Kraliyet Öğretmeni: Oushitsu Kyoushi Heine

0
59

Kraliyet Öğretmeni: Oushitsu Kyoushi Heine

Komedi türünde bir yapıt olarak karşımıza gelen Oushitsu Kyoushi Heine animesi 2017 yapımı bir seri. Toplamdan 12 bölümden oluşuyor. Serinin konusu kabaca şöyle: Grantzreich Krallığı’nda veliaht prensler bulunmaktadır. Kraliyet öğretmenliği ise ülkedeki en iyi ve yetkin kişilere verilen bir görevdir. Görevin kapsamı ise saraydaki dört veliahtı tahta layık bir kral olarak yetiştirmektir. Heine Wittgenstein kraliyet öğretmeni olarak saraya davet edilir. Onu zorlu bir eğitim süreci beklemektedir çünkü veliaht prensler her gelen öğretmeni bıktırıp kaçırmışlardır.

Serinin ilk açılış sahnesi Heine’nin aldığı mektubu okuması ve saraya doğru aldığı yol ile başlıyor. Ufak boylu (adeta bir chibi) olan senseimiz saray kapısına geldiğinde muhafızlar onu gelecek öğretmenin oğlu falan zannediyorlar. (:D) Toplantı odasında veliaht prenslerin karşısına çıkan Heine, onları tanımaya çalışıyor. İlk reaksiyon gösteren 4 numara Leonhard oluyor. Kaba ve küstah bir yapıya sahip olan Leo’ya “Everest Gururlu Prens” lakabını veriyor kendi kenine Heine. Sonrasında 5 numara Licht kendini tanıtıyor. Sempatik tavırlar içindeki prensimizin lakabı ise “Sefa Düşkünü Prens” oluyor. Çünkü kendisine fazla güvenen ve kadınlarla ilişkisi yoğun olan bir arkadaş bu. Sonrasında kibar ve efendice yaklaşan 3 numara Bruno’yu görüyoruz. Neredeyse her konuda yetenekli ve başarılı olmayı hedeflemiş bu arkadaşımız “Gözdağı Veren Prens” lakabını kazanıyor. Son olarak 2 numara Kai ile karşılaşıyoruz. Onun da lakabı “Dik Dik Bakan Prens” oluyor. Heine’nin ve izleyiciler olarak bizlerin prensler hakkındaki ilk izlenimlerimiz pek olumlu olmuyor. Sonrasında Heine, her bir prensle tek tek görüşüp onları teste tabi tutuyor ve karakterlerini anlamaya başlıyor.

Kraliyet Öğretmeni: Oushitsu Kyoushi Heine

Grantzreich’ın Beyaz Zambağı, 4 numara Leonhard 15 yaşında. Görüşmesi sırasında Heine, aslında Leo’nun hırçınlığının bir maske olduğunu ve özünde çok duygusal birisi olduğunu fark ediyor.

3 numaralı prens Bruno 16 yaşında geleceği parlak bir dahi. Mükemmelliyetçi ve kendine fazlasıyla güvenen bir karakteri var. Öğretmenini onaylamak için çeşitli testlere tabi tutuyor ve hepsinde yeniliyor. Sonrasında Heine’nin onun makalesine ışık tutmasıyla, gelecekte onun akıl hocası olabileceğini farkediyor. Gözleri ışıldayan Bruno için Heine bir üstat haline geliyor.

5 numaralı prens Licht 15 yaşında oldukça güzel bir yüze sahip. O nedenle etrafı kadınlarla dolu ve tam bir flörtöz.  Ancak Heine konuşmaları sırasında ona biraz dikkat etmesi gerektiğini düşünüyor.

2 numaralı Kai 17 yaşında az konuşan ve halkın nadiren tanıdığı bir varis. Konuşma şeklinden dolayı biraz moron havası olduğunu söyleyebilirim. Dik bakışları yüzünden insanlar tarafından yanlış anlaşılıyor ve insanlar ondan korkuyor.

Kraliyet Öğretmeni: Oushitsu Kyoushi Heine

İlk etapta belirttiğimiz gibi Heine’nin prenslerle ilgili ilk izlenimleri iyi olmasa da zamanla onları tanıdığı ve farklı yönlerini gördüğü için onların birer iyi öğrenci olduğunu fark ediyor. Her birinin eksik kalan yönlerini ve düşünce tarzlarını tamamlayarak onları kral olmaya hazırlıyor. Örneğin Kai için iletişim büyük bir sorun iken, zamanla insanlarla rahat iletişim kurabilir hale geliyor. Leo sevmediği şeylerden kaçan biri iken, bu yönünü bırakıp eksikliklerini tamamlamaya başlıyor. Bruno dar görüş açısından ziyade geniş kapsamlı bir görüş açısı ile makalelerini yazmaya başlıyor.

Prenslerin eğitimleri devam ederken seriye  Rosenberg Kontu karakteri dahil oluyor. 1 numaralı prens Eins’in yardımcısı olan Rosenberg, kral olma yolunda diğer prenslerin yolunu tıkamaya çalışıyor. Ancak zeki ve etrafında olup biteni hemen kavrayan Heine ona bir ayar veriyor. Bu arada serinin son bölümüne kadar Eins karakterini hiç görmüyoruz.

İzlerken bir şey daha ortaya çıkıyor ki kral ile Heine önceden arkadaşmış. Muhabbetlerinde hep Heine’nin geçmişi bahsedilip, soru işareti bırakılıyordu. Rosenberg kontu bir gün Heine’ye onun geçmişini öğrendiğini söylüyor. Bunun üzerine afallayan Heine, prenslere son bir ders veriyor. Bu son derste prensler gazetedeki haberi araştırarak Heine’nin geçmişini öğreniyorlar. Eskiden kralla arkadaşlığında, onu  korumak adına muhafızlara saldıran Heine hapise giriyor ve sabıkalı biri haline geliyor. (olayın nasıl geliştiğini anlatmıyorum izlemeniz için:D).Velhasıl Kral olma yolunda şimdiki krala veliaht prensken çok şey öğretmiş olan Heine, oğullarını eğitmesi için kral tarafından bu yüzden tutulmuştu. Ancak geçmişi öğrenilirse prenslerin namı için istifa edeceğini krala söylemiştir. Hiçbir üniversite veya okula gitmeden muhteşem yeteneklere sahip bir öğretmen o ve geçmişi öğrenildiği için son bölümde istifasını veriyor. Finalde genel hikayeyi babalarından dinleyen veliaht prensler yeni öğretmen seçimi konseyinde tekrar Heine’yi öğretmen olarak istediklerini ve gerekçelerini ispatlıyorlar. Ve final sahne serinin açılış sahnesiyle aynı şekilde akıyor; ancak bu sefer Heine sevinç ve sevgiyle karşılanıyor.

Kraliyet Öğretmeni: Oushitsu Kyoushi Heine

Genel olarak serinin hikayesi süper hayranlık uyandıran bir akışa sahip değil. O anlamda 12 bölüm olması tadında ve yerinde olmuş. Bazı noktalarda hikayede eksiklikler de mevcuttu. Örneği Eins prensi biz neden son sahnede gördük. Seri ortalarından beri yardımcısı nedeniyle kötü bir karakter olarak algıladığımız 1 numaralı prens aslında iyi karakterliymiş??

Karakter çizimleri başarılı. Ancak 1.prens Eins kraldan daha yaşlı görünüyor. Keza Heine’nin çocukluğu şimdiki halinden daha yaşlı görünüyor. Bu adam neden bu kadar çocuk görünümlü? Oğulların karizmasına söyleyecek söz yok. Ama Kai’nin asi duran çizimi (omuzda yarım ceket falan) o yumuşak huylu karakteriyle pek olmamış gibi sanki. Bir yandan Bruno’nun Kuroko no Basket’teki Midorima’yı anımsatması. Babaanne’nin serideki işlevi çözülebilmiş değil. Soru ve soru işaretleri…

Olay akışındaki birkaç eksiklik ve karakterlerin tavır ve çizimlerinin uyumsuzluğu bizleri biraz afallatsa da izlerken sıkmayan aksine eğlendiren bir seri olduğunu söylemem gerek. Bir günde rahatlıkla izleyebilir, kendinizi keyiflendirebilirsiniz 🙂

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz