Düzenin Getirdiği Karanlık Taraftan Kaçan Herkes için | Kino’s Journey

0
64

Düzenin Getirdiği Karanlık Taraftan Kaçan Herkes için | Kino's Journey

“Dünya güzel değildir ama güzel olmadığı için güzeldir.”

Bu motto ile yola çıkılan Kino’s Journey TV anime serisi öncelikle light novel olarak Keiichi Sigsawa tarafından yazılır.Çizimler ise Kouhaku Kuroboshi tarafından yapılmıştır. Bu ikiliyi başka light novel çalışmalarında da yanyana sıkça görebiliyoruz. Serinin anime uyarlamasının ilki Stüdyo: ACGT tarafından 2003 yılında 13 bölüm olarak Ghost Hound ve Serial Experiments Lain‘dan bildiğimiz Ryuto Nakamura yönetmenliğinde yayınlanır.

Japonca adı Kino no Tabi olan bu serinin ayrıca iki de filmi vardır. Kino no Tabi: Nanika wo Suru Tame ni – Life Goes On ve Kino no Tabi: The Beautiful World – Byouki no Kuni – For You isimlerinde.

Ciltler halinde light novel tarzı dediğimiz resimli roman olarak adlandırabileceğim serinin yenisi  ise geçtiğimiz yıl Tomohisa Taguchi yönetmenliğinde stüdyo Lerche’den Kino’s Journey : The Beautiful World  adı ile  12 bölüm halinde çıktı.Aynı hikayenin yeni versiyonun işlendiği bu seri bir devam niteliğinde değil. Benim gibi eskisini çok sevdiğimiz animelerin yenileri çekildiğinde aynı etkiyi yaratmaması ve hayal kırıklığı yaşayan bir çok anime severin şuan nasıl bir tepki verdiğini tahmin edebiliyorum (Ay Savaşçısı- Ay Savaşçısı  Crystal vakası ).

Endişelenmemelisiniz her ne kadar Ryutaro Nakamura‘nın yönetmeni olduğu ilk seri bence daha başarılı diyebilirim. Steampunk çizimler, Kino’nun görünüşü bana biraz Cowboy Bebop’u anımsattı. “Hadi canım ne alakası var ! ” dediğinizi duyar gibiyim. Verdiği his olarak böyle düşünüyorum.

Düzenin Getirdiği Karanlık Taraftan Kaçan Herkes için | Kino's Journey

Şimdi gelelim animenin konusuna; Öncelikle şunu belirtmeliyim feminist arkadaşlarımızın seveceği bir anime ,özellikle son bölümlere doğru daha da farkına varacaksınız.

Hikayemizin Baş kahramanı Kino bir gezgindir ve konuşan motorsikleti Hermes ile birlikte dünyayı gezerler. Motoruna hızlılığıyla bilinen tanrı Hermes’in ismini vermesi beni ayrı bir cezbetti tabi. Kesinlikle alışılmış  tarzdan uzak bir anime. Alışılmıştan  kastım yoğun ecchi, abartılı kahramanlar , fantastik renkli bir evren , bunları unutun diyebilirim. Daha çok distopya belki…

Kino dünyayı gezerken her gittiği şehirde 2 geceden fazla kalmaz.Bunun sebebi oraya bağlanmak istememesi ve halkla fazla içli dışlı olmama isteğidir. Her ne kadar halka karışmak istemese de bazen olayların içinde bulur kendini. Anime farklı bir evrende geçiyor , yani Kino’nun gezdiği şehirlerin günümüz dünyasında yeri yok.

Kinizm görüşünün ağır bastığı animede dünyaya karşı Hermes ile birlikte bir savunma mekanizması geliştiren Kino :kurallar ,devletler, toplum dayatmaları üzerine tek başına bir duruş sergilemektedirler. Savaş verdiklerini söyleyemeyeceğim çünkü onlar sadece geçip gidiyorlar,gezginler. Zaten belirttiğim gibi bir şehirde iki geceden fazla kalmamaları da aslında o toplumun bir parçası olmak istememelerinden kaynaklı. Motoru Hermes ile psikolojik ve felsefi diyaloglarına sıklıkla şahit olduğumuz Kino’nun hikayesi yetişkinlere hitap ediyor. Yeni seride ve eskisinde de çok fazla müzik yok ama oldukça başarılılar ve atmosferin içine izleyiciyi çekiyor.

Her gittiği şehirde Kino ve bizi yeni bir hikaye beklemekte oranın insanlarının hayatları , sorunları yaşam biçimleri ile karşı karşıyayız. Sorguluyoruz , kesinlikle her bölümde bir mesajı var diyebilirim seyircisine. Aksiyon ve dövüş sahneleri de oldukça fazla ee tabi sonuçta Kino’nun bir tabancası var o silahın ateşlenmesi şart !

Anime hakkında aslında söylemek istediğim çok fazla şey var ama söylersem açık veririm ve izlediğiniz sırada şaşırma etkisini azaltırım diye çok korkuyorum. Oysa spoiler vermeden duramayan birisiyimdir.

Son olarak bahsetmek istediğim ise eski ve yeni seride de hayal kırıklığına uğramayacağınızdır. Yeni seri eskisine oranla daha renkli ve farklı kahramanlar da giriyor hikayenin içine Shizu ve köpeği Riku gibi ve evet köpek Riku da Hermes gibi konuşabiliyor!

İnsan ilişkilerine odaklanan ve insanın olduğu yerde elbet bir kötülük olacağı seyircinin suratına çarpıyor anime.

Aslında dünya gerçekten güzel midir yoksa bu sadece bir  ironi mi ?

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz