Minimalist Müzikten New-Age’e Joe Hisaishi

1
50

Minimalist Müzikten New-Age'e Joe Hisaishi

“Tonari no Totoro” (My Neighbor Totoro), “Mononoke-hime” (Princess Mononoke), “Sen to Chihiro no Kamikakushi” (Spirited Away) gibi Studio Ghibli animelerin sayesinde tanıdığımız Joe Hisaishi, 40 yıllık profesyonel hayatı boyunca minimalistik klasik müzikten progressive rock’a kadar çok farlı tarzlarda 100’den fazla albüm çıkarmıştır.
Joe Hisaishi (doğum adı Mamoru Fujisawa) 6 Aralık 1950’de Nagano kentinde dünyaya gelmiştir. Beş yaşındayken keman derslerini almaya başlayınca müzik dünyasına ilk adım atmıştır. Müzik eğitimine Kunitachi Müzik Yüksekokulunda devam etmiştir. 1969 yılında Yüksekokuluna girmesiyle birlikte müziğine yön veren minimalist müzik ile ilgilenmeye ve minimalist sanatçılarla çalışmaya başlamıştır.
Minimalizmin yanı sıra 70-80’li yıllarda yaygınlaşmaya başlayan J-pop, Japon elektronik müziği ve new-age akımları Joe Hisaishi’nin müzik tarzını etkilemiştir.
İlk profesyonel çalışması 1974 yılında “Gyātoruzu” (First Human Giatrus) adlı bir animasyon için hazırladığı müzik olmuştur.
1975 yılında adını duyurmaya yardımcı olan ilk halk konserini vermiştir. Ardından 1981 yılında MKWAJU adlı ilk albümünü çıkarmıştır.
Takma adını ünlü Afro-Amerikan sanatçı ve yapımcı Quincy Jones’un ismini Japoncaya uyarlayarak bulmuştur. Kendi ismini Jones isminiz kısaltması ve aynı zamanda yaygın bir Japon ismi Joe ismine değiştirmiştir. Soyadı Quincy ise Japoncada Kuishi olarak telaffuz edilmekte ve bu kelime Hisaishi kelimesiyle aynı kanjiyle yazılmaktadır.

Minimalist Müzikten New-Age'e Joe Hisaishi
Hisaishi’nin 1983 yılında Isao Takahata’nın (Studıo Ghibli’nin kuruculardan biri ve “Hotaru no Haka” (Grave of the Fireflies), “Hōhokekyo Tonari no Yamada-kun” (My Neighbors the Yamadas), “Kaguya-hime no Monogatari” (The Tale of the Princess Kaguya) gibi animelerin yönetmeni) teklifi üzerine “Kaze no Tanin o Naushika” (Nausicaä of the Valley of the Wind) mangası için bir albüm hazırlamıştır. Hayao Miyazaki bu albümü o kadar çok beğenmiş ki Hisaishi’nin “Kaze no Tanin o Naushika” (Nausicaä of the Valley of the Wind) animesi için de müzik yazmasını istemiştir. Bu çalışma Joe Hisaishi’ye ün getirdi. Böylece Hisaishi’le Miyazaki’nin uzun yıllar sürecek dostluğu doğmuştur.
Joe Hisaishi, “En iyi film müziği” kategorisinde rekor sayıda (dört) Japon Akademi Ödülünü kazanmıştır. Bunlardan üçü Takeshi Kitano’nun “Sonatine” (1993), “Kids Return” (1996), “Hana-bi” (1997) için yazdığı müzik olmuştur. Ayrıca, “Ano natsu, ichiban shizukana umi” (A scene at the Sea) (1992), “Kikujiro no Natsu” (Kikujiro) (1999), “Brother” (2000), “Dolls” (2002) gibi Takeshi Kitano’nun filmleri için de soundtrack yazmıştır.
Uzun metrajlı film ve animasyon için müzik hazırlamanın yanı sıra Hisaishi televizyon programları ve reklam çalışmalarında katılmaktadır. 1998 yılında Nagano’da gerçekleşen Paralimpik oyunları için müzik yazmıştır.
Piyano, klavye ve keman gibi enstrümanları ustaca çalabilen besteci olan Hisaishi, elektronik müzik, klasik Japon müziği, minimalist müzik gibi farklı tarzlarda 15’ten fazla solo albüm çıkarmıştır. Londra filarmoni orkestrası ve Çek filarmoni orkestrasıyla çalışmıştır. Yeni Japon filarmoni orkestrasıyla da çok yakın ilişkileri var. 2004 yılında orkestranın içinde yer alan kolay dinlenen klasik ve modern müzik çalan World Dream Orchestra grubunun kurulmasını üstlenmiştir.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz