Mahoutsukai no Yome | Kadim Büyücünün Gelini

0
70

Mahoutsukai no Yome  |  Kadim Büyücünün Gelini

2017 yılının sonbaharında başlamış bir anime Mahoutsukai no Yome. İngilizce ismiyle The Ancient Magus’ Bride, Wit Studyosunun işi. 24 bölüm sürdü ve Kore Yamazaki’nin aynı isimli çok sevilen mangasından uyarlama. Türleri arasındaysa büyü, fantastik, shounen ve hayattan kesitler gibi alt türler var. Büyülü bir dünyayı anlatan Mahoutsukai no Yome’nin 2016’da üç bölümlük OVA serisi yayınlanmıştı. Ana seriyi doğrudan etkilemeyen bu OVA’ların hikayeyle doğrudan da bir alakası yok aslında. Yine de ana seriyi izledikten sonra izlemek daha doğru olabilir.

Animenin künyesine baktığımızda yönetmen koltuğunda Kimi ni Todoke’de yönetmen yardımcılığı yapmış bir isim olan Naganuma Norihiro oturuyor. Seiyuu kadrosu ise oldukça iyi animenin. Büyücümüz  Elias Ainsworth‘u  Takeuchi Ryouta seslendiriyor. Aldnoah.Zero – Barouhcruz karakteri ve Ansatsu Kyoushitsu – Shiro gibi performansları olmuş daha önce… Animenin bir diğer ana karakteri olan  Hatori Chise‘yiyse Tanezaki Atsumi seslendiriyor. O da daha önce Zankyou no Terror’de Lisa, Durarara!!x2 serilerinde Emilia, Subete ga F ni Naru’da Nishinosono Moe ve Hibike! Euphonium 2’de Yoroizuka Mizore gibi performanslarla çıkmış karşımıza. Yardımcı karakterlerimizden  Ruth‘u  da Uchiyama Kouki sesiyle hayat veriyor. Ki kendisi yardımcı karakter olsa da projenin ağır toplarındandır. Zira performanslarına baktığımızda Fairy Tail – Midnight, Soul Eater – Soul Eater, Haikyuu!! – Kei, Yuuri!!! on Ice – Yuri Plisetsky ve Charlotte – Yuu gibi karakterleri görüyoruz.

Mahoutsukai no Yome  |  Kadim Büyücünün GeliniKonusu mu? Hemen bahsedeyim; Hatori Chise, yaşamaktan bıkmış ve ölmek isteyen ön görüsü güçlü birisi. Kendisine faydası olmadığının farkında yani. Kendisi için bir şey de yapmak istemiyor zaten. Ama aslında nadir görülen ve güçlü büyü gücü olan Slay Vega türünde bir büyücü. Bu durumunu kullanıp kendisini satmak isteyenlere karşı gelmeyerek açık artırmayla satışa çıkıyor. Onu satın alan Elias Ainsworth’se yarı insan yarı büyücü bir yarımlık. Chise’yi satın alan Elias onu eşi yapmak istediğini söylüyor. Ama aynı zamanda kendisinin de Chise’den öğrenecek çok şeyi olduğunu düşünüyor. Garip bir şekilde bir araya gelen ikilimiz arasında geçmiş bağlardan, insani duygulara dokunan çeşitli olaylar yaşanacak her iki karakter de başladıkları noktadan çok farklı konuma gelecek.

Chise geçmişin yükünün altında ezilen bir karakter. Bunu hemen anlıyoruz. O yüzden de bugüne bağlanıp geleceğini düşünemiyor. Geçmişinin yükü altında ezilen Chise’ye yardım elini uzatan Elias’sa kadim büyücü olmasına rağmen yarımlık olduğu için kendisini ne insanlara ne de büyücülere yakın hisseden birisi. Kendisini yalnızlığa mahkum etmiş gibi ama Chise’ye yardım etmek isterken onun yardımını istemekten de çekinmiyor. İnsan yanı olmasına rağmen insani duyguları körelmiş olan Elias’a bu duyguları tekrar hatırlatmak ve hislerini isimlendirmekse Chise’ye kalıyor.

Mahoutsukai no Yome  |  Kadim Büyücünün GeliniTüm bunlar yaşanırken büyü dünyasının çeşitli yaratıklarıyla kaşılaşıyoruz. Ejderhalardan perilere, orman büyücülerinden efsunculara kadar çok farklı büyü ve büyücü çıkıyor karşımıza 24 bölüm boyunca. Chise’nin kendinden başka herkese yardım etme arzusunu da burada farkediyoruz zaten. Chise’ye yardım etmekse Elias’a kalıyor çoğunlukla. Çünkü bir Slay Vega olarak çok değerli ve çok güçlü bir büyücü olsa da, Chise hem bu alanda bilgisiz hem de oldukça zayıf bir vücudu var.

Animenin 24 bölüm oluşu hikayesini başarılı bir şekilde gelişmesine sebep olduğu gibi, izleyicisine yavaş ama emin adımlarla sunduğu büyü dünyasına çok güzel bağlıyor. İngiltere kırsalları ve Londra gibi mekanları olan animenin çizimlerindeki mükemmelliği anlatmama kelimeler yetmez. Mekan çizimlerindeki başarısı bir yana karakterlerin kontrastlığı çok güzel olmuş. Velhasıl geçtiğimiz yılın en başarılı animelerinden olan bu seriyi şiddetle öneririm.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz