Manga Nedir? #1

1
57

      Japonya’da manga sadece çocukların değil, herkesin çok sevdiği bir eğlence aracıdır. Manga dergileri ve çizgi romanları, kitapçıların yanısıra istasyon büfelerinde ve marketlerde satılır; hastane bekleme salonlarında, kuaförlerde ve kafelerde ücretsiz olarak okunabilir. Ayrıca mangalar her gün neredeyse tüm gazetelerde dizi olarak da yayınlanır. Dolayısıyla doğal olarak günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir.

 

Manga Nedir? #1
Choju Jinbutsu Giga Örnek Resim


Manga’nın köklerinin Kyoto’da bir tapınakta bulunan ve “hayvan karikatürleri” olarak tanımlanabilecek 12.yüzyıl Choju Jinbutsu Giga resimlerine ve 19.yüzyıl ukiyo-e* sanatçısı Katsukishika Hokusai’nin “Hokusai Manga”eserine kadar uzandığı iddia edilir.

   

 

 

Manga Nedir? #1

 Hokusai Manga kahramanlarının hareketlerini ve ifadelerini gösteren örnek eskizler Japonya’nın dışına, başka ülkelere de yayılmıştır. Bu “manga” bugün manga olarak tanınan türden farklı olsa da, deforme stil gibi hala var olan bazı öğelere sahiptir.

     Günümüz mangasının temellerinin 1940’ların ortasında,”Büyük Manga Sanatçısı” olarak anılan Osamu Tezuka’yla birlikte atıldığı söylenir. Manga bu dönemden sonra hızla gelişmiştir.

     Son zamanlarda Japon mangası çevirilerinin dünya çapında yayınlanması, türün ülke dışındaki saygınlığını daha da arttırmıştır. Yine de, manganın gelişimine yardım eden her zaman “okur” olmuştur. Japon mangası eğlenceye susamış, zor beğenen, her zaman yeni tasvirler ve yetenekli sanatçılar görmek isteyen okurlar ve onların bu isteğini yerine getirmek için çalışan sanatçılar sayesinde gelişmiştir ve gelişmeye de devam edecektir.

 

Manga işlem süreci:

  1. Taslak çizim (Shitagaki veya Rough):kurşun kalem ile çizilir.
  2. Çerçeveleme (Pen Ire): Yağlı kalem ile çerçeveyi çizer ve kurşun kalemle çizilenler silgiyle silinir.
  3.  Renklendirme (Iro Tsuke veyaChakushoku): Önce açık renkler ve sonra koyu renkler ile boyanır.
  4. Gölgelendirerek tekrar açık renkler ile boyanır ve tamamlanır (Shiage).

 

Manga Nedir? #1
Hokusai Manga Cilt 1:”The Life And Manners Of The Day”

*ukiyou-e sanatı: Kelime anlamı fani dünya resimleri olan, Edo Dönemi‘nde ortaya çıkan bir Japon resim sanatı türüdür.

Kaynak: “Discover Manga”

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz