Küreselleşme, Tüketim ve Müzik; J-Rap& J-HipHop

0
60

Küreselleşme, Tüketim ve Müzik; J-Rap& J-HipHop

Japon rap müziğinin, 1980 yıllarının başlangıcında Hiroshi Fujiwara’nın Japonya’ya dönmesi ve rap müzikleri kayda almasıyla başladığı söylenir. Japon rap müziği temelde old school rapten etkilenmiş olsa da, çağın akılda kalıcı tınılarından, dans kültüründen harmanlanmış bir eğilim sergilemektedir. Bunun sonucu olarak da Hip-hop ticari anlamda Japonya’da ana müzik türlerinden birini oluşturuyor.

Japon hiphopunun ilk günleri kültürel hareketlerin ortaya çıktığı döneme rastlamaktadır. Erken hiphop şirketler menfaatler tarafından yönlendirilmedi ancak; büyük plak şirketleri ve performans gösterileri tarafından gözardı edildi. Bu bağlamda, Japon hip-hop, plak şirketlerinin ve belli başlı medya organlarının eleştirilerine rağmen genişlediği için kültürel küreselleşmenin bir sunumunu sunuyor. Tarih, belirli kültürel alışverişlerin kültürel anlayışla değil, bunun yerine öğrenme, katılma ve kişilik katkısı arzusu uyandıran bazı etkileşimler yoluyla başlatıldığını göstermektedir.Japonya’da bireyselliği temsil eden bu motivasyon, o sırada hip-hop’un önde gelen köşelerinden biri olan breakdanstı. Japonya hip-hop’u için önemli bir kıvılcım, 1983’de, Tokyo’da, filmlerde ve canlı performanslarda breakdance’in ortaya çıkmasıydı, ancak Amerikan hip hop kayıtlarının daha önce Tokyo diskolarında duyulduğu ortaya çıktı. Birinci nesil Japon MC olan Takagi Kan‘a göre, “Rap ve DJ’liğin nedenini anlayamadım … ancak breakdance ve grafiti sanatı ile bunu görsel olarak anlayabilirsiniz. Daha doğrusu, veya bunun yerine anlamasanız bile ‘Whoa, bu çok hoş’ [kakoii] diyebilirsiniz. Rap ve DJ ile neyin havalı olabileceğini tahmin edemiyordum.” Dansın herkesin anlayabileceği görsel bir etkisi vardır, dans söz konusu olduğunda dil engeli yoktur. Break dans, Japon hip-hop’unun yayılmasının temelini temsil etti ve küreselleşme için bir araçtı.

Küreselleşme, Tüketim ve Müzik; J-Rap& J-HipHop
Hiroshi Fujiwara

Almanya’da olduğu gibi, Japonya da 1983 sonbaharında Wild Style filminde hip hop ile tanıştı. Filmin popülaritesi birçok sanatçının Japonya’daki tanıtımına katılmasına ve bazı mağazalarda performans sergilemelerini sağladı. Kısa süre sonra Japonlar, sokak müzisyenlerinin her pazar günü toplandıkları toplantının yapıldığı Tokyo Yoyogi Parkında breakdance yaptılar. Rock Steady Crew Japonya’nın lideri Crazy-A, Yoyogi’de 1984 yılının başında breakdansının öncülerindendi. Crazy-A, birçok fanın ve break dansçıların katılımıyla her yıl Ağustos’ta gerçekleşen yıllık “B-Boy Park”ı düzenliyor. Bu dönem Tokyo’da Old School dönemi olarak değerlendirildi. Bununla beraber Japonya’nın sokak dans kültürünü kabul etmesine yardımcı olan “soul dancing” vardı.

DJ’lerin yükselişi gerçekten Japon hip hop sahnesinin bir sonraki adımıydı. 1985 öncesinde radyoda çok fazla DJ yoktu, ancak o yılki sayı artışı ile 1986’daki ilk hip hop kulübünün açılmasına yol açtı. Ancak, DJ’in oldukça hızlı bir şekilde yükselmesine rağmen, Japonya’da rap müziğin aynı ivmeyi yakalaması biraz zor görünüyordu.

Sokak müzisyenleri Yoyogi Park’ta breakdansa başladıklarında, dünyaca ünlü bir DJ haline gelen DJ Krush da dahil olmak üzere DJ’ler de Yoyogi Park sahnesinde yer almaya başladı. 1986’da Shibuya’da bir hip hop kulübü açıldı. 1980’li yılların başında ve 1990’ların başında Japonya’da hip-hop’a olan ilginin artmasına rağmen, rap sahnesi oldukça küçük ve marjinalize kaldı. Rap konusunun çok küçük kalması ve hip hop ile kıyaslandığında popüler olmasının bir nedeni, Japon dili “stres aksanı içermiyor ve cümleler birkaç basit fiil bitiminden biri ile bitmeli” olması gerçeğidir. Ito Seiko, Chikado Haruo, Tinnie Punx ve Takagi Kan şu sıralar Japonya’dan çıkan rapçilerdi ve oldukça başarılı olduklarını kanıtladılar.

1994 ve 1995 yılları, hip-hop’un Japonya’daki ticari başarısının başlangıcı oldu. İlk hit Scha Dara Parr ve Ozawa Kenji’nin “Kon’a wa būgi bakku” (Boogie Back Tonight), ardından da East En X Yuri’nin “Da. Yo. Ne “ve” Maicca “oldu.. Büyük ölçüde parti rapi olarak nitelendirilen J-rap’in bu ani popülaritesi, “gerçeklik” ve gerçekliğin ticari ve yer altı hip-hop sanatçıları arasındaki orijinalliği tartışmaya açtı.

Küreselleşme, Tüketim ve Müzik; J-Rap& J-HipHop

Ana akım J-Rap’teki bir yeraltı saldırısına bir örnek, Lamp Eye’ın “Shogen” adlı yapımcısı; You the Rock’ın rapçisi, daha pop odaklı grubu Dassen Trio’ya diss*(rapçilerin birbirlerini eleştirmek ve yermek için yazdıkları parçalar)  atmıştır. Yazar Ian Condry, bu pistteki rapçilerin yarattıkları parçalarını geleneksel maço duruşa benzeterek halk düşmanı etkisi yarattıklarını belirtmiştir. Bu video Dassen Trio’nun kabalığının ve üslubunun resmini yansıtırken,; diğer pop rapçiler Japon hayranları için daha kültürel açıdan uygun ve erişilebilir bu tür saldırılara karşılık veriyorlar. Beraberinde de yeraltı rapçiler tarafından ortaya atılan “gerçeklik” standartlarını sorgulanmaya başlıyor.

Japon gençleri hip hop parçalarını baggy jeans, madalyonlar ve korkunç kilitler gibi uluslararası moda ürünleriyle ilişik olarak düşünüyor. Gerçek Japon rap şarkı sözleri, gıda, cep telefonları ve alışveriş gibi sıradan konulara değinme eğilimindedir. 2000’den beri, Japonya’daki hip hop sahnesi büyüdü ve çeşitlendi. Hip-hop tarzı ve Japon rap, Japonya’da muazzam bir biçimde başarılı oldu. 2003 yılında BBC, Tokyo kayıt dükkanı sahibi Hideaki Tamura ile yapılan röportajda “Japon hip-hop gerçekten son iki, üç yılda patladı. Japon rekorlarının Amerikalıların plak şirketi tarafından satılabileceği bir zaman olacağını hiç düşünmemiştim ama bu gerçekleşiyor. “Ayrıca, çok sayıda yeni sahne gelişti. Tamura, “sert çekirdek çetelerine, konuşulan sözcük / şiirden, bilinçli, eski okuldan, tekno rap, devlet karşıtı, marijuana, heavymetal örneklemiş rap’e rock rap” gibi sözler içeriyor. Tamura, Japon hip hop’sında bir kayda işaret ediyor; Sanatçılar, ABD’li hip hop kültüründen kopyalanan önceki stiller ve konulara karşı, Japon toplumuyla alakalı konularda yoğunlaşmaya başladı. Japonya için, hip hop tarzı, şiddet gibi Amerikan hip hopunda popüler olan konulardan çok daha cazipti. Öte yandan Ian Condry, Japonya’nın genba’sı içinde yerel ve global hip hop arasındaki etkileşime odaklanıyor. Condry’ye göre, Japon hip hop iki ikili faktör arasındaki bir kaymadan ziyade hip hop kültürünün aynı anda lokalizasyonu ve küreselleşmesinden doğdu.

Küreselleşme, Tüketim ve Müzik; J-Rap& J-HipHop
Anarchy

Günümüzün ünlü Japon rapçileri arasında ise; Ryuzo,Seeda, Dora, Uzi, Hidaddy, Chico Carlito, Ken the 390, Simon Rap, a.k.a GAMI, ACE, GAKU-MC, Kid Fresino, Klooz, Zeebra, Mega-G, Doğma, Dutch Montana, Murozo, Salu, 072, Niha-C, Tabo01, Kowichi, Gadorc, Y’S, Jinmenusagi, AK-69, Reichi, Coppu, Koperu, Coma-chi, Akko Gorilla, Norikiyo, Aklo, Sho, Dopene, MonyHorse, Kohh, Dotama, Zone the Darkness, Zorn ve Yung Hustle gibi isimler yer alıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz