Kültür Köprüleri: “Türkiye’deki Japon Kültür Kuruluşları”

0
55

Kültür Köprüleri: "Türkiye'deki Japon Kültür Kuruluşları"

Uzakdoğu’ya olan ilgi ve sevgi beraberinde bazı adımlar atma gerekliliğini getirmiştir. Bunun için Türkiye’de çeşitli kuruluşlar/kişiler harekete geçmiş ve Japonya – Türkiye arasında bir bağ oluşturduğuna inandığımız kültür merkezlerini oluşturmuşlardır. Gelin hep birlikte bu kuruluşları tanıyalım.

Türk- Japon Vakfı (TJV):

1992 yılında dönemin başbakanı Süleyman Demirel’in Japonya ziyareti sonrası talimatıyla Cafer Tayyar Sadıklar tarafından kurulmuştur. Türk – Japon Vakfı Kültür Merkezi üç blok ve bir de çay bahçesinden oluşmaktadır. Eğer Ankara’ da yaşıyorsanız ve Japon kültürüne ilgi duyuyorsanız kültür merkezindeki Japonca Dil Kursu, Origami Kursu, Japonca Konuşma Kulübü gibi etkinliklerden faydalanabilirsiniz. İlla ki Japonya olmasına gerek yok diyorsanız yine TJV çatısı altındaki Türk Sanat Müziği Korosu’na kayıt olabilir veya TJV içindeki salonlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca Japonca kitap bulmakta zorlanıyorsanız TJV kütüphanesine üye olarak o zengin kütüphaneden ödünç kitap alabilir, ya da  kütüphane içerisinde ders çalışabilirsiniz. Ayrıca Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi içerisinde; Türk Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği, Türk Japon Kültürünü Araştırma ve Dayanışma Derneği, JICA ve Türk Japon Üniversiteliler Derneği’ne ulaşabilirsiniz.

Website: http://www.tjv.org.tr/

Adres:Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No: 2 Or-An Şehri – Ankara
Tel:-+90 312 491 17 48 – 49

Japonya İzmir Kültürlerarası Dostluk Derneği (JIKAD):

2010 yılı Mart ayında İzmir’de kurulan JIKAD, 2010 yılının Türkiye’de Japonya yılı olması sebebiyle, çeşitli etkinliklerle ismini duyurmuştur. Ağırlıklı olarak Japonya’da eğitim almış veya Türkiye’de Japonca eğitim almış kişilerden oluşmuştur. Amaçlarını şu şekilde açıklıyor JIKAD: “Japonya ile İzmir arasında sosyal, kültürel, teknik, ticari, ekonomik ve benzeri alanlarda dostluk kurup, işbirliğini geliştirmek.” Dernekteki etkinlikler de Origami kulübü, JIKAD Go kulübü, Japonca dersler şeklindedir.

Website: http://jikad.org.tr/2012/

Adres: Cumhuriyet Bulvarı no:54 Büyük Kardıcalı İşhanı Kat:2 Daire: 225 Konak/İzmir

Japon Kültür ve Enformasyon Merkezi:

1994 yılında Taksim’de ufak bir odada başlayan hikaye sonrasında 1999 yılında kendi binasına taşınmasıyla merkez haline gelmiştir. İçerisinde bir kütüphanesi vardır ki dillere destan. 10.000 ciltten fazla kitabı barındıran kütüphaneden sizler de kitap isteğinde bulunabilirsiniz. Ayrıca Japonca veya Japonya’ya en ufak bir ilginiz varsa Japonca, Kanji, Kaiwa(Konuşma) gibi kurslardan yararlanabilirsiniz. Belki de en çok ilginizi çekecek olan “Cafe Bunka” dan bahsedelim son olarak. Japon Külür ve Enformasyon Merkezi’ne bağlı Taksim’de bulunan bu cafede Japon çaylarından içip, Japon mutfağına bir yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca Japonya’nın meşhur içeceği “Sake”nin de tadına bakabilirsiniz.

Website: http://www.japonkultur.com/

Adres: İstiklal Cad. Ana Çeşme Sok. No:3 Beyoğlu – İstanbul

Tel: 0212 293 32 49

Türk Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği:

1969 yılında Ankara’da kurulan bu derneğin İstanbul’da da şubesi bulunmaktadır. İki ülke arasında kurulan ilk dostluk derneklerinden biridir. Derneğin kuruluş amacı Türkiye’li kadınlar ve Japon kadınlar arasında kültürel ve sosyal ilişkilerden yararlanarak dayanışmayı ve yakınlaşmayı sağlamaktır. Bu dernek amacı doğrultusunda sosyal yardımlar yapar, burslar verir, kültürel ve sosyal çalışmalarda bulunur. Aynı zamanda konferanslar verir. Eğer siz de bu dernek ile iletişime geçmek isterseniz adresi aşağıda.

Website: http://turkjaponkd.com/

Adres: Uğur Mumcu Cad. 97/3 G.O.P Ankara

Tel: 0312 446 70 72

Türk Japon İşadamları Derneği:

Türk-Japon İşadamları Derneği olarak da bilinen TUJIAD (Japon İşadamları ile Kültürel ve Ekonomik İşbirliği Derneği)  2014 yılında Istanbul’da kuruldu. Uzun yıllar Japonya’da gazetecilik yaptıktan sonra Türkiye’ye dönen ve ömrünü iki ülke arasındaki kültürel ve ticari ilişkilerin gelişmesine adayan Erdal Güven’in kurucusu olduğu TUJIAD, İstanbul merkezli olarak Ankara, İzmir ve Tokyo’daki temsilcileri vasıtasıyla çalışmalarını yürütmektedir. TUJIAD; Türk ve Japon işadamları arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkileri geliştirmek ve gelişen ikili ilişkiler doğrultusunda ülkeler arasındaki ticari ve kültürel etkinliğin artmasını sağlayacak faaliyetlerde bulunmak için kurulmuştur.  TUJIAD;  gerekli konularda araştırma yapar, Türk ve Japon çocukların eğitimi için yurtiçi ve dışında her türlü eğitim kurumu, her derece okul-meslek yüksekokulu, üniversite, dershane, etüt merkezi, bilimevi açabilir. Kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenler. Türk ve Japon iş insanlarının arasındaki ilişkilerin gelişmesi için yemekli toplantılar, konser, balo, tiyatro, sergi, spor, gezi ve eğlenceli etkinlikler vb. düzenler veya üyelerin bu tür etkinliklerden yararlanmasını sağlar. Uluslararası faaliyetlerde bulunabilir. Eğer siz de bu dernek ile iletişime geçmek isterseniz adresi aşağıda.

Adres: Göztepe Mah. Göksu Evleri Sitesi Rahmet Sok. No:15 B86B Villa Kavacık/Beykoz-İST

Tel:0216 465 2735

info@tujiad.org

Website: http://www.tujiad.org/index.html

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz