japon müzik dünyasında sanatçıların yaratmış olduğu bir harekettir diyebilir. Tarzı tanımlayan şey değişen makyaj düzeyleri, özenli ve detaylı saç stilleri ile gösterişli kostümleri. Batı’da “gösterişli rock (glam rock)” olarak tanımlanan Visuel Kei’nin büyümesine katkı sağlayan popüler gruplar ise  Glay, Luna Sea, ve L’Arc-en-Ciel’dir.

Japonya aynı zamanda metal grupların dünya turneleri için başarılı alanlardan biridir ve bir çok live albüm Japonya’da kaydedilmiştir. Örnek vermek gerekecek olursak;  Judas Priest’in Unleashed in the East, Iron Maiden‘ın Maiden Japan, Deep Purple‘ın Made in Japan, Michael Schenker Group‘un One Night at Budokan ve Dream Theater‘ın Live at Budokan.

Modern Japon Müziği: J-ROCK
Seikaima II

Japon heavy metal grupları 1970lerin sonunda ortaya çıkmaya başladı. Bunların öncülüğünü ise 1975’te gitarist Kyoji Yamamoto tarafından kurulan Bow Wow ve 1981’de gitarist Akira Takasaki tarafından kurulan Loudness üstlendi. İlk glam metal grubu Kabuki makyajından ilham alan Seikama-II ve Visuel Kei hareketinin öncüsü X Japan 1982’de en çok satan metal grupları olmuştur. Japon metali global ilgiyi 2014’te uluslararası başarıya imza atan Baby Metal ile kazandı. Youtube’daki Gimme Chocolate!! videosunun etkisiyle başarıya ulaşan grup,  Sonisphere Festival 2014’te canlı performans aldı. Ayrıca  Metallica ve Slayer gibi grupların sahne aldığı Kanada’nın Heavy Montréal 2014 de de sahne aldı. Grup aynı zamanda Lady Gaga’nın 2014  “ArtRave: The Artpop Ball”  turnesinde açılışı yaptı.  2000 yılı sonu 2010 yılının başlarına Japon metal gruplarında ingilizce bilen ve çoğunluğa ingilizce seslendirenlerin sayısı arttı. Bunların başında ilk başarıyı yakalayan grup Ellegarden olmuştur. Sonrasında ise  SiM, Alexandros, Man with a Mission, Coldrain, Nothing’s Carved in Stone ve One Ok Rock gibi gruplar ingilizce albümleri ile tanınır olmuştur.

Modern Japon Müziği: J-ROCK
Baby Metal

Ortaya çıkan birkaç yeni gruplarda ise hafif caz, alternatif pop ve klasik müziğin nüktelerinin görüldüğünü söyleyebiliriz. “Yeni grup patlaması” olarak tabir edilen bu hareketle birlikte oluşturulan yeni metal parçalar biraz daha modern ve akılda kalıcı olmuştur. Her zaman olmasa da vokalistlerin tiz bir tonda bağırması ve şarkının ilerleyen bölümlerinde de rap olması söz konusu olabiliyor. Bu yeni tarza giren gruplar arasında Gesu no Kiwami Otome, Sekai no Owari, KANA-BOON ve Sakanaction yer alıyor.

Bunlar dışında Japonya’da ve dünyada kendinden söz ettiren J-Rock grupları; the GazeTTe, L’Arc~en~Ciel, Scandal, Versailles, Alice Nine, Dir en grey, UVERworld, SID, Asian Kung-Fu Generation, Nightmare, Girugamesh, Flow, D’erspairs Ray, Stereo Pony, Lm.C, SuG, Luna Sea, Maximum the Harmone, Malice Mizer, An Cafe, Abingdon Boy School, Gackt, Glay, Penicilin, S.K.I.N, VAMPS, FLIP  ve daha bir çoğu…

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 6. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz