Malice Mizer | Biraz J-Goth Biraz Visual Kei

0
74

Malice Mizer | Biraz J-Goth Biraz Visual Kei

Malice Mizer, Visual kei sahnesini en çok etkileyen ve şekillendiren birkaç gruplardan biri. Grubun ismi iki ingiliz kelimesinden malice (kötülük) ve misery (sefalet)’ten geliyor; bu da grubun “insan nedir?” sorusuna “kötülük ve sefaletten başka bir şey değildir” cevabına göndermedir.

Müzik tarzı ağırlıklı olarak büyük ölçüde Fransız kültür ve klasik müzikten etkilenmiş gotik rock ve gotik metal olan Malice Mizer şarkılarında darkwave ve synthpop etkisi de var. Grup daha çok tarihi kıyafetler ve dekorasyonlar ile victorian gotik tarzında ihtişamlı canlı performanslarıyla dikkat çekiyordu.

Malice Mizer

Malice Mizer 1992 yılında gitaristler Mana ve Közi tarafından kuruldu. Bassist Yu~ki ve davulcu Gaz da katıldı. Malice Mizer’in ilk demo kaseti sadece vokalsiz instrumental parçaları içeriyordu. Grubun ilk vokalisti Tetsu ile resmi olarak çıkardıkları ilk şarkı, 1993 çıkan Brain Trash şarkı derlemesinde yer alan “Speed of Desperate” şarkısı oldu. Şarkı çıktıktan bir süre sonra davulcu Gaz gruptan ayrılır ve onun yerine grubun yeni davulcusu Kami katılır. 1994 yılında Malice Mizer, Mana’nın kurduğu indie ses kayıt şirketi Midi: Nette’de ilk albümü “Memoire” çıktı. Kısa bir süre sonra aynı albüm ek bir parça “Baroque” ile tekrar çıktı ve hemen ardından vokalist Tetsu gruptan ayrıldı.

1995 yılında Malice Mizer’e yeni vokalist Gackt’ın katılmasıyla grup yeni bir devire geçiş yaptı. Grup, hem dış görünüşünü gotikten daha çok tarihi kıyafetlerine değiştirip müziğine de neoklasik ve elektronik öğeleri eklemeye başladı. 1996 yılında Malice Mizer Voage ~Sans Retour~ adlı ikinci albümünü çıkardı. 1997 yılında ise grup, Nippon Columbia şirketine katılıp birkaç başarılı single ve 1998 yılında çıkardıkları üçüncü albümü Merveilles ile Japonya’da ünlü oldu. Malice Mizer Japonya’nın en büyük konser stadyumu Nippon Budokan’da iki günlük konser verdi. Bu, grup için büyük bir başarıydı ve ardından konser Merveilles l’espace adlı video kaydı olarak çıktı. Ocak 1999’da grup başarı zirvesindeyken Gackt aniden gruptan ayrıldı ve ayrıltıktan sadece birkaç ay sonra ilk solo albümünü çıkardı. Bundan dolayı Malice Mizer Nippon Columbia şirketinden ayrılıp indie ses kayıt şirketi Midi: Nette’ye döndü.

Malice Mizer | Biraz J-Goth Biraz Visual Kei

1999’dan Sonra | Gidenler .. Gelenler

Gackt gruptan ayrıldıktan birkaç ay sonra Malice Mizer’in davulcusu Kami 21 Haziran 1999’da subaraknoid kanamadan (bir tür beyin kanaması) vefat etti. Kami’nin bestelediği iki şarkısını ölümünden sonra Shinwa adında video boxsetin bir parçası olarak çıktı. Kami’nin gruptaki yeri asla doldurulamadı. Davulcu yerine müzik kliplerinde bile gösterilmeyen Shue geçici olarak alındı. Ölümünden sonraki albümler ve single’larda Kami’nin ismi her zaman “ebedi kan akrabası” olarak geçiyordu.

1999 yılının ikinci yarısı ve 2000 yılının başlarında Malice Mizer birkaç single çıkarıp yeni bir albüm üzerinde çalışmaya başladıktan sonra kendine yeni bir vokalist buldu – darkwave grubu Pride of Mind’ın vokalisti Klaha. Klaha’nın gruba katılması grubun müzik tarzında bazı değişiklikleri getirdi. Grubun tarzı klasik müzik, gotik ve heavy metala daha yakın olmaya başladı. 2000 yılında Malice Mizer’in son albümü Bara no Seidou çıktıktan sonra grup piroteknik, rahibeler korosu ve katedral dekorasyonu ile çok gösterişli ve teatral son konserini verdi. 2001 yılında Malice Mizer dağıldı. Resmi olarak ara verdikleri söylense de grup üyelerinin bir daha bir araya gelmeleri mümkün görünmüyor.

Malice Mizer dağıldıktan sonra grubun kurucularından biri Mana yeni bir grup Moi dix Mois kurdu. Bununla beraber Mana, gotik lolita tarzında kendi giyim markası Moi-meme-Moitie ile Japonya’nın gotik trendinin en önemli isimlerinden biri oldu. Ayrıca, Mana hala ses kayıt şirketi Midi:Nette’yi yürütmeye devam etmekte ve oyun dergisi Game Lab’ta “Mana-Sama’s Nostalgic Game Inferno” isimli köşesi için yazı yazmakta.

Gackt, Malice Mizer’den ayrıldıktan sonra Japonya’nın en ünlü ve başarılı şarkıcılardan biri oldu. Solo kariyerine devam ederek halen birçok TV programına da katılmakta.

Közi, Malice Mizer’den sonra Eve of Destiny adlı kendi solo projesine başladı. Son zamanlarda grubu çok aktif olmasa da hem Eve of Destiny, hem de başka projelerde müzik kariyerine devam etmekte.

Yu~ki, 2004 yılında Közi’nin solo projesi Eve of Destiny için Kami’nin hartına olan Memento şarkısını yazdıktan sonra müzik kariyerine son vermiştir.

Klaha Aralık 2002’te solo kariyerine başladı ancak 2004 yılında sağlık sorunlarından dolayı müzik kariyerine ara vermek zorunda kaldı.

Grubun ilk vokalisti Tetsu ise 1994 yılında Malice Mizer’den ayrıldıktan sonra Zigzo, Mega 8 Ball ve Nil gibi birkaç gruba katıldı ve solo albümünü çıkardı.

Malice Mizer | Biraz J-Goth Biraz Visual Kei

Albümler:

Temmuz 1994 – Memoire

Haziran 1994 – Memoire DX

Haziran 1996 – Voage ~Sans Retour~

Mart 1998 – Merveilles

Şubat 2000 – Shinwa

Ağustos 2000 – Bara no Sendou

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz