Kimono Hakkında Bilmediğiniz 6 Şey

0
110

Kimono Hakkında Bilmediğiniz 6 ŞeyKimono kelimenin kendisi de oldukça basittir: “giymek” (着 る-kiri) ve “şey” (物-mono) karakterlerinin bir kombinasyonu. Japonya’nın geleneksel kıyafeti olan kimonoyu giymeden önce bilmeniz gereken birkaç şey!

Minimalist giysi, Heian döneminde (794-1185) ilk kez aristokratlar tarafından giyildiğinden beri Japon kültürüyle eşanlamlı olmuştur. O zamanlar, vücuda en yakın olan bir katman olan kosod (小 袖) dahil olmak üzere birkaç kat giysi giydiler. Zamanla, bu alt tabaka günümüzdeki kimonoya dönüşmüştür.

Kimono Hakkında Bilmediğiniz 6 Şey

Japon halkının kimonoyu nasıl giydiği yıllar boyunca önemli ölçüde değişti. Edo döneminde (1603-1868), özellikle trend belirleyici geyşalar ve kabuki oyuncuları arasında oldukça popüler oldu. Ardından, 1683’te, beşinci shogun olan Tokugawa, insanları pahalı ve gösterişli kimono giymekten alıkoydu. Ancak, bu insanların giysiyi giymelerini engellemedi. Bunun yerine, yalnızca biri kumaşa çok yakından baktığında görünen tasarımlara sahip parçalar giyerek isyan ettiler.

Bunun üzerinden para kazanmaya çalışan kim olursa olsun, kimonolar her zaman Japon kültürünün kökleşmiş bir parçası olmaya devam edeceklerdir.

Kimonolar daha sonra 19. yüzyılın ortalarında büyük bir geri dönüş yaşadı, ancak hükümetin herkesin ülkenin büyük Batılılaşmasına ayak uydurarak Batı kıyafetlerini giymesini istediği Meiji döneminde (1868-1912) tekrar geriye düştü. Bugün kimonolar Japon tarzında bir dayanak noktası olmaya devam ediyor.

İşte muhtemelen kimono hakkında bilmediğiniz 6 şey!

Kimono Hakkında Bilmediğiniz 6 Şey

1. Her kimono bir top kumaştan yapılır.

Her kimono, aynı zamanda tanmono (反 物) olarak adlandırılan tek bir kumaş topundan kesilmiş sekiz dikdörtgen şeritten oluşur. Top, standart boyuttadır: 38 cm 12,5 metredir. Bir kimono yapıldığında, kesilmek yerine kalan fazla uzunluk sarılıyor. Bir kimono giymek genellikle üç temel parçadan oluşur. Kimono altında, genellikle nagajuban (長 襦 袢) denilen hafif bir alt tabaka giyersiniz. Kimono ve alt tabaka daha sonra obi (帯) adı verilen geniş bir kemer ile yerinde tutulur. Bir kimono giyerken, her zaman vücudunuzun her yerini sardığınızı unutmayın.

Kimono Hakkında Bilmediğiniz 6 Şey

2. Kimonolar kullanıcıya göre farklılık gösterir.

Onları giyen kişinin yaşına ve cinsiyetine göre farklı kimonolar vardır. Örneğin, erkekler bir ceket ve hakama (袴) olarak adlandırılan geniş bacaklı pantolon ile kimono giyerler. Erkek kimono tasarımları da daha hafif renk ve desenlerde olma eğilimindedir. Kadınlar, yaşamın hangi evresinde olduklarına bağlı olarak farklı kimonolar giyerler. Örneğin, Coming of Age töreni (成人 式) gibi resmi etkinlikler için, genç, bekar kadınlar genellikle uzun tüylü (振 袖) kimonolar, uzun kollu elbiseler ve canlı tasarımlar giyerler. Öte yandan, resmi durumlar için, evli kadınlar genellikle kısa kollu, daha ince tasarımlı ve aile kretli kimonolar (留 袖), tomosode’yi giyerler. Tüm kadınlar, yaşları ne olursa olsun, sosyal ziyaretler yaparken veya partilere katılırken bir houmongi (訪問 着) veya kimonoyu giyerler.

Kimono Hakkında Bilmediğiniz 6 Şey

3. Her cebe uygun kimonolar vardır.

Kimonolar çeşitli kumaşlar halinde gelir: ultra peluş ipek, mütevazı kenevir, çok yönlü pamuk ve makinede yıkanabilir polyester karışımları. İpek kimonoları genellikle çay törenleri, düğün törenleri ve cenaze törenleri gibi ultra resmi günler için ayrılmıştır. Öte yandan, erkekler ve kadınlar, özellikle matsuri (祭 り) veya yaz festivalleri için ılık aylarda daha fazla yukata (浴衣) veya pamuk kimono giyerler. Düşük üretim maliyetleri nedeniyle, pamuk yukata ipek kimonodan daha ekonomik olma eğilimindedir ve bu da ziyaretçiler için mükemmel bir hatıradır. Bununla birlikte, ipek bir kimono almaya çok hevesliseniz, özellikle Kyoto’daki hemen hemen her büyük Japon kentinde geri dönüşüm mağazalarında ve bit pazarlarında ikinci elden alabilirsiniz.

Kimono Hakkında Bilmediğiniz 6 Şey

4. Mükemmel bir aile yadigarıdır.

Düzgün bir şekilde bakımı yapılırsa, kimonolar üç kuşak boyunca bile giyilebilir. Kimonolar genellikle kamon (家 紋) veya aile arması ile süslüdür ve anneden kıza ya da babadan oğula geçmeleri için mükemmel bir hediyedir. En yaşlı kimono bile, aile tarihini canlı tutmak için kimono uzmanları tarafından canlandırılabilir. Bu uzmanlar, giysinin renklerini tekrar açacak, yıkayacak, esnetecek, yeniden hizalayacak ve eski haline getirecek, böylece yeniden yepyeni görünecek. Ancak, kimonoların kesinlikle son döneminde olduğunu düşünüyorsanız, onu birçok yönden yeniden yaratabilirsiniz. Örneğin, bir obiden müthiş bir runner yapabilir veya bir sanat eseri olarak çerçevelenebilir. El çantası ve diğer aksesuarları yapmak için yırtık veya lekeli kimonolar da kesilebilir.

Kimono Hakkında Bilmediğiniz 6 Şey

5. Giyilebilir sanat eserleridir.

İster inanın ister inanmayın, kimonolar mevsimlerle değişen sanat eserleridir. Soğuk aylarda kimonolar genellikle astarlanır ve ipek gibi daha ağır kumaşlardan yapılır. Geç kış ve ilkbaharda erik ve kiraz çiçekleri veya sonbaharda akçaağaç yaprakları gibi motifler gösterebilirler. Öte yandan, sıcak aylarda ipek gazlı bez, keten ve pamuk gibi daha hafif kumaş kimonoları giyilir. Bu kimonolarda yazlık bambu yaprakları, yusufçuklar ve sabah zaferleri ve süsen gibi mevsimsel çiçekler bulunabilir.

Kimono Hakkında Bilmediğiniz 6 Şey

6. Kimono ile harika aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Geleneksel olarak, kimonolar şıklıklarını tamamlayan çeşitli aksesuarlar ile giyilir. Kimonolarla, tahta geta (下駄) takunyalarını veya zori (草 履) sandaletleri giyebilir, tabi (足 袋) veya yarı parmaklı çoraplar gösterilebilir. Ancak, herhangi bir kimono kıyafetinin en önemli özelliği obi’dir. Kimono kadar basit veya ayrıntılı olabilir. Bir kimono, arkadaki obinin nasıl düğümlendiğine bağlı olarak farklı görünümlerde olabilir. Musubi (結 び) veya düğümün tasarımı, bekar olduğunuzu ve evliliğe hazır oldğunuzu ya da evli olup olmadığınızı gösterebilir. Evli kadınlar basit düğümler giyer, genç bekar kadınlar genellikle karmaşık düğümler giyer ve maiko (舞 子)’nun güzel obi giydiği bilinmektedir.

Kaynak: SavyTokyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz