Kyoto’nun Geleneksel Tekne Evleri: Ine No Funaya

0
51

Kyoto'nun Geleneksel Tekne Evleri: Ine No Funaya

Japonya’nın Kyoto bölgesinde yer alan Ine’nin tekne evleri (Ine No Funaya) misafirlerine küçük bir cennet vadediyor.

Japonyada  nehir kenarına inşa edilen kurulan bot evlere funaya deniliyor.  Bu evler Kyoto bölgesinde yer alıyor ve 230 tane ahşap evi yan yana sıralanmış görünce karşılatığınız manzaraya şaşırıyorsunuz. Doğa ile harmanlanmış görüntüsüyle göz kamaştıran bu evler ‘’Japonyanın Venediği” olarak anılıyor.

Kyoto'nun Geleneksel Tekne Evleri: Ine No Funaya

Bu kıyı bölgesinde yaşayanlar teknelerin demirlendiği bir kıyıya garaj usulü inşa etmişler yapılarını, deniz çok gelgitli olmadığı için ahşap evlerde yaşayanların sayısında büyük bir azalış görülmüyor.

Hem ev hem de iş yeri olarak kullanılan Funayalar aileler için oldukça kullanışlı bir alan sağlıyor. Bu evlerin alt katı balıkçı teknesi görevi görürken üst katı tıpkı normal bir ev gibi kullanılabiliyor. Yalnız  bu bölgeyi  ziyaret ettiğinizde aklınızda tutmanız gereken bir şey var; o da görünüşüne hayran kalacağınız bu evlerin kamuya açık olmaması yani özel mülk olmasıdır. Bu yüzden funayaları  sahibinden  izin almadan gezemezsiniz.

Kyoto'nun Geleneksel Tekne Evleri: Ine No Funaya

Ine’nin tekne evleri olarak bilinen bu bölge aslında daha önceden bir balıkçı kasabasıymış. Ama şimdi bu tekne evler ziyaretçileri için huzur bulabilecekleri bir pansiyon görevi de görüyor. Ine tekne evlerinde kalırken nehirde gezebileceğiniz deniz taksilerini kullanabilirsiniz. Rıhtımın mükemmel manzarasını deniz taksileriyle gezerek görebilirsiniz.

Gezi turlarında yer almayan Ine’nin tekne evleri bu yüzden çok kişi tarafından bilinmiyor ve bu özelliği ile de huzurunu ve sessizliğini muhafa edebilmiş halde. Eğer siz de kalabalık ve turistik yerlere gitmekten sıkıldıysanız Ine No Funaya tam size göre.

Kaynak: Goin’Japanesque!

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz