Mitolojik Japon Mekanları

0
127
Mitolojik Japon Mekanları

Gerçek hayatta ve mitolojisinde yer alan Mitolojik Japon mekanları

Japonya, mitolojisi ve halk hikayeleri bakımından zengin bir coğrafyaya sahip oluşuyla nam salmıştır yüzyıllar boyunca. Tanrılar, tanrıçalar ve ruhlardan oluşan ve çeşitli olağanüstü hikayelerle desteklenen Japon Mitolojisi kaynağını Şinto ve Budizm olmak üzere iki büyük dini inanıştan alır. Kami yani tanrı kavramının merkezde olduğu mitolojik hikayelerde, doğa olaylarının ve güneş, ay gibi sonsuz güç kaynaklarının mutlaka bir tanrı ile ilişkilendirildiğini görürüz Japon mitolojisinde. Şinto inanışına ve geleneklerine göre 8 milyon kami olduğu da bilinen bilgiler arasındadır. Japonlar bu sebeple doğayla ve herhangi bir meslekle ilişkilendirilmiş tanrılarına sonsuz saygı ve sevgiyle bağlıdırlar. Bu durumda Japon ulusunun dünyaya gösterdiği çalışkanlık ve üstün saygılı davranışlar ile yaratılan her şeye saygılı olma halinin kaynağını kanıtlar niteliktedir.
İzanagi ve İzanami adlı kurucu tanrı ve tanrıçası Japon mitolojisinin başlangıcı olarak bilinen öğelerini oluşturur. Kurucu tanrıları Şinto inancına göre güneş tanrısı kabul edilen Amaterasu, Ay Tanrısı Tsukiyomi, Fırtına Tanrısı Susanowo izler.

Günümüz Japonyası’nda, yaklaşık 2000 yıllık efsanevi Japon mitolojisinin ayak izlerini takip etmek mümkündür.  Eğer Japon Mitolojisine veya içerisinde mitolojik izler bulunduran yerlere meraklıysanız, aşağıda listeleyeceğim yerleri mutlaka görmek isteyeceksinizdir.  O halde, Japonya’nın her bir köşesine yayılmış, titiz bir şekilde korunan mitolojik Japon mekanları gezmeye başlayabiliriz.

Mitolojik Japon Mekanları

Tono Efsaneleri

Iwate Prefektörlüğünde bulunan Tono kasabası, Japonya’nın ünlü mitolojik yaratıkları olan Kappaların efsanelerinin dolaştığı yerlerden biridir. Tono ‘’folklor şehri’’ olarak bilinmesinin yanında ziyaretçilerine mitolojik bir dünyaya ışınlandıklarını hissettirecek birçok yere de sahiptir. Kappalarla ilgili efsanelerin ağızdan ağza dolaştığı Tono Kasabasında, Kappaların yaşadığına inanılan, tapınak kenarı derelerini ziyaret edebilirsiniz. Kappabuchi adı verilen bu havuzlar, kasabadaki en ilgi çekici yerlerin başındadır. Kappa heykelleri tren istasyonları başta olmak üzere Tono’nun her yanına yayılmış halde ziyaretçileri beklemektedir. Kasabada görülebilecek yerlerden olan, Unedori Tapınağı birbirinden farklı şans hikayelerine sahiptir. Bunlardan biri, tapınaktaki ağaca, kırmızı bir kumaş parçası sol elle bağlandığında şans getireceği inancıdır.Mitolojik hikayelerini korumaya adanmış bir kent olmasının yanında Tono, el değilmemiş doğal güzellikleri ve sadeliklerini görmek için bile gidilebilecek Japonya kasabaları arasında yer alıyor.

Mitolojik Japon Mekanları

Japonya’da İnari Tapınakları

İnari, Şinto’da pirinç tanrısı olarak bilinir. Japonya’da 40.000’den fazla türbenin inari’ye adanması bakımından İnariler büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple İnari’nin Japon tanrıları içinde, en saygını olduğunu söylemek yerinde bir ifade olacaktır. Tilkilerin, İnarilerin elçisi olduğu inancından dolayı tapınakların etrafında tilki heykelleri yer alır. Kyoto’daki Fushimi İnari tapınağı bu tanrıya adanmış tapınaklardandır. Fushimi İnari, İnari’ye adanmış tapınaklardan en ünlüsüdür. Köklü tarihi ile öne çıkan ve kutsal İnari dağının eteklerinde konumlanan Şinto tapınağı, yan yana dizilmiş binlerce torii kapısıyla da ünlüdür.  Bu ünlü ve önemli tapınağı ziyaret edip, inari hakkında daha fazla bilgi öğrenebilir, ya da İnari Dağı’na giden adrenalini bol yeşil yolları da keşfe çıkabilirsiniz. Fushimi İnari hem mitoloji hem de macera meraklılarını aynı anda mutlu etmeyi başaran bir yer olmasıyla Kyoto’da ilgiyi üzerine toplayan bir merkez konumundadır.

Mitolojik Japon Mekanları

Miho Çam Korusu– Hagoromo Efsanesi

Shizuoka prefektörlüğünün, Shizuoka şehrinde yer alan Miho Çamlığı, Japon Halk Masallarından, Hagoromo’nın gerçekleştiği yerlerden biri olarak kabul ediliyor. Hagoramo efsanesi, bir balıkçının, balık tutmaya çıktığı sıradan bir günde karşılaştığı olağanüstü olaylar zincirine dayanıyor. Mitolojik hikayelerin izlerini taşıdığına inanılan Miho Çam Korusu, Japonya’daki mitolojik yerlerin en ünlüleri arasında. Buradan yükselen, karaçam ağaçları, Fuji Dağı’nın heybetli yükselişiyle birleşip, kartpostallık görüntüler oluşturuyor. Yıllar boyu, şairlere ve yazarlara ilham veren 30.000 çam ağacının birbiriyle uyumundan etkilenmemek ise imkansız.  Miho Çamlığında her ekim ayında, geceleri ateşin aydınlattığı ışığın altında, masallara dayanan geleneksel Noh oyunu gerçekleştiriliyor. Ayrıca yılbaşında her yıl güzel yapraklı Japon Karaçamı olan Hagoromono Matsu’yu ziyaret etmek ve güneşin ilk doğduğu ana şahit olmak için birçok insan geliyor. Siz de bir efsaneyi yerinde yaşamak için, Japonya seyahatiniz sırasında yolunuzu Miho Çamlığı’na düşürebilirsiniz.

Mitolojik Japon Mekanları

Takachicho Güneş Tanrısı Amaterasu

Miyazaki Prefektörüğünde  bulunan, Takachicho kasabası, güneş tanrısı Amaterasu’nun  doğduğu efsanevi mağaraların bulunduğu yer olduğundan önemi ve bilinirliği oldukça yüksektir. Japonya’nın önde gelen ünlü mitlerinin çıktığı ve ‘’mitler diyarı’olarak adlandırılan Takachicho, nehirleri, şelaleleri ve bakir ormanları ile mitlerin çıkış noktasını da güçlendirmiştir. Takachicho Tapınağı’nda her akşam, tapınağı ziyaret edenler için ‘’Yokagura’’ adı verilen kutsal dans ile efsanenin yeniden hayata geçirilmesi temsil edilir. Bu dans güneş tanrıçası mitleriyle ve bazı tanrıların hikayeleriyle ilgilidir. Japonya’nın kültürel değerlerini yansıtması açısından da önemlidir. Burada neredeyse her mekanın Japon mitolojisiyle bir ilişkisi bulunduğu düşünülüyor.Kasabada yer alan efsanelerle yüklü mağaralara kutsal olduğu için giremeyebilirsiniz fakat, buradaki çalışanlara bu isteğinizi belirtirseniz, mağaraları bir gözlem noktasından izleme şansını yakalayabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz