Kılıcın Ruhu: KENDO

0
57

Kılıcın Ruhu: KENDO

En kısa tanımıyla Kendo Japon kılıç kullanma sanatıdır. Zamanında samurayların yakın kılıç dövüşünü birbirlerine zarar vermeden öğrenmeleri için icat edilen kendo günümüzde bütün dünyada bilinen müsabık bir spor haline geldi.

剣 (ken) – kılıç

道 (do) – yol

“Kılıcın yolu” anlamına gelen kendo sadece dojo (çalışma yeri) ile sınırı değil. Kendo, hayatın tüm yönlerini etkileyecek ömür boyu izlenecek bir yol.

Bir budo sporu olarak kendo zen felsefesinden çok etkilenmiş. Ahlak, görgü, saygı gibi kendo çalışmalarınız olmazsa olmaz parçalarıdır. Çalışmalar sadece teknik öğrenmekle kalmıyor. Bir kendoka (kendocu) ancak devamlı ve ağır çalışmayla bedenini, ruhunu ve zihnini geliştirebilir.

Kılıcın Ruhu: KENDO

Dojoda hakama ve gi denilen geleneksel Japon kıyafeti giyilir. Çalışmalar da ikiye ayrılır. Biri tahta kılıcı bokuto ile yapılan kata formları. Diğeri ise bambu kılıcı şinai ve koruyucu zırh bogu (başı koruyan maske men, elleri ve bilekleri koruyan kote, bacakların üst kısmını koruyan tare ve göğüs kafesini ve karnı koruyan do) ile yapılan çalışma.

Günümüze kadar gelen kendo yaklaşık olarak 17. yüzyılda oluşmaya başladı. Savaşçıların kılıç eğitimlerini daha gerçekçi ve güvenli kılmak için bambu kılıçları kullanılmaya başladı. Zamanla buna bogu da eklendi.

19.yüzyılda gekiken (“saldıran kılıç”) ismiyle Japonya’da yaygınlaştı. Ve ancak 1920 yılında kendo ismini aldı. II. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan karmaşık bir dönemde kendo diğer dövüş sanatlarıyla birlikte yasaklandı. Bu yasak Japonya’daki militarist ve aşırı milliyetçi düşüncelerinin yayılmasını önlemek amacıyla hazırlanmış. 1950’li yıllarda da bu yasak kalktıktan sonra kendonun bir spor olarak geri dönmesiyle birlikte Japonya Kendo Federasyonu (AJKF) kuruldu.

1970’li yıllarda da kendo bütün dünyaya yayılmaya başladı. Şimdi de birçok Avrupa ve Asya ülkelerinde düzenli olarak çeşitli kendo seminerleri, turnuvalar ve şampiyonalar gerçekleşiyor. Dünya şampiyonası her üç yılda bir, Avrupa şampiyonası da iki yılda bir düzenlenir.

Türkiye’de kendo eğitimi 1999 yılında İstanbul Kendo Külübünün açılmasıyla başladı. Şimdi ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Çanakkale’de toplam on bir kendo dojosu faaliyet gösterir. Her sene de Kendo Derneği tarafından Türkiye şampiyonası ve Kendo yaz kampı düzenlenir.

Kılıcın Ruhu: KENDO

Japonya Kendo Federayonun 1975 yılında çıkardığı bildiride kendonun amacını şu şekilde açıklıyor:

Zihni ve vücudu bir bütün haline getirmek,

Güçlü/dinç bir ruh yetiştirmek

Ve doğru, sürekli çalışma ile

Kendo sanatında gelişim için çabalamak.

İnsan nezaketi ve onurunu saygın tutmak,

Diğerleriyle samimiyet içinde bir araya gelmek,

Bireysel gelişim için sürekli çalışmaktır.

Bu sayede kişi,

Ülkesini ve toplumunu sever,

Kültür gelişimine katkıda bulunur

Ve insanlar arasında barış ve refahın hüküm sürmesini sağlamak için çalışır.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 20.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz