Kontrollü Kan | Deadman Wonderland

0
66

Kontrollü Kan | Deadman Wonderland

Bu yazımızda Deadman Wonderland ismine sahip animeyi inceleyeceğiz. Öncelikle, insan çok garip bir varlıktır. Duygu ile beslenmesine rağmen aynen bir çocuk edasıyla, tadını beğenmediği yemeği iter gibi yaşadığı kötü anıları unutmaya çalışır. Ne kadar yanlış bir davranış olsa da bu durum artık insanlık için onaylanmıştır. Unutmak istenen herhangi bir anı, zamanla hafızaya kayıt edilecek yeni durumlar için silinmektedir. Deadman Wonderland ismindeki anime ve manga da bu tarz bir konuyla kendisini izleyiciye sunmakta.

2007 – 2013 yılları arasında ilk olarak manga olarak ortaya çıkan Deadman Wonderland 2011 yılında 12 bölümlük bir anime olarak ortaya çıktı. Bünyesinde 1 adette OVA bulundurmakta olan Kazuma Kondou’ nun projelerinden sadece biri olmakta.

Kontrollü Kan | Deadman Wonderland

Konusuna değinilecek olunursa eğer öncelikle ana karakter unvanına sahip olan Ganta Igarashi isimli bir çocuğun esrarengiz hikayesi tanıtılıyor. Üzerinden 10 yıl geçen bir depremden sonra Tokyo’nun yaklaşık olarak %70 şi sularla kaplanmıştır. Deprem hakkında bir şey hatırlamayan Ganta ise günümüz de Tokyo’ da ki hayatına devam etmektedir. Bir gün okulda bulunan Ganta ve arkadaşları tarafından ansızın pencere dışında Red Man isimli kişinin görülmesiyle anime için ilk kıvılcım atılır. Red Man olarak adlandırılan bu gizemli kişilik, Ganta hariç tüm sınıfı katleder ve kaçarken de Ganta’ nın göğsüne kırmızı bir kristal yerleştirir. Hastanede kendine gelebilen Ganta, hastaneye gelme sebebi olan olay sırasında, yanında bulunan arkadaşlarının arasında kurtulan tek kişi olduğu için cinayetle suçlanmaktadır. Mahkemeye çıkarılan Ganta, suçsuz olduğunu söylemesine karşın ortaya konulan bir video ile işin rengi değişir. İdam cezasına çarptırılan Ganta, depremden sonra Tokyo’yu kalkındırmak amacıyla turistik bir yer olarak inşa edilen özel bir hapishaneye gönderilir. Deadman Wonderland’ın mahkumları hem oranın çalışanları, hem de ziyaretçiler için bir çeşit eğlence kaynağıdır. İdam cezası verilmiş olan bu mahkumlar için özel olarak tasarlanan bir boyunluk, bu mahkumların boyunlarına takılmaktadır. Boyunluk içerisinde, vücuda yavaşça enjekte olan bir zehir bulunmaktadır. Panzehir olarak ise acı bir tad barındıran şeker bulunmaktadır. Bu şeker en geç 3 gün arayla alınmaz ise mahkum acı verici bir şekilde hayatını kaybetmektedir. Bu şeker ise hapishane oyunlarından kazanılan özel hapishane parası ile alınmaktadır. Her şeyin bir anda gelişmesi ve yaşanılan olayların şokunu üzerinden atamayan Ganta, gizemli bir kız olan Shiro ve her şeyin yerini belirleyebilme yeteneğine sahip olan kleptoman Yoh ile tanışır. Göğsündeki kristalin özel olduğunu keşfeden Ganta, Red Man’i bulup intikamını almak için her şeyi yapmaya kararlıdır. Bu sırada özel yeteneğini geliştirmek ve kendisi gibi olan bazı mahkumlarla baş etmek zorunda kalacaktır çünkü Deadman Wonderland’deki mahkumların hepsi kendisi gibi gerçekten masum değildir. Peki Ganta kendisini bekleyen zorlukları aşabilecek mi?

Kontrollü Kan | Deadman Wonderland

Bir inceleme yazısında bulunması gereken asıl konuya değinilecek olunursa eğer incelemeden bahsedilmesi gereklidir tabi ki. Deadman Wonderland, izlenmeye başlanması ile animeye karşı kişide oluşan sevgi, doğru orantılıdır. Aslında animenin tek bir püf noktası olduğu rahatlıkla görülebilmekte. Merak duygusunu izleyiciye animenin bir parçasıymış gibi veren Deadman Wonderland, bir çırpıda izlenebilecek animeler arasında. Düşünce olarak inanılmaz bir hayal gücü barındırdığı bir gerçek. Bir çok aniamsyon filminde görmüş olduğumuz ateş, su ve hava gibi değişik elementlerin kontrol edilmesi yerine insanın kendi vücudu içerisinde bulunan kanı kontrol etmesi izleyiciyi kendine çeken en önemli nokta bu anime için. Seyirciyi bu şekilde şaşırtmasının yanı sıra bu özelliğe sahip olan insanların bu özelliği farklı şekilde kullanabilmesi de bu düşünceyi dallandırmakta ve animeyi kolayca yıkılabilen bir fidandan tırmanması güç olan bir ağaca çevirmekte. Fakat bir çırpıda izleyebileceğiniz bu animenin o mükemmel başlangıcı gibi bir son bulunmamakta. İzleyiciler için finalin havada kaldığı bir yapıma yeni bir sezon getirilmemesi gerçekten izleyiciler için buruk bir duygu oluşturuyor.

Kontrollü Kan | Deadman Wonderland

Sürükleyici konusu ile aynı zamanda birbirlerinden farklı tarz ve yeteneklerle desteklenmiş olan karakterleri ile anzısın bitirilmesi mümkün olan animesi gibi soluksuz okuyabileceğiniz mangası da bir o kadar kaliteli. Bir insanın kaldığı zor durumlarda pes etmesinin yanlış olduğu ve kaybedecek bir şeyin olmadığını anlatmasıyla birlikte karamsarlığı değil, başarının sadece dostluklarla sayesinde olmadığı aynı zamanda insanın kendi başına ne gibi badireler atlatabileceğini gözler önüne koyan Deadman Wonderland için söylenmesi gereken çok fazla şey bulunmakta. İnsanın kendini geliştirebileceği ve güven verdiğiniz insanların aslında verdiğiniz güveni gerçekten hak edip hak etmediği sizlere bir kez daha sorgulatabilecek bir seri. Hayatın bir çok zorluğunu bünyesinde barındırmakla beraber abartı sahneleri ile birlikte bana kalırsa tek kusuru bazı karakter kurgularının tam olarak ortaya çıkartılamaması. Gerek psikopat gerekse tam bir faşist olabilen karakterler için bu durumun 12 bölüme sığdırmaya çalışmanın zorluğundan kaynaklandığını düşünmekteyim.

Görsel olarak izleyiciye yeterli geleceğini düşünmekle birlikte görsel düzeyi, efekt anlayışlarıyla süslendirilmiş bu durum da göze hitap etmesine yardımcı oluyor. Görsel alanda genel olarak başarılı kavramını layık görebildiğimiz gibi seçilen müziklerde anime için iyi bir kaftan. Kısacası şu ana kadar izlemediyseniz ve başınıza gelen olayların yükünü sırtınızda taşıyamayacak kadar fazla şey yaşadığınıza inanıyorsanız, insanların başına ne gibi zorlukların gelebileceğini gözler önüne koyan Deadman Wonderland’ı izlemenizi tavsiye ederim. Sonuç olarak ayakta duracak nedenleriniz yokken hayata tutunacak nedenleriniz varsa, korkmayın, düşmezsiniz.

*Bu yazı ortak çalışma yaptığımız AnimeXtra adresinde yayınlanmıştır. 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz