Koşulsuz Sevgi ve Dostluk I Hachiko

0
68

Koşulsuz Sevgi ve Dostluk I Hachiko

İnsan ile köpeğin dostluğunun yazılı izlerinden biri de Yunan mitolojisindeki İthaka kralı Odisseas’ın kendisini 20 yıl boyunca bekleyen köpeği Argos’ta bulunabilir. Argos, bunca zaman sonra sahibini tanımış ve huzur içinde dünyaya gözlerini kapamıştır ve bu da onu sadakat ve dostluğun timsali yapmıştır. Modern zamanlar da insan ve hayvanlar arasındaki bağlara örneklerle dolu. Örneğin, meşhur çizgi kahraman “Tenten”in yanından hiçbir zaman ayrılmayan sadık ve yardımsever köpeği Fındık; “Oz Büyücüsü”ndeki Dorothy’nin köpeği Toto; Jack London’ın unutulmaz eseri “Vahşetin Çağrısı”ndaki özgürlüğüne düşkün Buck; ekranların en tanınan ve insanların hayatını kurtarmakla ünlü köpeklerinden Lassie; “Dostum Yeller” filminin her ne kadar sonu acıklı bitse de insana hayvan sevgisi aşılayan sarı köpeği Yeller; günümüzün epik yapımlarından “Taht Oyunları”nda Jon Snow’un sadık köpeği Ghost…

Koşulsuz Sevgi ve Dostluk I Hachiko

Bu uzayıp giden listeye Japon sinemasından verilebilecek güzel bir örnek de 1987 yapımı “Hachiko” adlı film. Safkan Akito olan bir köpeğin yavruyken bir ailenin bakımına verilmesi ile başlayan film, Hachi (köpeğin adı)’nin sahibine her gün tren istasyonuna kadar eşlik etmesi ve akşam da beraber eve gitmesiyle ilginç bir hal alıyor. Herkesin bu sadakate hayret ettiği Hachi ve sahibi arasındaki benzeri görülmemiş bu bağ filmi duygusal yapan özelliklerin başında geliyor.

İnsanlar ve hayvanlar arasında kurulan bağa dair seyirciyi düşünmeye de sevk ediyor Hachiko filmi. Filmdeki karakterlerden birinin “Hayvanları seven insan iyi kalpli olur” sözü üzerinde durulması gereken bir nokta. “İnsanların hakları olduğu kadar hayvanların da hakları vardır” sözü de filmde altı çizilmesi gereken başka bir cümle. Tren istasyonunda Hachi’nin sahibine eşlik etmesine tanıklık eden seyyar satıcı çift arasında geçen şu kısa konuşma da hayli ilginç. Adam eşine sorar: Gelmeyecek birini niye bekliyor ki? Eşi cevap verir: Ama Hachi beklemek istiyor!

Koşulsuz Sevgi ve Dostluk I Hachiko

Hachi bekliyor sahibini, hem de senelerce..neden bekliyor, neden senelerce bekliyor ve bu bekleyiş nasıl bitiyor? Bunlar filmi izlemek için mazaretimiz olsun. İnsanın hayvanlarla öteden beri kurduğu dostluğa, o güçlü bağa bir selam duruş Hachiko filmi. İnsanın en iyi dostunu unutmaması, değerini bilmesi için verilmiş bir hatırlatma notu. Stanley Coren’in sözünü hatırlamadan da olmaz. Ne diyor kendisi: “Köpeklerin en büyük korkusu onsuz çıktığınızda tekrar geri gelmeyeceğinizdir.” Dostlarımızı ihmal etmemek dileğiyle….

*Bu yazı Japon Sinema E-Dergisinin 18. sayısında yayınlanmıştır. Diğer yazıları okumak için tıklayınız!

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz