Modern Japon Müziği: J-POP

2
57

Modern Japon Müziği: J-POP

Japon pop müziğinin kısaltmasıdır. J-pop’ın doğuşu Japonya’da 1980 sonu 1990 başlarına rastlar ve 1990larda J-pop enkalardan daha çok bahsedilir hale gelir. Yine de bu dönemde pazarda bir etkililik arayışına girilir ve 1990-93 yılları arasında J-pop dünyasına disco müzikleri damga vurur. Dönemin sanatçılarının çoğu The Being System ajansından çıkar. Bu sanatçılar arasında B’z, Tube, B.B.Queens, T-Bolan,Zard, Wands, Maki Ohguro, Deen ve Field of View yer almaktadır. Dönemin önde gelen sanatçısı ise B’z olmuştur.

Bu yıllarda bir çok sanatçının amacı 2 milyon kopyayı aşmak olmuştur. Kazumasa Oda‘nın 1991 single “Oh! Yeah!/Love Story wa Totsuzen ni”, Chage and Aska’nın 1991 single “Say Yes” ve 1993 single “Yah Yah Yah”, Kome Kome Club‘ın 1992 single “Kimi ga Iru Dake de”, Mr. Children’ın 1994 single “Tomorrow Never Knows” ve 1996 single “Namonaki Uta” ve Globe’un 1996 single “Departures” 2 milyondan fazla satan albümlere örnek olarak verilebilir. O dönemde Mr. Children’ın 1994 yılı Atomic Heart albümü Oricon Chart’ta 3.43 milyon kopya satarak yeni bir rekora imza atmıştır.  1979’da müzik hayatına başlayan Chage ve Aska ikilisi bu dönemde popüler hale gelmiş, 1996’da  MTV Unplugged’ın bir parçası haline gelmiş ve Asya grupları arasında bunu ilk gerçekleştiren grup olma ünvanına ulaşmıştır. TM Network’un 1994’te yasaklanmasının ardından  Tetsuya Komuro ciddi bir şarkı üreticisi haline gelmiş ve 94-97 yıllarına “Komuro family” olarak ( TRF, Ryoko Shinohara, Yuki Uchida,Namie Amuro, Hitomi, Globe, Tomomi Kahala ve  Ami Suzuki) damga vurmuştur. Bu dönemde Komuro önderliğinde yayınlanan 20 hit şarkıdan her biri bir milyondan fazla satışa ulaşmıştır. Namie Amuro dönemin en popüler solo şarkıcılarından biriydi. 1990ların sonunda J-rock’ın büyüdüğü fark edilmeye başlandı. Visuel Kei’nin büyümesine katkı sağlayan popüler gruplar ise  Glay, Luna Sea ve L’Arc-en-Ciel oldu. Visuel Kei Japon müzik dünyasında sanatçıların yaratmış olduğu bir harekettir diyebilir. Tarzı tanımlayan şey değişen makyaj düzeyleri, özenli ve detaylı saç stilleri ile gösterişli kostümleri. Batı’da “gösterişli rock (glam rock)” olarak tanımlanan Visuel Kei ile birlikte J-rock, J-pop’u gölgede bırakır hale gelmeye başlamıştır.

Modern Japon Müziği: J-POP

Johnny & Associates birçok erkek idol grubu ile piyasaya çıkmıştır:  SMAP, Tokio, V6, KinKi Kids ve Arashi. 90ların sonunda ise kadın gruplar piyasaya çıkmış, 1999’da dağılmalarını duyurmadan önce Speed en popüler grup olmuştu. 2008’de ise tekrar bir araya gelmişlerdi. Speed dışında döneme damga vuran Morning Musume’nin lideri Sharam Q olmuştur. Grubun popülaritesi ise Hello!Project ile artmıştır. Bu yıllarda kadın şarkıcılar kendi şarkılarını yazıp söyler olmuştur. Müzik listelerinde başı tutan kadın şarkıcılar arasında  Hikaru Utada, Ayumi Hamasaki, Misia, Mai Kuraki ve Ringo Shiina yer almıştır. J-pop’da bu dönemlerde çeşitlenme ce değişim yaşanmıştır. Johnny & Associates daha sonra 2000lerde yeni erkek grupları piyasaya çıkarmıştır:  Tackey & Tsubasa, NEWS, Kanjani Eight, KAT-TUN ve Hey! Say! JUMP. Onun dışında 2005 yılında piyasaya çıkan AKB48 kadın grubu J-popu adeta kasıp kavurmuştur. Büyük bir derya olan J-pop dünyasına burada çok kısa ve orta yerinden değinmiş olsak da aslında Japon popüler müziğinin tarihi burada yazılanlardan daha uzun ve daha detaylı. Ancak bu yazıda temel olarak J-pop’a değinilmiştir, diğer popüler Japon müzikleri ele alınmamıştır.

Günümüzde popüler olan ve listeleri sallayan güncel J-pop grup ve şarkıcılarını belirtecek olursak; AKB48, Flower, Tokimeki♡Sendenbu, Sakurako Ohara, Luce Twinkle Wink, Arashi, Kiss Bee, Yamaguchi Kassei Gakuen, Rie Murakawa, B2takes!, Moso Calibration, EGOIST, Porno Graffiti, Hiromi Go, SKE48, Pentagon, Spy Air, Faky, Kattun, Hey! Say! JUMP, Ayumi Hamasaki, Kyary Pamyu Pamyu, Kumi Koda, Exile, Yui, Ai Otsuka, Orange Range, C-ute, Muto Ayami, Perfume, Ikimono-gakari, E-girls, Hatsune Miku, capsule, Momoiro Clover Z, Angerme, Kana Nishino, Berryz Kobo, Nogizaka46, Kabushi Factory, Nana Mizuki, Namie Amuro, Country Girls, Lovendor, Tsubaki Factory, Tsunku, SuperFly, Tomohisa Yamashita, Dream, Tanpopo, ZYX, May J, Stereopony, Erika Umeda ve daha adını yazarak bitiremeyeceğimiz niceleri…

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 6. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz