Mafya İçinde Var Olma Mücadelesi | Phantom: Requiem for the Phantom

0
54

Mafya İçinde Var Olma Mücadelesi | Phantom: Requiem for the Phantom

2009 İlkbahar dönemi animesi olan Phantom: Requiem for the Phantom 26 bölüm sürmüş bir dram, aksiyon, seinen ve gerilim animesi. Aynı isimli görsel romandan uyarlama olan serinin stüdyosu ise Hyouge Mono, Tsubasa Chronicle ve Noir gibi yapımlarıyla tanınan Bee Train.

Serinin yaratıcısı Gen Urobuchi. Evet, plot twistlere, karanlık bir senaryoya ve karakter ölümlerine kendinizi hazırlayın. Senarist kadrosunda da olan Urobuchi’ye yardımcı olarak Yousuke Kuroda (Hellsing Ultimate, Jormungand, Mobile Suit Gundam 00, Highschool of the Dead) ve Moboru Kimura (Amaenaide yo!!) gibi isimleri görüyoruz. Serinin yönetmen Koichi Mashimo. Mashimo’yu Noir ve Tsubasa Chronicle gibi Bee Train’nin diğer anime serinde de senarist, yönetmen olarak bir çok farklı pozisyonda görebilirsiniz. Serinin müziklerinin arkasındaki isim ise; Free!, Mirai Nikki ve Shokugeki no Souma gibi serilerden tanıdığımız bir isim olan Tatsuya Katou.

Mafya İçinde Var Olma Mücadelesi | Phantom: Requiem for the Phantom

Seiyuu kadrosunda; Zwei karakteri olarak Miyu Irino çıkıyor karşımıza. Ki kendisini daha önce Owari no Seraph‘da Yuuichirou ya da Danshi Koukousei no Nichijou‘da Tadakuni olarak dinlemiş olabilirsiniz. Ein olarak ise Ayahi Takagaki sesini duyuyoruz. True Tears‘da Noe, Durarara!!‘da Erika ve Gin no Saji‘de Tamako gibi referansları olan bir isim Takagaki. Cal olarak ise Miyuki Sawashiro sesini dinliyoruz. Bakemonogatari‘de Suruga, Durarara!!‘da Celty, Noragami‘de Bishamon, Zetsuen no Tempest‘da Hakaze ve Psycho-Pass‘de Shion gibi dikkat çeken işleri olan Sawashiro için kadronun ağır topu diyebiliriz.

2004 yılında 3 bölümlük OVA olarak yayınlanan serimizin konusu şöyle; Tatili sırasında şahit olmaması gereken bir olaya tanık olan asıl karakterimiz mafya örgütü olan Inforno tarafından kaçırılır. Kaçırılması sırasında güçlü iç güdüleri olduğu izlenimi veren genç, Inforno’nun doktoru tarafından hafızası silinir ve suikastçi olması amacıyla eğitime tabii tutulur. Almanca da iki anlamına gelen Zwei ismi verilen gencin eğitmeni ise, yine Inforno’nun en başarılı tetikçisi/suikastçisi olan ve Almanca’da bir anlamına gelen Ein’dir. Zwei’ye yaşamak istiyorsa başarılı olması gerektiğini söyleyen Ein ve Inforno amacına ulaşır ve Zwei başarılı bir suikastçi olur. Fakat geçmişi ile ilgili merakı işleri değiştirir, hem kendisi için hem de Ein için.

Mafya İçinde Var Olma Mücadelesi | Phantom: Requiem for the Phantom

Oldukça karanlık ve boğucu bir havada ilerleyen serinin en büyük artısı insan psikolojisine yönelik çıkarımları diyebilirim. Entrikalarla dolu hikayesinde, Zwei’nin yaşadığı dram ve ikilemler oldukça başarılı yansıtılmış. Seriye kurban olan kişi konumunda başlayan ama hikaye ilerledikçe kurban eden konumuna geçen Zwei’nin nasıl insanlığını kaybetmenin kıyısına geldiğini ilgi çekici twistlerle süsleyen anime, görsel ve işitsel anlamda da izleyiciyi tatmin ediyor.

Yine de eksik kaldığı noktalar yok değil. Özellikle zaman kavramlarında sıkıntı çekiyor biraz anime. Bölümler ilerledikçe kafanız biraz karışabilir, kendi içinde tutarsızlıkları var diyebilirim özellikle zaman akışı konusunda. Ama genel konsept oldukça başarılı. Karakterleri de ilgi çekici. Cal karakteri dışında gelişimi/çizimi sırıtan bir karakter de yok. Bir tek Cal karakterinde sınıfta kalıyor anime. Diğer karakterlerimiz oldukça ilgi çekici ve altı dolu. Konumuz mafyanın içişleri olsa da gri bölgelerde dolanan karakterlerimiz çok. İyi adam olduğunu düşünen kötü karakterlerimiz ve kötü olduğunun düşünen aslında iyi olan karakterlerimizin kişilik çatışmaları (bazen de gerçek silahlı çatışmaları) kesinlikle görülmeye değer.

Gen Urobuchi’nin tarzına hakim olanların tam da beklediği şeyleri bulabileceği yapımın dikkat edilmesi gereken bir-iki tane de kırılma noktası var. Bu kırılma noktalarındaki hikaye değişimi herkeste aynı memnuniyeti uyandırır mı bilmem ama seyir keyfini artırdığını düşünüyorum ben. Jenerikleri de bir o kadar başarılı. Karanlık ve distopik anime serilerinin jeneriklerinde daha çok karşımıza çıkan ALI PROJECT işi olan açılış jeneriğinin çok iyi olduğunu ise ayrıca belirtmek isterim.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz