Karmaşık İlişkiler | Kuzu No Honkai

0
59

Karmaşık İlişkiler | Kuzu No Honkai

2017 kış sezonunda izlediğimiz Kuzu No Honkai, 12 bölüm sürmüş bir romantik, okul, slice of life ve seinen animesi. Fakat hemen baştan belirteyim buradaki seinen içeriği muhafazakar kesime pek uygun değil ve bolca cinsellik içeriyor. Bu uyarımı da yaptıktan sonra detaylara geçebilirim sanırım.

Animenin yönetmeni White Album 2’yi yönetmiş ve Fairy Tail’in birçok bölümünü yazmış ve yönetmiş bir kişi olan Masaomi Andou. Yazarlığını ise Ansatsu Kyoushitsu (TV), Arslan Senki (TV), School Days gibi animelerde yazarlık yapmış,  Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo!, Katanagatari ve Akame ga Kill! gibi animelerin birçok bölüm yazarlığını yapmış bir isim olan Makoto Uezu yapıyor. Müziklerinin arkasındaki isim Masaru Yokoyama. Ki kendisi Shigatsu wa Kimi no Uso’nun mükemmel müziklerinin bestecisidir. Ve evet, burada da kayda değer bir iş çıkarmış.

Karmaşık İlişkiler | Kuzu No Honkai

Seiyuu kadrosuna da baktıktan sonra konusuna bakabiliriz sanırım. Ana karakterlerimizden Hanabi’yi Hibike! Euphonium’da Reina karakterini seslendirmiş bir kişi olan Anzai Chika seslendiriyor. Bir diğer ana karakter olan Mugi’yi ise Shimazaki Nobunaga seslendiriyor. Free!’de Haruka, Kiseijuu: Sei no Kakuritsu’da Shinichi ve Kiznaiver’de Yuta performanslarından hatırlayabilirsiniz onu da…  Yan karakterlerde de Tomatsu Haruka, Toyosaki Ak ve Nojima Kenji gibi isimler duyuyoruz.

Konusu ise oldukça entrikalı. Hanabi küçüklüğünden beri yakın komşusu olan Kanai’ye aşıktır. Aynı şekilde Mugi’de uzun zamandır kendisinin özel öğretmeni olan Akane’yi sevmektedir. Hanabi ve Mugi’nin karşılıksız olduğunu düşündükleri aşklarının tesellisini ise birbirlerinde ararlar. Herkese sevgili olduklarını söyleyen Mugi ve Hanabi karşısındakinin gerçek duygularını bilmekte hatta birbirlerini desteklemektedir.

Karmaşık İlişkiler | Kuzu No Honkai

Karmaşık duruyor değil mi? Ama bu daha hiçbir şey. Aşk dörgeni olarak başlayan bu hikayeye yan karakterler de girince baya içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Ne var ki karakterlerin iç sesleri ve kendileriyle hesaplaşmaları da bir o kadar sade ve gerçekçi oluyor. Çünkü her karakterin nedenleri var ve hemen hepsiyle izleyici empati kurabiliyor. Hani şu iyi ve kötünün birbirine karıştığı, etik değerlerin esneklik gösterdiği, kişilerin yargılarının ön plana çıktığı animeler var ya, işte Kuzu no Honkai’de tam böyle bir anime.

Karmaşık İlişkiler | Kuzu No Honkai

Serinin ana karakterlerini başarılı bulmakla birlikte aslında asıl hikaye yan karakterlerin etkileriyle gelişiyor. Ve yan karakterler gerçekten başarılı kurgulanmış. Hepsinin altı doldurulmuş ve “olsun” diye olmamış, hepsinin bir amacı ve pozisyonu var animede. Yan karakter dediğime de bakmayın, aslında bir noktadan sonra ana karakter kadar önem kazanıyorlar.

Velhasıl Kuzu no Honkai 2017 kış sezonunun dikkat çeken animelerinden birisi. Fakat yukarıdaki uyarımı tekrarlıyorum, muhafazakar bir yapınız varsa bu seri pek size göre değil. İzlemek isteyenlere fragmanını şuraya iliştiriyorum;

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz