Masanobu Ando | Hırçın, Gözü Pek!

0
67

Masanobu Ando | Hırçın, Gözü Pek!

Masanobu Ando ‘yu tanımlamak için bu kelimeleri tercih ederdim; sebebi karakterinden ziyade hayat verdiği karakterler. 1975 doğumlu aktörümüz dramalardan filmlere, sayısız yapımda yer almış. Bugün ise filmlere değineceğiz. Elbette hepsini ele almamız zor olacak, o yüzden öne çıkanlardan bahsetmek istiyorum.

Masanobu Ando | Hırçın, Gözü Pek!

Battle Royale

Oyun sevdalılarının tanıdık olduğu bir isim olsa gerek (Japoncası Bataru rowaiaru). Kökeniyse Koushun Takami tarafından 99 yılında yayımlanan bir roman. Çocukken tam bir Hunger Games fanatiği olan ben, bu “benzer” temanın aslında çok daha önceye dayandığını keşfetmiştim.

Battle Royal, Japon hükümeti tarafından kurgulanan bir sistem ; gençler tarafından işlenen suç oranları kontrol edilemez hale gelince Japon hükümeti BT programı diye bir uygulamaya başlar. Her yıl bir grup genci adaya kapatıp, çeşitli silahlar vererek birbirlerini öldürmelerini talep eden hükumet, bu şekilde suçların önüne geçmeyi hedefler.

Masanobu Andou’yu ise bu filmde transfer öğrenci olarak görüyoruz. Elbette Battle Royal ortamında, rolü için sıradan bir transfer öğrenci diyemeyiz. Battle Royal’e “zevk” için katılan, bir nevi kana susamış genci canlandırıyor Masanobu Ando. Repliği olmasa dahi film boyunca her sahnede karşımıza çıkıp tüylerimizi diken diken ediyor.  Ve yine repliği olmayan bu filmde, Kauzo karakteriyle adından söz ettiriyor.

Masanobu Ando | Hırçın, Gözü Pek!

Kids Return (Kizzu Ritaan)

Bu film yönetmen Takashi Kitano’nun en başarılı filmi olarak da bilinir. O yıllarda henüz, okulu bitirdikten sonra ne yapacağını bilmez haldeyken oyuncu olmaya karar veren Masanobu Andou’nun da rol aldığı ilk filmdir. Okulu bırakan iki lise  öğrencisinin hayatını konu alan bu filmde Shinji karakterini oynar. Masaru’nun  en yakın arkadaşı olan Shinji, her daim arkadaşının peşindedir.  Okulu bıraktıklarında da amatör boksçu olan bu iiki arkadaş,umutsuzca şampiyon olmanın hayalini kurar. Masanobu ise içe kapanık, utangaç Shinji karakterini ,henüz ilk film deneyimi olmasına karşın, başarıyla canlandırır ve filmdeki melankolik ortamı bize birebir hissettirir. Ayrıca bu film ona Japan academy en iyi yeni yeni aktör ödülünü kazandırmıştır.

Masanobu Ando | Hırçın, Gözü Pek!

Adrenalin Drive

Bu filmde, Masanobu’nun canlandırdığı karakterlerin çeşitliliğini görüyoruz. Genel olarak maskülen, sert adam rollerini oynayan Andou, bu komedi filminde  utangaç bir araba kiralama şirketi çalışanı Satoru Suzuki’yi canlandırıyor. Kendisi gibi utangaç hemşire Shizuko ile yolları kesişir ve kendilerini ansızın yakuzaların içinde bulurlar. Masanobu Ando bu filmde rolünün hakkını vererek izleyiciyi kırmaktan geçiriyor.

90’ların sonunun popüler aktörü, Pocky gibi ünlü markaların reklamlarında boy göstermeye başladıktan sonra, yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başlar. Bu dönemlerde ise kariyerine Japonya dışında, Çin ve Tayvan filmlerinde rol alarak devam eder.  Forever Enthralled, The Butcher, The Chef and the Swordsman, Seediq Bale bunlardan bir kaçıdır.

Farklı bir kısa film izlemek isterseniz, Masanobu Ando 2015 yılında yine Tayvan yapımı ödüllü No No Sleep’te de rol alıyor. 35 dakikalık bu filmde ise hiç diyalog bulunmuyor.

Psikopat katil, polis, yakuza, gangster… tüm bu vahşi rolleri başarıyla oynayan oyuncu, fırsatı olursa romantik bir yapımda rol almaya da sıcak baktığını ekliyor. Zaten dramalardaki başarısı da göz ardı edilemez nitelikte.

Eh, bize de Japon sinemasının  bu vahşi çocuğunu sevmek düşüyor. İyi seyirler. J

*Bu yazı YATTAA* e-dergisinin 29.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz