Karanlık Japon Müziği J-Goth

1
69

Karanlık Japon Müziği J-Goth

J-Goth, gotik rock, deathrock, post-punk, darkwave ve industrial gibi bir dizi farklı stille ilişkili Japon sanatçılarını ifade eder.

Gotik müzik, post-punk ve karanlıktan doğan, bulanık veya rahatsız edici tonları, sesler, görüntüler ve genellikle ürkütücü veya marazi şarkı sözleri olan bir müzik tarzıdır. Rock, punk, alternatif, darkwave, ambient, industrial, ebm ve metal gibi birçok türde kullanılma eğilimindedir.

Gotik rock genellikle şarkı sözleri ve müziğin atmosferiyle ele alındığında karanlık temalarla ilgilenir. Türün şiirsel duyarlılıkları, gotik rock şarkılarının edebi romantizmine yansırken; şarkı sözlerinde de morbidite, varoluşçuluk, dini sembolizm veya doğaüstü mistisizm sergilenmiştir.

Gotik rockın estetiğini ve müzikal düzenlerini ilk başta şekillendiren müzisyenler arasında Marc Bolan, the Velvet Underground, the Doors, David Bowie, Brian Eno, Iggy Pop ve the Sex Pistols yer alıyor.

Karanlık Japon Müziği J-Goth

J-Goth

Harajuku’daki fazlasıyla göreceğiniz alternatif kalabalığın gösteriş yaptığı tarzlar, Batı goth hareketinden büyük ölçüde ilham almıştır. Ancak bu alt kültür farklı kökler aracılığıyla kendini göstermektedir; anime “cosplay” kültürü veya alternatif müzik sahnesi “visual kei”. Moda açısından, gotik gruplar korku filmleri ve daha az ölçüde BDSM kültürü ile birlikte 19. yüzyıl Gotik edebiyatından etkilenmektedir. Alt kültür içindeki gotik modalar, deathrock, punk, androgynous, Victorian, Rönesans ve Ortaçağ tarzı kıyafetler veya en çok siyah giyim, makyaj ve saç ile kombinasyonların oluşturulmuştur. Kıvrımlı saçlar, 1980’lerde gotik taraftarlar arasında popülerdi.

Bilinen J-Goth sanatçıları ve grupları arasında Moi dix Mois, The Candy Spooky Theatre, Jack or Jive, Malice Mazer, Eve of Destiny, Aural Vampire, Schwarz Stein, Kaya, Suicide Ali, Velvet Eden, DJ Sisen, Monaural Corve, Baal, Hura, Art Marhu Duchain, Blood gibi isimler yer almaktadır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz