Kids Return | キッズ・リターン

0
72

Kids Return | キッズ・リターン

Yediği içtiği ayrı gitmeyen iki yakın arkadaş Masura ve Shinji’nin dram dolu hikayesi… “Çocuklar Dönüyor” bizi bu iki yakın arkadaşın geçmişine yolculuğa çıkarıyor.
Birçok ikili arkadaşlıklara tanık oluyoruz. Sanat ile uğraşanlar… Okulda kabadayılık taslayanlar, sessiz öğrencilere nefes aldırmayanlar… Shinji ve Masura da bunlardan biri. İki iyi anlaşan arkadaş her sabah okula Shinji’nin bisikletine binerek giderler. İşte geçmişlerine yolculuk yıllar sonra tekrar ikilinin karşılaşması bisikletine binerek okula doğru yola çıkmaları ile başlıyor. Biz onları okulun bahçesinde lise yıllarındaki halleri ile görmeye başlıyoruz. Okula gittikleri halde derse gitmeyen bu ikili, sabahtan akşama okulun bahçesinde dolaşarak haylazlıklar yaparak ve köşe başında durup ensesine vur ekmeğini al tipli çocukların paralarını alırlar. Bunlar gibi birkaç çete daha vardır. Aslında bunların hepsi okulda kaplan dışarıdaki gerçek hayatta ise kedi kesilirler. Okulda iki komedyen arkadaşı görürüz, bizim Nokta ile Virgül gibi… Her gün okulda prova yaparlar, bu özverilerinin karşılığını da elbette filmin ilerleyen bölümlerinde alacaklar. Masura ve Shinji ise yeteneklerini boks ile göstermeye çalışırlar. Ailelerine dair tek bir iz bile yok filmde. Boksa ilk başlayan kişi Masura olur, daha sonra Shinji’yi boksla tanıştırır. İkili kendilerini denemek amaçlı dövüş yapar, boks tutkunu olan Masura arkadaşı Shinji’ye yenilince gururuna yediremez boksu da arkadaşını da terk eder. Birkaç kez restoranda karşılaştığı mafya ile iletişime geçer ve onlara katılır. Shinji boksa başlarken sigara ve içki içmeyi bırakır, ta ki Hiyarishi ile tanışana kadar… Eski bir boksör olan Hiyarashi her akşam boks antrenmanından sonra içmeye gider, Shinji’yi de bu şekilde yoldan çıkarır ve formdan düşmesini sağlar.

Kids Return | キッズ・リターンMasura ise patronu öldürülünce diğerlerinin altında ezilir ve kolunda bir bıçak yarası oluşur. İki arkadaşın bu maceraları aynı gün sona erer. Yolları ayrılan bu iki arkadaş yıllar sonra tekrar karşılaşır ve her gün okula birlikte bisiklete binerek gittiklerini hatırlayarak tekrara aynı duyguları
yaşamak için yola çıkarlar… Film 1996 yapımı olduğu için çekimde ve sahne geçişlerinde birkaç eksik var. Eğer günümüz yapımı olsa idi senaryo ve çekim bambaşka olurdu. Sanırım filmin sponsoru marlboro olunca devamlı sigara satın alırken “Marlboro sigara var mı? Marlboro sigara satın alabileceğimiz bir yer var mı?” diye soruyorlardı. Yalnız biz sadece Marlboro ismini duyduk, sigara paketinden iz yoktu. Bir de daha önce Türkiye’de görmediğim belki de vardı ama ben rastlamadım pembe büyük çevirmeli telefonlar. Şimdilerde hani buharlı ütüler var ya hani onun boyutunda hatta daha büyük. Japonya yapımı olan ‘Kids Return’ filmini izlemek zaman kaybı değil tam tersi ders alınacak bir yapım. Filmde sıkıldığım sahneler oldu mu? Oldu. İlk yarım saat okul macerası biraz izleyiciyi sıkabilir ama boks sahnelerine geçtikten sonra acaba bundan sonra ne olacak diye meraklanıp transa geçiyorsunuz.

Orijinal adı: Kizzu Ritan
Tür: Drama
Oyuncular: Ken Kaneko, Masanobu Andô, Leo Morimoto, Hatsuo Yamaya, Michisuke Kashiwaya, Mitsuko Oka, Yûko Daike, Ryo Ishibashi, Susumu Terajima, Moro Morooka, Peking Genji, Atsuki Ueda, Kôtarô Yoshida, Takekazu Shigehisa, Kyôsuke Yabe
Yönetmen: Takeshi Kitano
Ülke: Japonya

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz