Kelimelerin Bahçesi Animesi ve Haiku Şiir Sanatı

0
64

Kelimelerin Bahçesi Animesi ve Haiku Şiir Sanatı

[quote]Japon kültürünün iki kültürel öğesini bir eserde buluşturan anime film Kelimelerin Bahçesi, izlerken keyif alacağınız cinsten. Özellikle Japon kültürüne dair küçük ipuçları barındırması açısından değerlendirilmeyi hak ediyor. Film boyunca Japonya’nın sembolizmini yansıtan haiku şiirine, Japon Bahçe sanatına ve aile yaşamına dair ipuçlarına rastlamamız açısından önemli örnek teşkil etmektedir.[/quote]

Hakiu, Japonya’da 16.yy dan beri kullanılan bir şiir türü olup söylenecek olanı imgelerle iletmeyi amaçlamaktadır. Her haikunun bir cevap haikusu vardır. Bu açıdan simgesel mesajdır her haiku. Bu şiirlerde doğayı, renkleri, mevsimleri, sürprizleri ve çelişkileri bulmak mümkün. Genellikle üç dize olan bu şiirler, 17 heceden oluşan bir ölçüye sahiptirler. Bu şiirler genellikle bir anın duygusunu yansıtma ve anlama açısından önemli rol üstlenmektedirler.  Birkaç haiku örneği:

tarla kuşu
çığlığı duyuluyor sadece
kendisi nerede?

usulca yağar
kesilmiş odun kokan
bir sokakta kar

Kelimelerin Bahçesi Animesi ve Haiku Şiir Sanatı

Japon Bahçeleri, Japonya’nın diğer sembolik simgelerinden biridir. Japon bahçelerinde yer alan kayalar, taşlar, köprüler, fenerler ve pavyon gibi aksesuarlar, bahçe mekanının ayrılmaz birer parçalarıdır. Bahçe içindeki yerleşimlerinde, her birinin ayrı ayrı anlamları vardır.

Bu bahçeler içinde ilk olarak Heian döneminde yapılıp Edo döneminde sürdürülen bahçeler, gezinti yapma amacıyla tasarlanmıştır. Bu bahçeler içerisindeki yürüyüş yolları ve manzara noktaları oldukça dikkatli bir şekilde planlanmaktadır.

Japon bahçe sanatının en temel unsurlarından biri sembolizmdir.

Japonlar sembolizmi kullanarak birçok doğa manzarasını küçük bahçelerde tasvir edebilmişlerdir. Buna bağlı olarak Japon bahçelerindeki her elemanın bir anlamı olduğundan, hiçbir eleman gelişigüzel yerleştirilemez.

Bunlardan birinin yokluğu ile bahçenin ifade etmek istediği anlam tamamen değişir. Şelaleler veya akarsuların Japon bahçelerinde büyük bir önemi vardır, Japon dağlarındaki akarsuların ve çağlayanların birer minyatür versiyonlarını temsil ederler.

Akarsuların aynı zamanda Japon bahçe sanatındaki anlamları Budizm inancına dayanmaktadır. Bu inanç sisteminde dağlardan çıkarak göle veya denize akan su, insanın doğum ile ölümü arasındaki yaşamını temsil etmektedir. Suyun içerisinde akıp geçtiği kayalar ise hayattaki zorluklar olarak kabul edilir.

Film bu kültürel öğeleri diğer bir kültürel öğesi olan mangayla buluşturmuş ve sonrasında animeye uyarlanarak seyirci önüne çıkma başarısını göstermiştir. Bu açıdan kültürel öğelerin buluşma alanı olarak görev görmüştür. Özellikle Japon Kültüründe yağmur öğesi önemli yer tutar. Yağmur mevsimi dört gözle beklenir.

Ruhların arındırılması açısından işlev gördüğüne inanılırken filmde de karakterimizin yağmur günlerde Japon bahçesine gitmeleri buna işarettir. Film boyunca yağmur damlaların sesini duyarız. Kültürel öğelerden bahsetmişken filmin konusundan da kısaca bahsederek yazımızı bitirip sizi filmle baş başa bırakalım.

Kelimelerin Bahçesi, ayakkabı ustası olmak için çabalayan bir genç olan Takao’nun hikayesini anlatıyor. Okuldan her yağmur yağmasında ayrılırak ve Japon bahçe stili ayakkabılar dikmek için çizimler yapmaktadır. Günün birinde kendinden yaşça büyük Yukino adlı bir kadınla tanışır.

Yukino’nun, Japon Bahçesinde Takao’ya söylediği bir haikuyla zamanla birlikteliğe dönen ilişki halini alır. Makoto Shinkai’nin romantik bir animesi olan Kelimlerin Bahçesi, ayakkabı tamircisi bir çocukla Yukino adlı kadının yağmur altındaki buluşmalarını konu ediniyor. İzlerken zevk alacağınızdan cinsten bir film animeseverleri bekliyor. İyi seyirler..

The Garden of Words / Kelimelerin Bahçesi 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz