Kujira no Kora wa Sajou ni Utau | Çamur Balinası Çocukları

0
91

Kujira no Kora wa Sajou ni Utau | Çamur Balinası Çocukları

İngilizce ismi Children of Whele olan Kujira no Kora wa Sajou ni Utau, 2017 sonbahar sezonu animesi. 12 bölümlük bir seri olan yapım dram, gizem, bilim kurgu ve shoujo türlerinde. Anime J.C.Staff stüdyosunun işi ve kısa bir süre önce Netflix’te de yayınlandı.

Animenin yönetmeni Ishiguro Kyohei. Aynı zamanda birkaç bölümün yazarlığını da yapmış. Kendisinin en dikkat çeken işi Shigatsu wa Kimi no Uso yönetmenliği. Asıl yazarımız ise Yokote Michiko. Ekibin dikkat çeken ismi o oluyor evet. Zira daha önce Bleach, D.Gray-man Hallow, Gintama, Naruto ve Prison School gibi yapımlarda senaristlik yapmışlığı var. Müziklerin arkasındaki isim ise Tsutsumi Hiroaki. Ao Haru Ride, Devil May Cry ve Orange gibi işleriyle dikkat çekmişti.

Kısaca seiyuu kadrosuna da bakıp konusuna geçelim. Ana karakterimiz Chakuro‘yu Hanae Natsuki seslendiriyor. Kadronun ağır topu kendisi oluyor, evet. Zira Aldnoah.Zero – Inaho, Arslan Senki (TV) – Elam, Fate/Apocrypha – Sieg ve Shigatsu wa Kimi no Uso – Arima gibi performansları var daha önceden. Ama sanırım en bilineni Tokyo Ghoul‘dan Kaneki Ken. Bir başka önemli karakterimiz olan Lykos‘u Iwami Manaka seslendiriyor. Manaka yeni bir isim ve bu bahar yayınlanan Tada-kun wa Koi wo Shinai animesinde Wagner olarak dinleyebiliriz. Ouni isimli karakterimize de Umehara Yuuichirou sesiyle hayat vermiş. Natsuki kadar olmasa da o da kadronun ağır toplarından. Akagami no Shirayuki-hime – Mitsuhide ve Shingeki no Bahamut: Virgin Soul – Charioce XVII gibi performansları var onunda…

Kujira no Kora wa Sajou ni Utau | Çamur Balinası Çocukları

Konusuna değinecek olursam; Çamur Balinası denilen bir ada-gemide yaşayan Chakuro, adanın arşivcisi. Fakat adanın ilginç bir özelliği var, birçok kişiye özel güçler veriyor fakat bu güçler taşıyıcılarının erken ölümüne neden oluyor. Chakuro ve arkadaşları bir gün tesadüfen farklı bir ada keşfediyor. Ama bu zamana kadar ne farklı bir ada ne de adadakiler dışında bir insan görmüşler. Ada keşfederler ama adanın yerlilerini bir türlü bulamazlar. Kısa bir süre sonra ise Chakuro kaderini değiştirecek kız olan Lykos’la tanışır ve Lykos’un adaya gelmesiyle her şey değişir.

Hikayesi kısaca böyle. Tabii elbette bundan çok daha derin. Chakuro karakteri gerçek bir arşivci gibi kayıt yapıyor animede. Yani onu olayların içinde ama fazla bir etkisi yokken görüyoruz çoğu zaman. Adanın yaşlı konseyi ve yöneticileri ileriye yönelik kararlar alırken davetsiz misafirlerle büyük kayıplar yaşıyorlar. Sevgi ve barış etrafında şekillenmiş, büyümüş çocuklar bir anda elleri silah tutmak zorunda kalıyor. Elbette bu gelişmeler hikayeyi sıklıkla dramatikleştiriyor. Ama olay sadece bu değil. Adada yaşayan, güçleri olan ve olmayan insanların ara ara yaşadıkları çatışmalar kesinlikle görülmeye değer.

Bir de adanın neden ve nasıl bu durumda olduğu gibi gerçekler var ki, anime evrenini oldukça farklı bir yere koyuyor. Animenin çok karakterli oluşu, karakter gelişimlerini görmemizi biraz engellemiş ama Ouni karakterine dikkat edin derim. Onda başarılı bir hikaye izliyoruz.

Kujira no Kora wa Sajou ni Utau | Çamur Balinası Çocukları

Duygular ve hissetmek – hissetmemek üzerine ilginç söylemleri var animenin. Bu bakımdan bana Kiznaiver’i hatırlattı diyebilirim. Zira her iki animenin de ortak noktası duyguları olmamanın avantajlı mı yoksa dezavantajlı mı olduğunu tartışıyor olmasıydı. Kujira no Kora wa Sajou ni Utau bu anlamda hikayeyi bir adım daha ileri taşımış ve duyguları hisseden ve hissetmeyen topluluklarla karşımıza çıkmış. Karşımızda bir fikri savunan bir topluluk hatta bunun üzerine kurulmuş inanç sistemi olduğunu görünce işin ciddiyeti bir tık daha artmış. O yüzden animenin “inanç” üzerine de ilginç söylemleri var. Tabii bunu yakalamak için biraz Japon kültürüne hakim olmak gerekiyor. Sonuçta Japonya halkın yararına olacağını düşündüğü dinlerin gelişimini desteklemiş bir devlet politikasına sahip.

İkinci sezon gelme ihtimali yüksek olan anime, ilk sezonda belli başlı hikayelerine noktayı koysa da, aslında baya girizgah niteliğinde olmuş. Zaten finalde de “her şey aslında şimdi başlıyor” izlenimi veriliyor. Daha anlatacak çok şeyi varmış gibi dursa da, ilk sezondaki hikayesine bakıldığında başarılı bir giriş yaptığını söyleyebilirim. Animenin fantastik dünyası güzel ama ayakları yere basan hikayesi ve karakterleri daha güzel. Velhasıl izleyiniz efendim.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz