Mesafeler Hiç Olur Kalpler Bir Olunca | 5 Centimeters Per Second

0
53

Mesafeler Hiç Olur Kalpler Bir Olunca | 5 Centimeters Per Second

‘’Seni bir kez daha görebilmek için hangi hızda yaşamalıyım’’

2007 CoMix  Wave yapımı, yönetmenliğini  Makoto  Shinkai’nin üstlendiği  5 Centimenters Per Second (Byosoku 5 centimenter) iki arkadaşın aralarındaki uzaklığa rağmen birbirlerinden kopmamaya çalışmalarını anlatan 3 farklı başlık altında kısa hikayelerle bezenmiş 1 saat süren  bir film.

Filmin soundtrack   kadrosuna baktığımızda Masayoshi Yamazaki ve besteci  Tenmon’ı görüyoruz. Özellikle  Yamazaki’nin  filmin en can alıcı yerinde insanı  kalbinden vuran ‘’One more time, One more chance‘’ parçası yapımın en ünlü şarkısı olmuştur.

Seslendirmede ise,  Takaki Toono karakterinde; Kenji  Mizuhashi, Akari Shinohara’nın  çocukluk döneminde Yoshimi Kondo  yetişkinlik döneminde de Ayaka Onoue’yi dinliyoruz.

Filmin 2. Bölümünde tanıştığımız Kanae Sumida  karakterine  ise Satomi Hanamura hayat  veriyor. Filmin kitap uyarlaması Japonya’daki marketlerde yerini almış olup bu kitapta filmde yer almamış hikayelerde yayınlanmıştır.

Mesafeler Hiç Olur Kalpler Bir Olunca | 5 Centimeters Per Second

Filmin konusuna  değinirsek, birinci bölüm olan kiraz çiçeklerinde Takaki  ve Akari’nin  benzer özellikleri sebebiyle çok yakın arkadaş olmaları ve bu arkadaşlığın birbirlerinden uzak düşmeleri ve  araya yılların girmesiyle nasıl aşka dönüştüğü anlatılmaktadır. Takaki ve Akari’nin aileleri işleri yüzünden  sürekli  taşınmak zorunda kalıyorlar. Japonya’nın iki ayrı köşesine düşen iki yakın arkadaş birbirlerine sürekli mektup yazarak haberleşiyorlar. Mektuplar aksasa da, ulaşması aylar alsa da  hiçbiri iletişimlerinin önünde bir engel oluşturamıyor. Bu mektuplaşma bir süre böyle sürüp gidiyor. Taaki Takaki ve Akari’nin birbirlerini görmek isteyip buluşma planlamasına kadar. Takaki zorlu , içinde kasırgalar koparan saatler süren bir yolculuktan sonra nihayet Akari ye kavuşuyor.

Mesafeler Hiç Olur Kalpler Bir Olunca | 5 Centimeters Per Second
Ama kader dediğimiz şey belki de onları son kez bir araya getirmiştir.

İkinci bölüm kozmonotta da  Takaki’nin devam etmek zorunda olduğu hayatı  işleniyor. Takaki Akari’yi hiçbir zaman aklından çıkaramıyor. Ama yoluna devam etmesi gerektiğini de biliyor. Bölümde ayrıca Takaki’ye gizli bir aşk besleyen Kanae ile  tanışıyoruz. Kanae, Takaki’nin yakın arkadaşı ve ona platonik olarak aşık biri, Takaki bunun farkında olsa da Akari’yi unutamadığı için ona karşılık vermiyor.

Mesafeler Hiç Olur Kalpler Bir Olunca | 5 Centimeters Per Second

Filmde beni en etkileyen çizimler ve bunların aktarılış şekli oldu. Her şey o kadar yavaş ama derinden düşündüren ve hissettiren bir şekilde aktarılmış ki, karakterin bedenine bürünüp hissettiği kasveti, özlemi ya da sevgiyi kendi bedeninize giyebiliyorsunuz. Özellikle filmin en yavaş aktığı ama bırakamadığınız yolculuk sahnelerinde, karakterin tüm duygularının yoğun bir şekilde yolculuğun içinde görebilirsiniz.  O sahneler  gerçekten ciddi bir şekilde kurgulanmış.

Mutlu sonla bitmeyen filmler, diziler animeler her zaman üzmüştür beni. Ama gerçeklik payı olması için bazen ters köşeye tabi tutulmamız gerekir.  Umutla bekleyip, istediğiniz sona ulaşamadıktan sonra, başka şeyler öğrenip sizi uzun süre etkisinde tutacak bu filmi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Birazcık hüzün en güzel bir anının başlangıcı gibidir bazen.

‘’ Bunca şeyden sonra sonsuza dek birlikte olamayacağımızı anlamıştım’’

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz