Karamelli Muhallebi Tadında Bir Film I A Boy and His Samurai

0
82

Karamelli Muhallebi Tadında Bir Film I A Boy and His Samurai

Bilim-kurgunun babası kabul edilen H.G. Wells “The Time Machine” kitabını 1895’te yayınladı. “Zaman makinesi” kavramını icat etti ve “zamanda yolculuk” tabirini popüler kültüre armağan etti. Zamanda yolculuk dünya ve özelde Hollywood sinemasının önde gelen temalarından biri olmayı her zaman sürdürdü. Star Trek’ten X Men serisine, Midnight in Paris gibi romantik filmlerden Back to the Future fenomenine kadar “zamanda yolculuk” temalı filmleri geniş bir yelpazede toplamak mümkün. Zamanda ileri-geri gidebilmek için kimisinde zaman kapsülleri kullanıldı kimisinde ise tek bir otomobil yeterli oldu.

Japon sineması da “zamanda yolculuk” temasından nasibini aldı elbette. Bunlardan bazılar: Bubble Fiction: boom or bust; Tokyo Girl; Cyborg She; Summer Time Machine Blues ve A Boy and His Samurai. Bu yazıda “A Boy and His Samurai” filmine göz atacağız. Filmimiz adından da anlaşılacağı üzre bir çocuk ve onun adeta koruyucu samurayı olan birini ele alıyor. Sade bir olay örgüsü ve kısıtlı bir oyuncu kadrosu var karşımızda. Buna rağmen komik sahneleri, ilginç diyalogları ve final sahnesi ile kendini seyrettirmeyi başaran bir zamanda seyahat komedisi olarak güzel bir yaz filmi diyebilirim. Şimdi filmimize biraz daha yakından bakalım.

Karamelli Muhallebi Tadında Bir Film I A Boy and His Samurai

2010 yapımı olan ve bir mangadan uyarlanan filmimizin başrollerini çocuk Tomoya, 2 yıl önce eşinden boşanan ve aynı zamanda çalışan bir anne olan Hirako ve nam-ı diğer samurayımız Yasube oluşturmakta. Hirako ailesi için sıradan gibi başlayan bir gün sokaklarından geçerken samuray kıyafetleri içindeki 25 yaşındaki genç bir adamı görmeleriyle değişiyor. Her aklı başında insan gibi onlar da şehrin ortasında güpegündüz sokakta samuray kıyafetleriyle birini gördüklerinde bunun olsa olsa “süpermarketin tanıtım elemanı” gibi birşey olduğunu düşünürler. Ya da belki film/dizi çekimi için tasarlanmış bir figüran. Fakat adam karşılarına dikilip ağdalı bir Japoncayla konuşmaya başladığında ve tuhaf tuhaf şeyler söylediğinde Hirako durumdan şüphelenmeye başlar.

Karamelli Muhallebi Tadında Bir Film I A Boy and His Samurai

Daha sonra anlaşılacağı üzre, genç Yasube geçmişten gelmiştir. 180 yıl kadar geçmişten. 9. Bunsei dönemine ait bir samuraydır kendisi. Bir gün Buda heykeli önünde dua ederken zamanda yolculuk yapmıştır ve geri dönmesi için o heykeli tekrar bulmalı ve yine dua etmelidir. Bu arada yeni Tokyo’ya ve modern yaşama da alışması gerekmektedir ve bu işi Hirako ailesi üstlenecektir. Alışması başta kolay olmaz. 180 yıl öncesinin erkek egemen anlayışını ve zihniyetini terk etmesi zor gözükmektedir. Hirako için “Kadının yeri evidir” ve oğlu ağladığında “Erkek dediğin ağlamaz” gibi bizim de çok aşina olduğumuz basmakalıp sözleri bir bir sıralar. Öte yandan evini kendisine açtığı için Hirako’ya da kendini borçlu hisseder ve ev işlerini yapma teklifini götürür.

Genç samuray geçmişten gelerek çizdiği ve savunduğu patriyarkal değerleri bizzat kendisi tek tek terz yüz eder. Evin işlerini yapar, çocuğu okula götürür getirir ve pasta yapma işlerinde ustalaşıverir. Pasta-börek işlerinde mahallede ünü o kadar artar ki bir gün “Babalar Pasta Yapıyor” yarışmasına katılmaya teşvik edilir. Yarışmaya sözde “baba-oğul” birlikte katılırlar ve dile kolay 10 saatlik bir maratonun ardından birinci olurlar. Pasta işlerindeki maharetinden dolayı iş teklifi alan genç samurayımız eve daha geç gitmeye başlar ve Tomoya artık kendisini göremez olmuştur. Bu durum Tomoya’nın bir gün okuldan kaçmasıyla sonuçlanacaktır.

Karamelli Muhallebi Tadında Bir Film I A Boy and His Samurai

Tomoya kopmaya başlayan ilişkinin tekrar rayına girmesi için adeta aracı olacaktır. Yasube de bunu “benim için değerli olanı daha yeni idrak etmeye başladım” sözleriyle tasdik edecektir. Her şey yoluna girmiş gözükmektedir, Hirako ailesi saadete ermiştir. Ama unuttuğumuz bir şey var. Geçmişten, başka bir zamandan gelen biri muhakkak bir gün ait olduğu zamana geri dönecektir.

Sevimli küçük oyuncu Tomoya’nın başarılı oyunculuğu, geçmişten gelen bir samurayın modern yaşama ayak uydurmaya çalışırken ortaya çıkan yer yer absürd durumlar ve şaşırtıcı final sahnesiyle “A Boy and His Samurai” filmi yaz günleri için kaçırılmayacak bir seyirlik sunuyor. Tomoya ve genç samurayın yemeye bayıldığı “karamelli muhallebi” tadında hem de.

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 7. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz