Kyoto’dan Sizi Kahveye Aşık Edecek 5 Kahve Dükkanı

0
82

Kyoto’dan Sizi Kahveye Aşık Edecek 5 Kahve Dükkanı

Japonya dünyada güçlü bir kahve kültürüne sahip olan ülkelerden biri. Kahve, Japon kültürünün ayrılmaz bir parçası değil ama, yeni dünya akımlarına çok çabuk adapte olan Japonya için vazgeçilmez bir içecek konumunda. Kahve ve Japonya sözcüklerini aynı cümlede kullanıyorsak, bu konuda tarihi şehir Kyoto’nun da gösterecekleri var elbette.
Kyoto, gösterişli doğası, mimarisi ve tarihi bütünlüğüyle göz kamaştırıyor fakat burası aynı zamanda Japonya’da 3.dalga kahveciliğin kalbinin attığı yer olarak da biliniyor. Bu konuda Tokyo’nun bile eline su dökemediği Kyoto özel kahve demleme yöntemleri ve festivalleriyle kahveseverlerin gözde şehirleri arasında yer alıyor.
Bu yazımda, Kyoto’ya yapacağınız olası seyahatinizde, mutlaka ziyaret etmeniz gereken, mimarisiyle göz dolduran, kahveleriyle kalpleri kazanan, kahve dükkanlarını dolaşacağız. Kimi yerde tatami matlarda oturup kahvemizi yudumlarken,  kimi mekanda Kyoto’nun eşsiz manzaraları eşlik edecek gezimize. Yine her bir mekanda Japonya’nın ne kadar kendine has bir ülke olduğunu hatırlayacağız birlikte.
O zaman hazırsanız, başlayalım gezmeye…

Kyoto’dan Sizi Kahveye Aşık Edecek 5 Kahve Dükkanı
Kaynak: Compathy Magazine

1. Weekenders

Kyoto’dan Sizi Kahveye Aşık Edecek 5 Kahve Dükkanı
Kaynak: Bon Appetit

Weekenders, sokak arasına gizlenmiş, onu dikkatlice aramanızı bekleyen gurme kahvelere sahip olan bir kahve dükkanı. Eski ahşap kapısı küçük bir espresso barına açılan kahveci aynı zamanda mekan olarak da, Kyoto’da gözde bir konumda bulunuyor.  Nishiki Market’in yakınlarında konumlanan Weekenders Coffee’ye, üst katında oturup, sakin bir atmosferde kahvenizi yudumlamak için mutlaka uğramalısınız

2. %100 Arabica

Kyoto’dan Sizi Kahveye Aşık Edecek 5 Kahve Dükkanı
Kaynak: Candidanimal

Dünya genelinde toplam 30 dükkanı bulunan Arabica kahve zincirinin Kyoto Arashiyama’daki şubesinin kapıları muhteşem bir manzaraya açılıyor. %100 Arabica ziyaretçilerine, Arashiyama dağı ve Ooi Nehri ve Togetsukyo köprüsü manzarası eşliğinde bir kahve deneyimi yaşatmayı vadediyor. Kahve dükkanı şehrin biraz dışında olsa da, gitmek için pek çok nedeniniz var. UNESCO tarafında dünya mirası olarak kabul edilen  Tenryū-ji Tapınağı ve turistlerin akınına uğrayan Arashiyama bambu ormanlarının çok yakınında konumlanan %100 Arabica’ya  yolunuzu mutlaka düşürmelisiniz.

3. Wife&Husband

Kyoto’dan Sizi Kahveye Aşık Edecek 5 Kahve Dükkanı
Kaynak: Hitori Kyoto

Kamo Nehri bisiklet yoluna çok yakın olan wife&husband, özellikle bisikletli gezginlerin en sık tercih ettiği Kyoto’daki  noktalarının başında geliyor. Instagram’da da oldukça popüler olan mekanda kahvenizi ister içeride oturup, isterseniz de dükkandan kiralanabilen koltuklu piknik kitlerinden alıp nehir kenarında içebilirsiniz. Kahve dükkanı kahvelerini mekanda kavurmasıyla da ünlü. Her iki şekilde de Wife&Husband ziyaretçilerine zevkli bir kahve & atıştırmalık deneyimi sunuyor.

4. Walden Woods

Kyoto’dan Sizi Kahveye Aşık Edecek 5 Kahve Dükkanı
Kaynak:Goodcoffee.me

Walden Woods, Kyoto’nun sessiz bir mahallesinde yer alan, yine bulabilmek için etrafa dikkatlice bakmanız gereken bir kahve dükkanı.  Mekan, sessiz,sakin atmosferiyle, dünyanın geri kalanından soyutlanmış hissi veriyor.  Ayrıca Walden Woods, minimalist tasarımıyla göze hitap eden bir mekan olarak ziyaretçilerini karşılıyor. Mekanın sunduğu seçeneklerinin yanında matcha lattesini de deneyebilirsiniz.

5. Pass The Baton

Kyoto’dan Sizi Kahveye Aşık Edecek 5 Kahve Dükkanı
Kaynak: Pass the baton twitter

Kyoto Gion’da yer alan Pass the Baton hem vintage ürünler dükkanı hem de kahve ve çay servisi yapan bir kafe görevi görüyor. Pass the Baton lezzetli kahvelerinin yanında servis ettiği Matchalı bir tatlı olan, Matcha Kakigorisi ile de ünlü. Buz köpüklü ve kremalı bir tatlı Kakigori’yi Kyoto seyahatiniz boyunca  mutlaka denemelisiniz.

**Bu yazı Rachel Karten’in Bon Appetit sitesindeki yazısından derlenmiştir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz