Korkunun Animedeki Adı | Another..

1
55

Korkunun Animedeki Adı | Another..

Gerilim filmlerini hepimiz severiz lakin söz konusu Anime kavramı olunca bu tarza pek rastlanamıyor ne yazık ki. Fakat şimdi sıkı durun. Çünkü sizlere en iyi gerilim filminin bile veremeyeceği bir lezzet tattıracağız. Yeri gelecek tebessüm ettirecek, yeri gelecek izlediğiniz koltuğa gömülmenizi sağlayacak. Another…

Türkçe “başka, öbür, bir daha veya bir tane daha” olarak çevirebiliriz. Adını işlediği konudan aldığı bariz belli tabi ki. Konusuna gelecek olursak şöyle anlatabiliriz: Söylentilere göre 1972 yılında talihsiz bir kaza yaşanmıştır. Küçük bir kasaba olan Yomiyama kasabasında, Kuzey Yomiyama Orta Okulu’nun 3-3 sınıfının başarılı ve sevilen öğrencisi Misaki hayatını kaybeder. Tüm öğrenciler ve okuldaki öğretmenler bu olay ile şoka uğramışlardır. Fakat bu etki fazla sürmez. Öğrenciler arasından çıkan bir çocuk “Misaki  ölmedi, bakın işte orada” deyince tüm sınıf, hatta öğretmenler bile Misaki sanki yaşıyormuş gibi davranmaya başlarlar ve hayatlarına devam ederler. Misaki’ nin sırası sanki kendisi gerçekten orada oturuyormuş gibi boş bırakılır, sınavlarda onun sırasına da kağıt koyulur ve hatta mezuniyet törenine bile sırası götürülür. Aslında her şey bu denli enteresan olmasına karşın nasılda bu kadar normal olabilir? Bu durumu herkes o kadar benimsemiştir ki mezuniyet fotoğrafı çekildiğinde Misaki fotoğrafta açık bir şekilde görülebilmektedir. 26 yıl boyunca bir çok kişi hayatını kaybeder. 1998 yılında Kouichi’ nin bu okula gelmesi ile 26 yıldır süre gelen ama herkesin alışık olduğu bu durum değişmek üzeredir. Peki bu bir lanet midir? Bu kadar insanın bu şekil davranmasının sebebi nedir?

Korkunun Animedeki Adı | Another..

Konuyu özetleme faslını geçtiğimize göre sizlere anime hakkındaki görüşlerimi aktarmak istiyorum. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gerilimi izleyiciye vermeyi en iyi şekilde başarmışlar. Bölümler arasında kopukluklar olsa da benim gözlemim bu gerilimi izleyiciye aktarabilmek için oluşabilecek bir durum. Gerilimin yanı sıra izleyiciyi oldukça meraklandırması ve olayları çözümlemek için kafa patlatmaya yol açabilmesi takdire şayan. Değişik şekilde gerçekleşen ölümler ise psikolojik açıdan izleyicinin karakterine bağlı olarak farklı etkiler uyandırabiliyor. Animenin insanı bu derece etkilemesinde görsel kalitesinde büyük bir rol oynadığı aşikar. Çizimler oldukça başarılı olmasının yanında gölgeler ve havada oluşan rüzgar bile çok iyi vurgulamış. Rüzgar demiş iken animenin ses kalitesinden de taviz vermediğini söyleyebilirim. Sizlere animeyi kulaklık kullanarak izlemenizi tavsiye ediyorum. Arka planda yağan yağmur sesinde neredeyse her bir damlanın yere düşüş sesini duyabiliyorsunuz.

Korkunun Animedeki Adı | Another..

Derin bir inceleme yapacak olursak anime de anlatılmak istenen bir mesajda olabileceğini düşünüyorum. Ne gibi bir mesaj olabilir peki bu? Aslında günümüze bir vurgu. İnsan ilişkilerinde karşılıklı iletişimden yoksunlaştığımız ve insanların nasıl bencilleştiği. Animede acık bir şekilde bu düşüncenin vurgulandığını savunuyorum. Kişiler kendi çıkarları uğruna yaptıkları davranışların karşıdaki bireyde ne gibi bir durum oluşturacağının farkına bile varmıyor ve daha sonra bunu bir alışkanlık haline getirip hiçbir çıkarı olmamasına rağmen diğer insanları görmezden gelebiliyorlar. Kısacası görmezden gelinen bu insanlarının iletişime ne kadar aç olduğu görüldüğü halde yalnızlığa gebe bir hayat sürdürmeleri Another’ da anlatıldığını söylersem yalan söylemiş sayılmam.

Korkunun Animedeki Adı | Another..

12 bölümlük animemizin sonlarına doğru yaklaştığımızda önceden tahmin edemediğimiz durumların animenin ilk bölümden itibaren her tarafına yayılmış olduğunu görebiliyoruz ama oldukça orjinal bir düşünce ile hazırlanmış ve başarılı bir alt yapıya sahip bu animede tabi ki her şey dört dörtlük değil. Örneğin, Mikasa ile başlayan olay hakkındaki sır perdesini kaldırmada yetersiz kalıyor. İzlemesi oldukça keyif verici olan Another, açıklanmayan ve kulağa saçma gelen söylevler üzerine kurulmuş. Final sahnesinde seyirciyi çok büyük bir şoka uğratılıyor lakin bu seyirciyi sırf şoka uğratmak için aynı zamanda seyircinin tahminlerini boşa çıkarıp ilgiyi arttırmak için yapıldığını düşünüyorum. Bu arada açılış parçası pekte hoşnut değil ne yazık ki. Anime yapım aşamasında bu hata ve kusurlar göz önünde bulundurulsaymış oldukça benzersiz bir lezzet sunalabilirmiş. Bu durumlar ana olayın üzerinde kurulu olduğu için düzeltmek pek mümkün olmamış sanırım ama bunu kan efektleri ile seyirciye neredeyse farkedilmeyecek bir şekilde kapatabilmişler. Sizde benim gibi kanlı animelerden hoşlanıyorsanız bu sahnelere bayılacağınıza eminim. Kan sahneleri tam kıvamında olmuş ne çok fazla ne de çok az. Nabza göre şerbet diyorum ben buna. Kan seven ve sevmeyen izleyicileri bir araya toplayabilmek için çok zekici düşünülüp, başarılı bir şekilde sunulmuş.

Korkunun Animedeki Adı | Another..

Hayli az sayıda gösterim şansı yakalayan korku türündeki animeler arasında benim için özel bir yere sahip olan Another, kısa sürmesi ile izleyenlerini oldukça üzmekte. Kısa olması sebebiyle karakter gelişiminden çok olay gelişimine yüklenilmiş bu da her bir karakteri kolay harcamalarına neden olmuş. Ufak tefek mantıksal hatalar olsa da sonuçta bir korku serisi olduğunu unutmadan izlerseniz büyük keyif alacağınızı düşünüyorum. En sonunda ise izlemenizi kesinlikle önerdiğim bir ova bulunmakta. Bu arada ilk bölümlerde vurgulanan olaylar anime için oldukça gerekli. Lakin ben bazı arkadaşlarımızın bu bölümlerde sıkılabileceğinide düşünüyorum. Animeyi izlemeye karar verirseniz dördüncü bölüme kadar sabredin. Ardından sizleri gerilimi bol, atmosferi yüksek ve seyri keyifli bir anime bekliyor olacak.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız AnimeXtra adresinde yayınlanmıştır. 

1 YORUM

  1. Ben Another izlerken hiç ama hiç korkmadım gerçi konu korkunç ama bana hiç etki etmedi eğer sizde benim gibi korkmadıysanız size tavsiyem Corpse Party i izlemeniz mideniz bulanabilir önden söyleyeyim fikrim ise yine aynı bana bu animede hiç etki etmedi ama biçok kişi izleyince korkmuş.(Neyden korktularsa artık)

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz