Koto Sanatçısı Atsuko Suetomi

0
59

Koto Sanatçısı Atsuko Suetomi

Son yıllarda Japonya ve Türkiye arasındaki gelişen ilişkilerin en güzel ve önemli örneklerini kültürel alanda görmeye devam ediyoruz. Ülkemizde Japon kültürü adına origami, sumi-e, shodo, resim sergisi, Japonca konuşma yarışmaları, Japon kültürü üzerine çalıştaylar ve Japon müziği konserleri verilmekte. İşte, iki ülke arasındaki bu kültürel temasların en önemli temsilcilerinden olan Japon müziği sanatçısı Atsuko Suetomi’yi bugün sizlere tanıtacağız.

Japon müziği içerisinde Çin ve Kore kökenli etkileşimli müzik anlayışları barındırdığı için bu açıdan müzik aletleri de çeşitlilik göstermektedir. Bu müzik aletlerinden ülkemizde en çok bilinenler Biwa ve Koto’dur. Bu iki müzik aletlerini kullanan sanatçılar ülkemizde sıkça konserler vermektedir. Bu müzik aletlerinden kotoJaponya’ya özgü telli çalgı olup yaklaşık 2 metre uzunlukta olan, kanun ya da santura benzeyen geleneksel Japon çalgısıdır. Yer değiştirilebilen köprüler üzerine kurulmuş 13 telden oluşur. Köprüler ideal pozisyona getirilene kadar hareket ettirilerek teller akordlanır. Başparmağın ucuna, işaret parmağının ön yüzüne ve orta parmağın iç yüzüne yerleştirilen üç mızrap yardımıyla çalınır. 17. yüzyıla kadar kraliyet ailesi ve çevresinde çalınan bir müzik aleti olan koto, daha sonra sanatı belli kişilerin saray ve yüksek zümre dışında icra etmeye başlamasıyla saray dışında da bu sanat icra edilmeye başlanmıştır.

Ülkemizde daha önce Çağdaş Japon Koto Müziği Konseri, Türk Japon Vakfı tarafından düzenlendiği etkinliklerde, İzmir’de Japon Sakura Esintisi etkinliğinde, Ankara, İstanbul ve Sakarya gibi illerde düzenlenen çeşitli etkinliklerde koto dinletileri ile Japon müziğinin hoş tınılarını bizlerle buluşturan Atsuko Suetomi, 9 Temmuz’da Tokyo’da düzenlenen olan Japonya & Türkiye Dostluk Konseri(Japan&Turkey Friendship Concert) ‘nde sahne aldı.

Koto Sanatçısı Atsuko Suetomi

Kendine özgü müzik anlayışı, sesi ve koto müziği ile dinleyicileri huzurla buluşturan Atsuko Suetomi, Musashino Üniversitesi, Takasaki Güzel Sanatlar Ünversitesinde Japon kültür ve Japon müziği okudu. Koto müziğinin önemli isimleri Tasao Sawai ve Kazue Sawai’nin öğrencisi olan Suetomi, Japonya ve diğer birçok ülkede konserler verdi. Sanatçının Japonya’da çıkarmış olduğu ‘’Torino yoni’Kuş Gibi ve ‘’Ege no kazar ni hukarete’’ Ege Esintisi albümleri bulunmakta. Ayrıca sanatçı 2007- 2009 yılları arasında İstanbul’da yaşamıştır.   

2000 yılında Dünya Kupasında konser vermek üzere Kore Kültür Bakanı tarafından davet edilen Suetomi, 2000-2002 yılları arasında Amerika’da konser turu yaptı. 2002’de Hawai’de Japonca Radyo organizasyonu ile Noel konseri veren sanatçı, 2003’de Peru’da Japonya Büyükelçiliği’nin düzenlediği organizasyona konuk sanatçı olarak katıldı. 2005 yılında Endonezya ve Singapur gibi ülkelerde konserler verdi. Ayrıca Bali Intercontinental Hotel’in ricası üzerine Sumatra   Tsunami mağdurları için hayır konseri verdi.

2005 Türkiye’de Japonya Büyükelçiliği, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Ürgüp Belediyesi, Üsküdar Belediyesi ve Mersin Türk Japon Dostluk Derneği gibi yerlerde konserler verdi. 2010 yılında İzmir’de yaşamaya başlayan Suetomi, 2010 Türkiye’de düzenlenen Japon Yılı etkinlikleri çerçevesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük Konseri, Buca Belediyesi, Muğla Belediyesi ve İstanbul Sabancı Müzesi’nin davetiyle katıldığı konserlerde DEÜ hocası Serpil Sormaz ile sanatını icra etti. Flüt sanatçısı Şefika Kutluer’in Ankara’da düzenlediği Uluslararası Flüt Festivaline davet edildi. Şefika Kutluer, Burhan Oçal ve Çağatay Akyol ile sahne aldı. 2011 Nisan’ın da İzmir Büyükşehir Belediyesi, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve JİKAD’in ortak organizasyonu ile “‘Japon Güzelliği ve Ustalığı” adlı konserini verdi. Mayıs’ta ise Ankara’da Türk Japon Vakfı tarafından Japon depremzedeler yararına Şefika Kutluer ile birlikte konser verdi.

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 6. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

Önceki İçerikDoğu’nun Eyfeli Tokyo Kulesi
Sonraki İçerikModern Japon Müziği: J-ROCK
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz