Kış Okuma Listesi | İçinizi Isıtacak Japon Kitapları

0
172

Kış Okuma Listesi | İçinizi Isıtacak Japon KitaplarıGünler kısalıyor, hava soğuyor ve kotatsu altında yatma ve dinlenme isteği güçleniyor. Hiçbir şey sıcak bir fincan çay ve iyi bir okumadan daha keyifli olamaz. Peki, soğuk kış gününde kalbinizi ısıtacak Japon kitapları hangileri? Kaybolmak için maceralı yolculuklar ve karlı sahneler içeren sağlıklı ve içinizi ısıtacak temalarla dolu 5 Japon kitabını sizler için derledik 🙂

İşte Kışın Okurken İçinizi Isıtacak Japon Kitapları!

Kış Okuma Listesi | İçinizi Isıtacak Japon KitaplarıThe Guest Cat – Takashi Hiraide

Uykulu bir Tokyo banliyösünde geçen büyüleyici bir hikaye. Otuzlu yaşlarındaki evli bir çift, evlerindeki kıvılcımı uzun süre kaybetmişti; ta ki bir sokak kedisi evlerine girene ve aile dinamiğine yeni bir hayat katana kadar. Beklenmedik kedi onlar için bir rutin yaratır, onlara bir çift olarak konuşmak için bir konu yaratır; hayatlarına neşe ve birleşik bir odak getirir. İki kişinin birlikte baktığı bir şey olmanın muazzam etkisini gösteren güzel bir hikaye, son sayfadan çok sonra kalbinizde kalacak bir hikaye.


Kış Okuma Listesi | İçinizi Isıtacak Japon KitaplarıSnow Country – Yasunari Kawabata

Karlı Japonya’da kaybolun. Tokyo’dan evden sıkılmış olan evli bir adam olan Shimamura, geyşa Komako’nun bir dağ beldesinde çalıştığı uzak bir köye trenle gidiyor. Daha önce tatil köyüne yaptığı geziyle tanıştıktan sonra, hayatının aşkı olduğuna inanıyor ve onunla birlikte olmak için dağlara geri dönüyor. Güzel bir aşk hikayesi ortaya çıkmaya başlıyor, ancak Komako’nun bir geyşa olarak inzivaya çekilmesi onlara çift olarak hiçbir özgürlük sunmaz. Kawabata, karlı Edo Japonya’nın manzarasını romantikleştirirken, bu dönemin geyşa hayatına büyüleyici bir bakış açısı kazandırır.


Kış Okuma Listesi | İçinizi Isıtacak Japon KitaplarıMemoirs of a Polar Bear – Yoko Tawada

Bir Kutup Ayısı’nın anıları, üç kuşak kutup ayısının hayatını izleyen tuhaf bir hikaye: anne ayı, kızı, Tosca ve Tosca’nın oğlu Knut. Roman boyunca, hepsi yetenekli yazarlar ve sanatçılar oldukları için insanlaştırılmış olan her ayının hikayelerini ele alınıyor. Her kutup ayısı, yaşadıkları zamanın insan politikası ve ekonomisi üzerine düşünür, ancak bu konuları temsil etmek yerine, insan olmanın ne anlama geldiğini sembolize ederler. Güzel teğetlere ve dünyanın meraklarının uzun kıvrımlı pasajlarına muamele edilir. Bu soyut roman, gerçekliği ve gerçeküstücülüğü sorunsuz bir şekilde harmanlayarak; etki bırakan aile, göç ve sevgi hakkında yürek dolu bir hikaye yaratıyor.


Kış Okuma Listesi | İçinizi Isıtacak Japon KitaplarıBefore the Coffee Gets Cold – Toshikazu Kawaguchi

Kim iyi bir zamanda yolculuk hikayesini sevmez? Edo döneminden beri hala iş dünyasında, efsane bu antik Tokyo kafesinde çok özel bir eşya barındırıyor: sihirli bir sandalye. Hikayenin kahramanı Fumiko, ziyaretçilerin bir sandalyede oturarak geçmişe dönebileceğini keşfediyor, ancak kuralları var: Geçmişte hiç kimse sandalyeden ayrılamaz, şimdiki zamanı değiştirmek imkansızdır ve en önemlisi, gezgin kahve soğumadan bugüne dönmelidir. Gezgin geç kalırsa, kafede bir masada bütün sonsuzluk içinde bir hayalet olarak oturacaktır. Bununla birlikte, bu kadar büyüleyici bir hikaye yapan şey, kafenin düzenli olarak çalışan insanlarının yavaş yavaş hikayeleri ön plana çıkıyor ve kafe hayata geçiyor. Herkes sonunda kafede sihirli sandalyeyi kullanmak için bir neden bulacak.


Kış Okuma Listesi | İçinizi Isıtacak Japon KitaplarıA Wild Sheep Chase – Haruki Murakami

Murakami’nin ilk uzun metrajlı ve ilk olarak tanındığı romanıdır. Doğaüstü, gerçeküstü temalara girer. Tokyo’dan başlayıp Hokkaido’nun engebeli kuzey kırsalında sona eren anlatıcı, ceketinde yıldız şekilli bir desenle gizemli bir koyunu izlemekle görevlendirilmiştir. Tuhaf bir dedektif hikayesi olarak başlayan şey, benliğin keşfi ve kişinin dünyadaki amacına yönelik bir araştırmaya genişler, ancak arama garip bir hal alabilir. Bu romanın yavaş yanan ama canlandırıcı temposu, bunu harika bir kış okuması haline getiriyor.

Kaynak: SavyTokyo, by Jessica Esa

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz