Klasik Japon Tarihini Sevenler için Japon Şehirleri

0
63

Klasik Japon Tarihini Sevenler için Japon ŞehirleriGünümüzde şuan ki Japonya ile eski çağlarda görülen Japonya arasında büyük farklılıklar yer alıyor. Japonya idari olarak 47 eyalete ayrılmıştır. Bu eyaletler coğrafi özellikleri ve tarihsel geçmişlerine bağlı olarak 9 bölgede toplanmıştır.

Hokkaido, Tohoku, Kanto, Chubu, Kinki, Chugoku, Shikoku, Kyushu ve Okinawa. Biraz daha klasik çağa gittiğimizde ise bizleri yaşanan tarihsel olayları ve şehirlerini yansıtan 5 dönem karşılıyor. Bu dönemler; Sengoku Dönemi I, Sengoku Dönemi II, Sengoku Dönemi III şeklinde ayrıntılı bir şekilde tarih kitaplarında da yer alıyor. Bu 5 dönem için özellikle klasik Japon tarihini sevenler için büyük önem taşıdığını düşünüyorum.Fakat konumuz Klasik Japon tarihini sevenler için gezilmesi gereken şehirlere konuyu bağlamak istiyorum.

Öncelikle Japonya’da görülecek şehirler arasında en bilinen rota şüphesiz Tokyo ve Kyoto etrafında şekilleniyor. Tokyo, teknoloji ve modernitenin, eski başkent Kyto ise klasik Japonya’nın sembolik olarak öne çıktığı şehirler arasında yer alıyor. İşte Klasik Japon tarihini sevenler için hazırladığım şehirlerin listesi…

Klasik Japon Tarihini Sevenler için Japon Şehirleri

1- Kyoto

Tabii ki listenin başında Kyoto şehri yer alıyor. Sekizinci yüzyıl sonlarında Japonya’nın başkenti olan ve 1200 yıldan daha eski bir geçmişe sahip Kyoto, pek çok güzel ve tarihi tapınağıyla ve bahçesiyle ünlüdür. Hatta, Kyoto, Uji ve Otsu şehirlerindeki toplam 17 tapınak, mabet ve kale 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. Klasik tarih kokulu bu şehirde özellikle ‘Fushimiİnari Tapınağı’ görmeniz gereken ilk tarih kokulu mirastır.

Klasik Japon Tarihini Sevenler için Japon Şehirleri

2-Hiroshima

Atom bombası dünyada ilk kez 1945’te Hiroshima’ya atılmıştır. Ancak, şehir daha sonra toparlanarak Japonya’nın başlıca şehirlerinden biri haline gelmiştir. Özellikle bu şehri neden görmelisiniz?’in cevabı, şehrin yakınlarındaki Miyajima adasında bulunan ‘ItsukushimaMabedi’nin meşhur giriş kapısıdır. Bu değerli miras gelgit nedeniyle sular yükseliğinde denizin içinden yükselmektedir. Ayrıca Mabet de UNESCO’nun Dünya Mirası kapsamında yer alıyor.

Klasik Japon Tarihini Sevenler için Japon Şehirleri

3- Nara

Nara, Japonya’nın Nara prefektörlüğünün merkezi ve e büyük şehridir. Şehir, prefektörlüğün kuzeyinde yer almaktadır. Japonya’nın saklı incidi Nara, komşuları Kyoto ve Osaka’ya göre daha az bilinen bir yer olsa da bence ikisinden de kat kat güzel ve ilginç. Özellikle doğa ve tarihe meraklıysanız burayı görmenizde fayda var. Zaten MS 710 yılında Japonya’nın başkenti olan Nara’nın bu statüsü, MS 794 yılında Budizm’in bölgede fazla güçlü olması nedeniyle Kyoto’ya aktarılmış. Aynı Kyoto gibi Nara kentinin de UNESCO koruması altında olduğunu not düşeyim.

Özellikle klasik tarih kokan gezilecek yerleri ise; Todaji Tapınağı, Heijo-Kyo, Tshodaiji Tapınağı, Yahushijii Tapınağı, Kofun mezarları, parkları ve müzikleri diyebiliriz. Daha fazlası için araştırma yapmakta fayda var.

Klasik Japon Tarihini Sevenler için Japon Şehirleri

4- Himeji

Himeji, Japonya’nın Hyogo bölgesinde bulunan bir şehirdir. Şehir 1 Nisan 1889 tarihinde kurulmuştur. Bu şehire Kyoto’dan ya da Hiroshima’dan 1-1,5 saat de hızlı tren kullanarak ulaşabiirsiniz.

Peki burayı değerli kılan tarihi unsur nedir? Tabii ki Himeji Kalesi… Özellikle klasik tarihcilerin bu kaleyi bildiklerinden eminim. Kale, 4 ana adadan oluşan Japonya’nın (Japonlar, kendi ülkerineNippon diyorlar ve ‘kanji’ olarak yazılıyor; “güneş” ve “köken” anlamına geliyor, bu nedenle Japonya, “Doğan Güneşin Ülkesi” diye de biliniyor) Honshu adasının güney tarafında bulunan Himeji şehrinde bulunuyor.

1333 yılında yapılmış, zaman içinde yapılan eklemelerle 1618 yılında son halini almış Japonya’nın en büyük kalelerinden biri.

Klasik Japon Tarihini Sevenler için Japon Şehirleri

5- Osaka

Belki liste dışı bir şehir olabilir fakat ben eklemek istiyorum. Özellikle animelerde rastladığımız Osaka şehri, tarihi açısından bir çok olayı içinde barındırıyor. Şehir, Tokyo’nun ardından gelen ikinci büyük metropoldür.

Klasik Japon Tarihini Sevenler için Japon Şehirleri

6- Kamakura

Kamakura, Tokyo’nun yaklaşık 50km güneyinde Kanagawa bölgesinde 200bin nüfusu ile hem küçük hem de Japon tarihine adını yazdıran önemli bir şehir. Japon tarihinde Shogunların merkezi olarak ülkeye başkentlik yapmış, bir döneme ismini vererek tarihe yön veren bir yerleşim yeri olmuş, batılı güçlerin japonya’yı istila etmek için geldiğinde ilk çıkartma yaptıkları yer oluşundan binlerce kişinin öldüğü savaşın meydanı olmuş.

Kamakura’da küçüklü ve büyüklü Şinto mabedi ve Budist tapınakları bulunur.

Klasik Japon Tarihini Sevenler için Japon Şehirleri

7- Hakone

Hakone, Japonya’nın Kanagawa bölgesinde yer alan bir kasabadır. Hakone’de açık hava müzeleri gezilebilir, Ashinoko gölünde bir tekne gezisine çıkabilirsiniz. Özellikle bu tekne  sırasında meşhur Fuji dağını görebilirsiniz. Hem doğa hem heykelleri ile tarih kokan şehir değil de kasabalar arasında desek daha doğru olur.

Bu bölgeye Kyota’dan yaklaşık tren ile 3 saatte ulaşabilirsiniz.

Klasik Japon Tarihini Sevenler için Japon Şehirleri

8- Nagoya

Son olarak Nagoya şehrinden bahsetmek istiyorum. Nagoya, Chubu bölgesinin en büyük şehridir. Nagoya bölgesinde otomobil üretii ve diğer endüstriler oldukça gelişmiştir.

Şehrin sembolü olan Nagoya Kalesi, Japonya’yı 270 yıl idare eden Edo Hanedanı’nın ilk hükümdarı olan Tokugawaleyasu tarafından 1612’de yaptırılmıştır. Çatısındaki iki altın shachihoko (düşssel deniz varlıkları) heykeli ile ünlüdür. Kalenin kulelerinin bir bölümü ve girişi dışındaki kısımları 1945 yılında tahrip olmuştur. 1959’da yeni altın shachihoko da dahil olmak üzere tamamen yeniden inşa edilmiştir.

Bu liste aslında burada bitmiyor… Ben sizin başlıca en önemli klasik tarih kokan şehirleri listelemeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz,

Keyifli okumalar!

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz