Memleketimin Dallarında Sakura Açmış

0
74

Memleketimin Dallarında Sakura Açmış

Bir bahar, sakura ve Japonya paradoksu ve güzellemesi, müzik içerir.

Merhaba sevgili, canım okuyucu. Nasılsın?

Derginin konu toplantısını yaptığımızda bana düşen (düşmesi için can attığım) husus tabi ki müzik oldu, her zaman ki gibi. Konuyu aldığımda ise sinirlendim yalan yok. Konu ‘Japonya’nın baharı müjdeleyen şarkıları’ oldu içimden dedim ki ‘Ya bizim yok mu sanki, allahallah’ dedim. Sonra farkında vardım ki Japonya ve kültürü üzerine yazıyoruz, mazur görebilirim, atarlanmayayım. Ama her şey önce “Dallardan bahar inmiş, duydun mu?” diye şarkı sözlerimiz olan mis gibi şarkılarımız olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Yönetime sevgiler bu arada…

Bu kez örneklendirmeyle sohbetleşeceğiz sevgili okuyucu. Hadi bilin bakalım, sizce ben bu yukarıdaki görseli, hangi animeden aşırdım. Sen bulmaya çalış, yazının sonlarına doğru sürpriz açıklayacağım. Sonra yazıyı okumuyorsun.

Şuradan gireyim. Animesinden, filmine, dizisine bu kadar sakuralara tapınan bir ülkenin baharla, baharın gelmesi ile arası nasıl olur? Sorusu bile saçma değil mi? Yalnız şöyle bir nüans var ki, evet bahar aylarına bayılıyorlar, çünkü sakuralar açıyor. Evetsakuralara bayılıyorlar, çünkü bahar geliyor. İşte bu da böyle bir paradoks. Ama gözü, gönlü şenlendiren bir paradoks. Bu yazımda sizlere Japonya’nın baharını müjdeleyen, daha çok yöresel şarkılarından bahsedeceğim. Bu yüzden sakuralardan girdim. Çünkü tüm bahar türkülerinde sakura var. Hani bahar-ayrılık-sakura bile var… Ama önce şunu bir açıklamak gerek. Hayırdır, siz bu kadar sakura merakı?

Memleketimin Dallarında Sakura Açmış

BAHAR KENDİNİ SAKURAYA KAPTIRINCA

Önce aslında yılanın başı Çin. Onlar erik ağacını baharın müjdesi oalrak görüyorlar (Resmen copypaste bunlar) Sonra işte Japonya ve Çin arasında diplomatik ilişkiler böyle cıvıl cıvıl, kımıl kımıl bir hal alıyor. O dönem de hop, kapıyorlar bu sakura olayını. Ancak gelin görün ki, dünya yanarken sosyetik saçlarını tararmış hesabı, gidiyor bu sakuralar şubat ayında açıyor. Ondan sonra zaten takıyorlar kafayı ve bir aristokrasi unsuruna ardından, turistik bir unsura dönüşüyor.

Yani bayağı bir kafayı takmışlar ki, tüm ‘Dallarına bahar gelmiş memleketimin’ içerikli şarkılarında ‘Aman canım sakuram’ sözleri var. Bu yüzden listede (daha doğrusu benim kişisel listeme maruz kalacağınız için) bol bol sakuraları şarkılar ve kısmen çocuk şarkılarıyla karşılaşacak, bir arada Güney Kore’ye gideceksiniz, ben götüreceğim. Hazırsanız başlıyorum (Hayır, o fotoğrafı olan animeyi, şimdi açıklamıyorum, oku oku.) Bu arada sıralama gelişi güzel yapıldı. Yani şu daha güzel şu az güzel sıralaması yok.

Sakamoto Fuyumi – Yozakura Oshichi; bunu dinlemeyeni dövüyolar canım okuyucu, başınıza bir şey gelmesini istemem. Sözleri ise şöyle biraz bırakayım şuraya;

‘I am those seven cherrytrees in thenight

Sakura, sakura, thesky of thethirdmonth

Sakura, sakura, a snowstorm of flowers’

Anlamı şöyle olsun ‘Ben gecedeki yedi kiraz ağacındanım. Sakura sakura, üçüncü ayın gözyüzü, sakurasakura çiçeklerin kar fırtınası’ böyle çevirince çok alakaya çorba oldu ama, herkes için çeviri yapmam. Şarkının bütününe bakınca şükela bir ahenk sergiliyorlar. Bir de bu şarkı belki de en ünlü bahar şarkılarından biri onlar için. Dinleyin en azından.

Busker Busker – Cherry Blossom Ending; sürpriz yaptım Güney Kore’ye getirdim sizi nasıl. Bu şarkı aslında bir aşk şarkısı ama artık sakura, bahar olayı iyice içlerine işlediği ‘Sensiz ben nefes alamam’ moduna girdikleri için, aşk şarkıları bile böyle. Hadi Japonya’ya geri dönüyoruz, çabuk çabuk.

Ikimonogakari – Sakura;Güney Kore’nin sakuralı, baharlı aşk şarkısını koyarımda, Japonya’nın en ünlü sakuralı baharlı şarkısını unutur muyum sandınız canım okuyucular. Bakın bu şarkı da ablamız diyor ki ‘Her bahar gelir, sakuralar etrafta uçuşur, bahar ve sakuralara seni bana hatırlatır’ Tamam belki baharı müjdelemiyor ama bahar, aşkı müjdelemez mi?

Haru Ga Kita; çıldırın. Çünkü Japonya’nın en ünlü bahar şarkılarından biri ‘Bahar geliyor’ olarak çevirebileceğimiz bu şarkı.

Sen Masao- Kita Gunino Haru; çok arabesk melodili bir şarkı canım okuyucu, ancak sakuralı ve baharlı ünlü şarkılardan.

Sakura Sakura; gelmiş geçmiş en eski bahar şarkısı. Ancak sorun şu ki ne bestecisi ne güftecisi belli, anonim. Ama Youtube’da farklı farklı ekiplerden dinleme fırsatınız var.

Hiro Fujikake -The Song of Spring; adından her şey belli. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz. Oldukça uzun senfonik bir parça. Hani ders çalışırkeni veya ofiste çalışırken tam adaptasyon şarkısı. Daha modern örneklerden biri.

Memleketimin Dallarında Sakura Açmış

GELELİM ARTIK SONA; hani sevgili okuyucu gönül isterdi ki, daha listeye yayalım da yayalım. Ama bu kadar yeter. Bahar bitti, sakuralar uçuştu yaz geldi artık. Ayrıca yalan yok hala birçok sözü zar zor anlıyorum Japonca, bana da biraz müsamaha göster. Ha bu arada, o te en başta sorduğum fotoğraftaki anime ise benim biriciğim, en kıymetlim, en canım, böyle sevgimi en anlatamadığım ‘5 centimeterspersecond / Byousoku 5 Centimeter’ oluyor. Hala izlemediysen, seni daha fazla utandırmak istemiyorum ve gidip izlemeni öneriyorum.

Bu kez de yine sözlerime son verirken, iki kelam edemeden duramayacağım. Varsa bildiğiniz Japonya’ya özgü bahar şarkıları, bir zahmet elden ele bana ulaştıran. Seviyorum onların bu bahar ve sakura kültürlerini. Sonra dediğim şarkıları bir zahmet dinleyin. Bu yazıyı okurken doğum günü olan falan varsa onlarında doğum günlerini kutlarım, güzel mevsimde doğmuşlar.

Kalbiniz Uzakdoğu’da kalsın.

Sevgiler.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz