Modern Bir Cinderella Hikayesi: Nobuta Wo Produce

0
59

Modern Bir Cinderella Hikayesi: Nobuta Wo Produce


 

Yeni bir yazıda yine buluştuk. Herkese “Kon Kon!”

Bugün ele alacağım konu bir Japon dizisi olan “Nobuto Wo Produce”

2005 yapımı NTV(Nippon Television Network) tarafından hazırlanan dizimizin yönetmen koltuğunda Hitoshi Iwamoto ve Norika Sakuma var. Yönetmen Iwamoto Japon televizyonlarında dönen bir çok diziye de imza atmış bir kişi. Senaristler  Izumi Kisara, Yusuke Watanabe ve Gen Shiraiwa. Burada Shiraiwa’ya dikkat çekmek istiyorum. Çünkü dizimizin konusu kendisini 2004’te yayınlanmış ve diziyle aynı adı taşıyan kitabından geliyor. Bölüm sayısı 10 olmasına rağmen bana film gibi gelmişti açıkçası. Bir çırpıda izlemiştim. Keşke daha uzun olsaydı..

Dizimizin konusuna gelecek olursak; (Buraya ne spoilerlar yazardım ama size bu kötülüğü yapmayacağım.)

Nobuka yani namı diğer Nobuta* zamanında küçük bir çocukken üvey babasından dolayı büyük bir depresyona girmiş ve etkisinden hala çıkamamış, kendine güveni olmayan, sessiz, oldukça içine kapanık bir kızdır. Kendisinin bir hiç olarak gören ve bunu değiştirmek istemeyen ya da değişeceğine inanmayan Nobuka yeni bir okula kayıt yaptırır. Bu kayıt yaptırdığı okulda Shuji Kiritani (okulun popüler çocuğu) ve Akira Kusano vardır. Nobuka’nın okulda itilip kakılmasına Shuji ve Akira göz yumamaz. Ve bir gün Akira bir fikir ortaya atar ve Shuji ile birlikte Nobuka’yı okulun en popüler kızı yapmaya karar verirler ve zamanla bu üçü arasında bir arkadaşlık çemberi oluşur. (Daha sonra biraz aşk çemberine de dönüşüyor.)

Modern Bir Cinderella Hikayesi: Nobuta Wo Produce


Gelelim oyuncu kadromuza;

Shuji Kiritani rolüyle popüler ve pek sevilen oyuncumuz Kamenashi Kazuya. Kendisine olan ilgimi ve ilgileri belirtmeye çok da gerek yok heralde.

Dizide canlandırdığı Shuji karakteri; okulun popüler çocuğu. Okulda sergilediği sıcak kanlı ve güler yüzlü halleri aslında popülaritesini korumak için taktığı bir maske. Bu nedenle sürekli yalan söyleyerek popülerliğini koruyor. Aslında söylemek istedikleri ise hep içinde kalıyor. Üçlü arkadaş birliği kurulduktan sonra Shuji karakterinin psikolojik çözülmelerini ve özüne dönüşünü de gelişen bölümlerle birlikte gözlemleyebiliyoruz.

Akira Kusano rolüyle gönülleri fetheden (gerçek hayatta da ayrı bir fetheden) Tomohisa Yamashita, namı değer Yamapi. Günlük hayatta ve diğer aldığı projelerde genelde soğuk bir mizaca sahip olan Yamapi-kun bu dizide tamamen farklı bir karakterle karşımıza çıkıyor. Akira, Shuji’yi arkadaşı olarak gören ancak Shuji’nin onu arkadaşı olarak görmediği bir tip. Aslen zengin bir aileden gelmesine rağmen hiç öyle bir hava içinde olmayan Akira, istediğini yapan ve istediğini söyleyen biri. Gayet rahat, sevimli, ultra sevimli bir arkadaş. (Böyle bir arkadaşım olsun isterdim.) İzleyince kendinizi kapılmaktan alıkoyamayacaksınız.

Nabuko Kotani rolünü yani bizim Nobuta’yı ise Maki Horikita canlandırıyor. Pasif, çekingen ve itilip kakılan Nobuta. Ve değişen popülerleşen Nobuta. Zaten bu rolü Maki üstleniyorsa ne kadar sevimli olduğundan bahsetmeme gerek yok.

Mariko Uehara rolünde ise Erika Toda. Mariko okulun popüler kızı ve tabi popüler erkeğimiz Shuji’nin sevgilisi.

Diğer oyunculara da değinirdim ama kadro geniş, sonuçta bir dizi kadrosu. O yüzden temeldeki elemanlarla yolumuza devam edelim şimdilik.. Diğer oyunculara boş vaktinizde bir göz atarsınız.

Modern Bir Cinderella Hikayesi: Nobuta Wo Produce


Ana konuya geri gelirsek; dizinin konusunun ana teması “arkadaşlık”. (Benim de hayatta en değer verdiğim unsurların başını çeker.) Kısaca evrensel bir tema. Karakterlerin problemleri, ele alınan durumlar.. hepsi evrensel.. Hepsinde biraz biraz biz varız, ben varım, sen varsın.. Bizden parçalar var.. O nedenle emin olun izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Çünkü yeri gelecek siz de o sınıfta, okulun çatısında, Shuji’nin evinde olacaksınız.

Üçüyle birlikte hislenip, birlikte güleceğimiz zamanlar da olacak elbette. Zaten diziyi eğlenceli kılan kilit noktalardan biri Akira. Kendisi “kon-kon” hareketinin mucidi. Aynı zamanda şaşırdığı zamanlarda verdiği “Akira Shock” repliği ise herkesin dilinde. Ben  bu diziyi ilk izlediğimde Akira’nın bütün mimikleri üzerime yapışmıştı. Bir şeye şaşırdığımda bende aynı tepkiyi verir olmuştum, durup durup “kon-kon” yapıyordum. Tabi bu iyi bir şey değil ama dizinin etkisini vurgulamak amaçlı söylüyorum. Elbette bu tutumlarımdan kurtuldum. Siz de izleyin bir kaç zaman size de yapışsın bu jest ve mimikler bir şey olmaz. Sadece biraz anormal bulunursunuz o kadar. Bu da iyi bir şey 😀

Şimdi bu dizi hep arkadaşlık üzerinden mi gidiyor aşk yok mu aşk diyenleri görüyorum şuralarda bir yerlerde. Hemen sorunuzu cevaplıyorum, yukarıdada söyledim bu arkadaşlık çemberi zamanla aşk çemberi oluyor. Amaaaa, bu üçlü en başta her zaman arkadaş kalacaklarına ve birbirlerini kollayacaklarına söz verdikleri için, dizi konu olarak pek aşk kısmına yönelmiyor. Malesef hep arkadaşlık göreceğiz demiyorum. Çünkü durum o kadar güzel ele alınıyor ki maleseflik bir şey yok ortada. O yüzden buna çok takılmayın.


 

Modern Bir Cinderella Hikayesi: Nobuta Wo Produce

 

 

Bir de biliyorsunuz ki Kame ve Yamapi’nin oyunculuklarının yanı sıra şarkıcılık kariyerleri de var. Bu dizi için Shuuji to Akira isimli bir grup kurdular ve teması dostluk olan dizinin bitiş şarkısı “Seishun Amigo”yu söylediler.

(Keyifle dinleyebilirsiniz.)

 


 

Sizde eğer güçlü biri olmak ve değişmekten çekinip de değişemiyorsanız “Nobuto Power Chuunyu!*” hareketini yapın. Güçlendiğinizi ve değiştiğinizi hissedeceksiniz !!


 

Modern Bir Cinderella Hikayesi: Nobuta Wo Produce


 

 

Şimdilik benden bu kadar..

Sağlıcakla kalın Bye-byecycle* !!

 

 


 

*Nobuto Power Chuunyu! Akira’nın Nobuko’ya daha güçlü olmak için yapmasını önerdiği harekettir.

*Bu arada Nobuto domuz demek, söylemeyi unuttum.

*Bye-byecycle; Shuji’nin sınıf arkadaşarıyla yaptığı vedalaşma hareketi. (Bundan sonra sizle vedalaşırken aynı hareketi kullanmayı düşünüyorum. 🙂 )

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz