Kültür Değer Olarak Anime

0
58

 

Kültür Değer Olarak Anime

[quote]Son yıllarda yükselen bir sinema değeri anime. Özellikle internet üzerinde oluşturulan kanallarda bir hayli izleyici kitlesi bulunan anime dizi ve filmler taşıdıkları mesajlar bakımından üretim alanları olan Japonya’dan dünyaya evrensel mesajlar göndermektedir. Bu anlamda hemen hemen her kültürden insanın izlediği bu filmler ve diziler izleyicisine sunduğu çeşit ve mesaj bolluğuyla farklı bir seyirci tecrübesi sunmaktadır.[/quote]

Teknolojik ilerlemeler, vücudun statüsü, insan ilişkileri ve ütopik evrenlere yer verdiği kadar dünyada olup biten siyasal ve sınıfsal durumlara yer veren animeler dünya sinemasında ve tarihinde önemli izler bırakmıştır.

Bu anlamda Hayao Miyazaki önemli örnek teşkil etmektedir. Seyircisine sunduğu evrenle kendine özgü bir anlatım oluşturarak dünya sinemasında tanınmıştır.

Yönetmenler üzerinden değil de filmler ve diziler üzerinden gidecek olursak da dizi olarak One Piece, Naruto gibi örnekler önemli yer tutmaktadır. Özellikle One Piece dünyaca takip kitlesine sahip olan ve 657 bölümdür devam etmekle beraber mangası da halen daha yayınlamaya devam etmektedir.

İzlenme oranlarının dışında içerdiği konularla Arap Baharından, siyah-beyaz çatışmasına, erkek-kadın ataerkil ilişkilerinden, modernizm vb. konulara ışık tutmaktadır.

Çıkış olarak Japonya sınırlarını çoktan aşarak farklı konulara farklı kitlelere seslenmesini bilmiştir. Film olarak Ghost in Shell ve Akira örnekleri incelenmeye değerdir. Bu anlamda Akira özellikle sınırları hayllice aşmıştır.

Öyle ki 1990 lardaki Balkanlardaki hareketlenmelerde Bosna duvarlarının birisinde Akira figürü görülür. Oluşturduğu evreni sınırları dışına taşıyıp verdiği mesajın gerçek dünyadaki karşılığını bulmuştur.

Anime doğası gereği doğduğu topraklar olan Japonya’dan sıyrılarak evrensel bir dil halini almaya başlamıştır.

Bu açıdan anime sinemasının temelindeki manga da bu özelliğe kavuşmaktadır. Öyle ki Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Türkçe gibi dillerde mangalar, anime diziler, filmlerin sayısında artış görülmektedir.

Özellikle Türkiye söz konusu olduğu anime dizi kanallarında mangaların ve dizilerin güncel şekilde çevrilmesi, takipçileri tarafından yayın saatinin beklenmesi.. Forumlarda ve fan sayfalarında sayfalarca konu olması dikkate değer bir durumdur.

Bu durum başka sektörlerin Türkiye’ye atmasına ön ayak olmuştur. Özellikle Japon kültürüne ait eşya satan mağazaların artması, Japon yemekleri yapan restaurantların sayısının artması.. Yine hazır erişte ‘noodle’ makarna ithalatının artması bu anlamda dikkate değerdir.

Bir sektör diğer sektörleri beslemektedir. Bu anlamda anime beraberinde yalnızca mesaj taşımakla kalmıyor ayrıca diğer kültür ve yaşam öğelerini de getirmektedir.

Önceki İçerikOsamu Tezuka Kimdir?
Sonraki İçerikJapon Evleri
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz