Kitsune No Kyubi : Dokuz Kuyruklu Tilki Efsanesi

0
164

Kitsune No Kyubi : Dokuz Kuyruklu Tilki Efsanesi

Kyubi dediğimiz anda hepimizin aklına bir anime gelir: Naruto. Kyubi adı verilen tam adıyla Kyubi no Kitsune, dokuz kuyruklu tilki anlamına gelir ve Naruto serisinde Naruto’nun sahip olduğu güçtür. Serideki adı ise Kurama’dır. Naruto’nun temel hikayesine kısaca değinirsek; Naruto daha çok küçük yaşlardayken köylerine Kurama saldırır. Yondaime Hokage (4. Hokage) tarafından (kendi ölümüne sebep olacağını bile bile) Naruto’nun içine mühürlenerek hapsedilmiştir. Bu noktadan sonra Naruto’nun öyküsü başlıyor.

Naruto karakterinin ana hikayesini oluşturan meşhur Japon Kyubi efsanesi nedir ne değildir gelin birlikte bir inceleyelim.

Kitsune No Kyubi : Dokuz Kuyruklu Tilki Efsanesi

Kitsune Japonca’da tilki anlamına gelir. Japonca rakamlardan bildiğiniz üzere kyu‘da dokuzdur. Dokuz kuyruklu tilki efsanesi de yokai halkbiliminden gelir ve tüm tilkiler erkek veya kadın insan figürüne bürünebilirler. Antik Japon zamanında tilkiler ve insanlar birlikte ve çok yakın yaşarlarmış. Bu yakınlık da zamanla bu tarz efsanelerin doğmasına neden olmuş. Kitsune zamanla bir Shinto tanrısı veya ruhu olan Inari (Pirinç Tanrısı) ile ilişkili hale gelmiş ve ulak olarak hizmet etmeye başlamış. Bu rol de tilkinin doğaüstü önemini güçlendirmiştir. Daha fazla kuyruğu olan tilki efsanelerde bir, üç, beş, dokuz kuyruklu tilkiler mevcut olduğu için daha bilge daha yaşlı ve daha güçlüdür. Tilkilerin sahip olduğu güçleri ve etkilerinden dolayı insanlar onlara tanrı gibi davranmış. Tabi tüm bunların tersine Edo döneminde tilkiler “cadı hayvanlar” olarak görülmüş ki onlara hiç güvenilmezmiş.

Kitsune No Kyubi : Dokuz Kuyruklu Tilki Efsanesi

Ne dedik tilkilerin kuyruk sayısı güçlerini belli eder. En genç tilkilerin bir kuyruğu olur, en güçlü olanının ise dokuz. Kitsunenin tanrıçaları ise genelde on kuyruklu olarak tasvir edilir. Tanrıça dedim çünkü mitolojide tilki ruhu tipik olarak kadın figürler üzerinden temsil bulmuştur. Bu tanrıça ölümsüzlük, güç ve doğurganlığı sembolize eder. Birçok hikayede yaş kuyruk sayısının tek belirleyicisidir ve kuyruk sayısı da gücün.

Kitsune’nin uzun ömür, üstün zeka ve sihirli güce sahip olduğuna inanılır. Dedik ya bu özelliklerinden dolayı insanların tapındığı unsur haline gelmiş. Kitsunenin gücü tipik olarak ilizyon ve sihir numaraları içerir; bu da kitsunebi (tilki ateşi) olarak adlandırılır. Bu noktada kitsunenin en değerli şeyi ilizyonu değil aklı, ince zekası ve yanlış yönlendirmeleridir. Orjinal halkbiliminde kitsunenin 13 doğu elementine bağlı olduğu söylenir: klasik elementler olarak toprak, ateş, su ve rüzgar; ilkel güç olarak iyi ve kötü; doğadaki çeşitli sahneler dağ, okyanus, nehir ve orman; ve çeşitli sanatsal uğraşlar olarak dans,müzik,resim. Kitsunenin hayatta kalabilmesi için bu elementlerinin içine dalması veya chiyi ortaya çıkarması gerekir. Chi’yi ortaya çıkarmak için pek çok yol olsa da bunlardan en çok bilineni cinsel ilişki ve nefes çalma. Bu nedenledir ki birçok eski hikayede kitsuneler insan öldürmeyi amaçladıkları için kötü olarak tabir edilir. Edo döneminde kitsunelere güvenilmemesinin sebeplerinden biri de bu olabilir sanırım. Peki biz bu kitsuneyi nasıl öldürürüz? Olur da lazım olur, kendimizi böyle bir efsanenin içine sürükleyecek olursak 3 şekilde bunun üstesinden geliriz; birincisi kitsuneler ejderha veya oni (şeytan) tarafından yenilirse ölmüş olur. İkincisi şeytan çıkarma yapılırsa, üçüncüsü ise kutsal veya sihirli silahlar kullanılırsa.

Kitsune No Kyubi : Dokuz Kuyruklu Tilki Efsanesi

Birçok yönden Çin mitolojisinden beslenen Japon mitolojisi, kyubi efsanesinin özünü de Çin mitolojisinden almıştır. Çin kaynaklarında tilki ruhu hulijing olarak adlandırılır. Aynı zamanda bu efsane Kore kültüründe de gumiho olarak adlandırılır. Hatta Korelilerin bu yönde Shin Min Ah’ın başrol aldığı “My Girlfirend is a Gumiho” adlı bir dizisi de yapılmıştı. Her ne kadar bu yazıda kyubi karakterini Naruto karakteri üzerinden temsilleştirsekte, birçok yapımda bu unsurun kullanıldığını görebiliriz. Şöyle listeleyecek olursak; rol yapma oyunlarından White Wolf tarafından yayınlanan Hengeyokai: Shapeshifters of the East, Mystic China, 2005 Microsoft Game yapımı Jade Game bu konuyu işleyen yapımlar arasında. Aynı zamanda bir kart oyunu olan Magic: The Gathering’de de kitsune tasarımları yer almaktadır. Naruto dışında kitsunenin can bulduğu manga karakterleri arasında; 1996 yapımı Inuyasha mangasında Shippo karakteri, 1990 yapımı Yu Yu Hakusho mangasında Kurama karakteri, 1994 yapımı Hyper Police mangasında Sakura karakteri, 2007 yapımı Our Home’s Fox Deity mangasında Tenko Kuugen karakteri, Pokemon serisinden Vulpix karakteri yer alıyor. xxxHolic animesinin ana karakteri Watanuki karakteri de zamanla kendisini korumak için geleneksel kitsune formuna dönüşüyor. Ayrıca Perfect Cherry Blossom video oyununda the Extra Stage boss ve Ran Yakumo da 9 kuruklu tilki karakterinde. Ayrıca hem animesi hem mangası bulunan Kamisama Hajimemashita serisinde de başrol Tomoe karakterinin de kitsune olduğunu görüyoruz. Bunlar dışında farklı bir örnek verecek olursak Teen Wolf dizisindeki Kira karakteri de bu efsane üzerinden şekillenmektedir.

Kitsune No Kyubi : Dokuz Kuyruklu Tilki Efsanesi

Kitsune no kyubi efsanesine Naruto üzerinden giriş yapmıştık, finali de öyle yapalım. Serinin aşinaları bilir ki sahip olduğu tilki ruhu yüzünden Naruto büyüyene kadar birçok zorlukla karşılaşır, yalnızlaştırılır. Ancak zamanla sahip olduğu bu gücü kontrol etmeyi başarır ve Kurama ile birlik olur. En güçlü dokuz kuyruklu tilkinin ruhuna sahip olduğu için Naruto çok mu şanslıydı yoksa bahtsız mıydı? Zaman zaman seriyi izlerken/okurken kendimize sorduğumuz sorulardan biri.. Belki de hala sormaya devam ettiğimiz…İki şekilde de seri vazgeçilmeyenler arasında olduğundan Naruto’nun şanssızlığı ve şanslı oluşu bizim onu özümseyişimizi değiştirmeyecektir, buna inanıyorum.

Kurama’nın Naruto’ya söylediği sözlerden birini paylaşarak yazımı nihayetine kavuşturuyorum. “Naruto.. Bizim için birşeyler yapmak istiyorsan…her zaman ne yapıyorsan onu yap.. Hareketlerinle bunu kanıtla.. İşte sen busun!” (569.Bölüm, sayfa 15-17)

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz