Manga Çevirileri ve Yayınlanması Üzerine Bir Söyleşi

0
56

Manga Çevirileri ve Yayınlanması Üzerine Bir Söyleşi

Manga Denizi projesi nasıl oluştu, kendinizden bahseder misiniz? Ekip olarak işleyiş nasıl oluyor?

Manga Denizi, aslında Fairy Tail animesi/mangasını okuyuculara sunmak için ilk Fairy Tail izle olarak 23.11.2012 tarihinde açılmış ve zaman içinde ufak bir ekibe dönüşmüştür. Zaman içinde okuyucu ve takipcilerimizi artışıyla, ekibimize katılan arkadaşlarımızın sayısı artmış ve ailemiz daha fazla büyümüştür. Bu büyümeyle birlikte, aile içinde alınan bir karar ile Manga Denizi sitemiz ile manga dünyasına 05/09/2014 tarihinde kesin olarak giriş yapmış bulunmaktayız.

İşleyişimiz, Facebook sayfalarımız ya da sitelerimiz olsun, herkesin bir görevi bulunmaktadır. Çevirmen ve editör arkadaşlar kendi sorumlu oldukları mangalardan ve düzenleme işlemlerinden sorumlu olmakla beraber ekip içinde yardımlaşma her zaman olmaktadır. Genelde bu işi yapan gönüllü insanlar üniversite ya da lise öğrencileri olduğundan dolayı herkes ileri seviyede İngilizce bilemiyor. Bu yüzden gerek düzenleme gerek çeviri konusunda ekip içinde yardımlaşma oldukça mevcut…

Manga Çevirileri ve Yayınlanması Üzerine Bir Söyleşi

Mangaların çevrilmesi ve yayınlanması süreci nasıl gerçekleşiyor? Bir manganın yayınlanmasında kaç kişi çalışıyor, iş bölümü nasıl?

Bir manga bölümü üzerinde en az iki, en çok üç kişi çalıştığı durumlar bulunmaktadır. Güncel mangalardan örnek vermek gerekirse, manga ilk İngilizce olarak yayınlandığında, sayfaların kaliteli olarak çıktığı kaynaklar bekleniyor. Kaynaktan reklamsız olarak alınan sayfalar çevirmen arkadaşımız tarafından okunma sırasına, sayfalarına göre çevirilerek, bölümü düzenleyecek arkadaşa metin şeklinde gönderiliyor. Bu esnada eğer manga çok zorlayıcı bir durumdaysa, düzenleyecek arkadaşa yardımcı olmak amaçlı üçüncü bir kişi bölümdeki yazıları, sayfanın bütünlüğünü bozmayacak şekilde temizleyerek, düzenleyecek arkadaşa gönderiyor. Eğer zorlayıcı bir durum yoksa bu çalışmayı yine mangayı düzenleyen arkadaş sayfaları hem temizleyip, hemde uygun yerlerine uygun yazı şekillerini kullanarak orjinaline benzeyecek şekilde yerleştiriyor. Son olarak, kontrollerini yaparak MangaDenizi sitemize yükleyerek, Facebook sayfamızda çıkan bölümün duyurusunu yapıyor. Yayınlanan bölüm içerisinde, okuyuculardan gelen yanlış çeviri bildirimler çevirmen arkadaşa iletilerek durumun sonraki kontrolleri sağlanıyor. Bir hatamız varsa, düzenlemeyi yapan arkadaş bilgilendirilerek hatalar kapatılıyor. Tabiki bu olaylar burada yazıldığı kadar hızlı ve kısa sürede bitmemektedir. Çevirilmesi ve düzenlemesi saatler almaktadır. Bazen çeviren ve düzenleyen arkadaşların o anki durumlarından ötürü (sağlık, yolculuk vb.) durumlarından bölümün süresi uzayabilmektedir.

Manga Çevirileri ve Yayınlanması Üzerine Bir Söyleşi

Manga çevirilerini yalnızca kendi ekibiniz mi yapıyor? Yoksa dışarıdan başka ekiplerle çalışıyor musunuz? Çalışıyorsanız bunlar kim?

Çevirilerimizin tamamını kendi ekibimiz gerçekleştirmektedir. Başka bir ekiple çalışmıyoruz. Bununla birlikte, çalışmalarımızın hiçbirini farklı site ya da ekiplerle paylaşmamaktayız. Gün içerisinde kendimizden çaldığımız zamanlarımızı, emeklerimizi bir kaç tıklama ile başkalarının yayınlaması taraftarı değiliz.

Yaptığınız çalışma herhangi bir maddi gelire dayanıyor mu?

Tamamen yaptığı işin bilincinde ve sorumluluk getirdiğini bilen gönüllü bir ekiptir.

Kaç senedir bu çalışmayı yürütüyorsunuz? Sürekli sabit bir ekip var mı? Yoksa değişken mi?

MangaDenizi olarak, 05/09/2014 (624 gün) tarihinden beri bu çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu zaman zarfı içerisinde, ekibimize ilk katılan arkadaşlarla birlikte, zaman içinde katılmış ve halen katılmakta olan arkadaşlarımız tabiki oldu. Bununla birlikte tabiki gerek okul durumu, gerek ailevi durumlardan ekibimizden çıkan ya da belli bir süre sonra tekrar katılmak için ayrılan kişiler de bulunmaktadır.

Manga Çevirileri ve Yayınlanması Üzerine Bir Söyleşi

Bugüne kadar kaç manga çevirisi yapıldı? Yapılan manga çevrileri içerisinde en çok ilgi gören-okunan manga türü hangisi? Varsa örnek verebilir misiniz?

Bugüne kadar 626 günde, 44 Manga da, 1449 bölüm çevirisi, toplam da 33564 sayfa sayfa çevirilmiş ve düzenlenmiş olarak sitemizde yayında bulunmaktadır. Tabiki yayında olmayan, bazı aksaklıklardan ötürü 5 farklı manga serisinin toplamda 62 bölümünüde yayından kaldırmış bulunmaktayız. Tabi ki ilk yola Fairy Tail anime/mangasından başladığımız için sitemizde en çok okunan aksiyon, macera ve komedi türleri okunma sayısı çok fazladır. Diğer türler ise bunları takip etmektedir. En çok okunan ilk mangayı söylemek gerekirse; Fairy Tail, One Piece, Tokyo Ghoul: RE, Bleach, Nanatsu no Taizai, Black Clover, Tokyo Ghoul, Attack on Titan, The Legendary Moonlight Sculptor, ReLIFE şeklinde takip etmektedir. Diğer mangalara ise okuyucularımız sitemizden takip edebilirler.

Mangaları okuyucu ile buluşturuyorsunuz. Peki size göre mangalar insanlara ne katıyor?

Saatlerimizi, günlerimizi harcayıp okuyucuya buluşturduğumuz serilerimizden olan Fairy Tail için bizde okuyucularımıza ne kattığını bir yıla yakın bir süre önce sorduğumuzda en çok beğenilen bir cevabı sizlerle paylaşayım o zaman…

İnsanlara böyle duygular veren bir eseri ister istemez çevirirken ve okuyuculara sunarken titizlikle yapıyoruz. Bu sadece çizgilerden oluşan bir şey değil… Herkes için anlamı farklı olan, herkesi aynı duygularla bir araya getiren ve aile yapan olgu… Böyle bir olguyu, ortaya sunarken sadece hobi olarak bakmayıp, bunun sorumluluğunda olan bir ekip tarafından yapılmalıdır.

Manga Çevirileri ve Yayınlanması Üzerine Bir Söyleşi

Son olarak okuyucuya biz mesajınız var mı?

Bir manga grubunun okuyucuya en önemli mesajı sanırım şu olabilir: ‘’Lütfen ne zaman gelir?’’ sorusunu sormayın. Bu konuda gerçekten sıkıntılıyız. Zaten bu işi yaklaşık 2 seneden beri yapmaktayız ve 2 senedir çevirdiğimiz, emek verdiğimiz serileri elimizde geldiğince hızlı bir şekilde yapmaktayız. Elbette okuyucu bunu düşünmemek ile beraber kendi isteği doğrultusunda ‘’HEMEN ÇIKSIN’’ olarak görüyor. Bizlerde insanız. Robot bir yapımız yok. Emin olabilirler ki uygun şartlar ve ortam sağlandığında elimizde hiç bir çeviriyi bekletmiyor hemen vermeye çalışıyoruz.

Manga Çevirileri ve Yayınlanması Üzerine Bir SöyleşiGenel Bilgileri:

İlk manga çevirimiz Fairy Tail’in 309. bölümüdür. (23.11.2012) İlk Fairy Tail sitemizde fairytailizle.com yayınlamış bulunmaktayız. İlk anime çevirimiz Fairy Tail’in 176. bölümüdür. (05.04.2014) Sadece manga olarak ise 05/09/2014 tarihinde MangaDenizi olarak yayına başladık.

Sitelerimiz: http://fairytailizle.com
http://mangadenizi.com

Facebook Sayfalarımız
http://facebook.com/fairytailizle
http://facebook.com/MangaDenizi
http://facebook.com/AnimeDenizi

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz