Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | II. Bölüm

0
51

Birinci bölümde Kara no Kyoukai filmlerine genel anlamda giriş yapmış, künyesinden ve genel olarak konusundan bahsetmiştik. Şimdi biraz daha detaya inebiliriz sanırım. Toplam sekiz filmden oluşan serimizin aslında film formatında hazırlandığını hatta film olarak yayınlandığını biliyoruz. Fakat filmlerdeki hikaye kronoloji ve filmlerin yayın tarihi biraz farklı. Ve aslında seri bütünlüğünü tüm filmler izlendikten sonra oluşturuyor. Hatta filmleri yayın tarihine göre izledikten sonra, hikaye kronolojisine göre tekrar izlemek isteyebilirsiniz. Zira yayın sırasına göre izlerken bazı ipuçlarını kaçırabiliyor izleyici. İşte bunun oluşmaması adına yazımın ikinci ve son bölümünde filmlerin konusunu anlatırken hikaye kronolojisine de değineceğim;

Bu arada filmleri izlerken son sahnelerine dikkat edin, kapanış jeneriğinden sonra ip ucu niteliğinde kısa bir bölüm oluyor mutlaka. Bir de gelecek filmle ilgili kısa bir tanıtım var.

Kısa bir not daha düşeyim; yazımın ilk bölümünde bahsetmiştim, seri görselliğiyle ve müzikleriyle de oldukça başarılı bir yapımdır. Özellikle her filmin kendine özgü aksiyon sahneleri için hazırlanmış sahne müzikleri var. Film tanıtımlarının sonunda bu sahne müziklerine de ulaşabilirsiniz.

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | II. Bölüm

Kara no Kyoukai 1: Fukan Fuukei
(The Garden of Sinners : Overlooking View)

Yayın Tarihi: 1 Aralık 2007
Film Süresi: 48 dk.
Hikayenin Geçtiği Zaman: Eylül 1998
Film Hakkında Bilgi: Kara no Kyoukai serinin yayınlanan ilk filmi “Fukan Fuukei”. Fakat karakterimiz Shiki’nin hikayesi bu filmle başlamıyor. Fukan Fuukei filmi, sekiz filmlik seriye baktığımızda hikayesel sırayla izlemek istersek dördüncü filme tekabül ediyor. Yani aslında Fukan Fuukei’dan önce geçen üç hikaye daha var, ama bunları yayın sırasına göre değerlendirirsek daha sonra görüyoruz. Filme dönersek; bölge haberlerinde bahsedilen genç kızların sebepsiz intaharlarını araştıran Aozaki ve Kokutou bu durumun ardında “doğaüstü” bir gücün olduğunu farketmeleri uzun sürmez. Bunun üzerine kızların intahar etmek için kullandıkları bölgeyi (Fujo Binası) araştıran Shiki, kızların intahar etmeleri için bir güç tarafından zorlandığı sonucuna varır. Tabii bu “güç”ü durduracak kişi de Shiki’den başkası değildir. Konu itibariyle böyle olan Fukan Fuukei aslında insan ruh sağlığı ve genel psikolojisiyle ilgili ilginç alt metinleri olan bir film. Aozaki’nin intahar eden kızlarla ilgili yaptığı analizler oldukça başarılı. Kızları intahara iten neden keşfedildiğinde ise işin içine aksiyon da giriyor. Bu filmde Shiki hakkında fazla bir şey öğrenmiyoruz, Kokutou ile ilişkileri hakkında kafanız karışabilir. Shiki’nin gücünü de tam anlamlandıramayabilirsiniz. Ama ilerleyen bölümlerde bu durum netleşiyor.
En Başarılı Sahne Müziği: Kara No Kyokai OST – 1st Chapter M12+M13  
Kapanış Jeneriği:
Kalafina – Oblivious

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | II. Bölüm

Kara no Kyoukai 2: Satsujin Kousatsu [Zen]
(The Garden of Sinners : A Study in Murder – Part 1)

Yayın Tarihi: 29 Aralık 2007
Film Süresi: 58 dk.
Hikayenin Geçtiği Zaman: Ağustos 1995 – Mart 1996
Film Hakkında Bilgi: Serinin yayınlanan ikinci ama hikayesel kronolojisine baktığımızda aslında ilk filmi olan Satsujin Kousatsu ile Shiki ve Kokutou’nun lise yıllarına gidiyoruz. İki farklı öğrenci olarak karşımıza çıkan Shiki ve Kokutou lise sıralarında arkadaştır. Her nekadar Shiki bu arkadaşlığa gönüllü olmasa da Kokutou dostluğunu ondan esirgemez. Fakat bu arada şehirde ilginç cinayetler işlenmektedir. Ve neredeyse hiç bir ip ucu yoktur. Bir yandan Shiki’nin cinayetlerle bağlantısı üzerinden ilerleyen film diğer yandan onun kişiliğine iner. İlk filmde gördüğümüz kişilik analizi bu filmde Shiki üzerinden gidiyor. Onu daha yakından tanıdıkça insanı ve öldürme dürtüsünü daha detaylı izliyoruz. Fakat bu -filmin isminden de anlaşılacağı gibi- hikayenin ilk bölümü, bu “ödürme dürtüsü”ne devam edeceğiz Shiki üzerinden… Filmde yine daha sonra anlam kazanacak replikler ve sahneler de görüyoruz elbette. Hem hikayenin başlangıcı olarak değerlendirdiğimizde hem de ilerleyen bölümleri daha iyi anlamak adına dikkatle izlenmesi gereken bir film Satsujin Kousatsu.
En Başarılı Sahne Müziği: Kara No Kyokai OST – 2nd Chapter M01

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | II. Bölüm

Kara no Kyoukai 3: Tsuukaku Zanryuu
(The Garden of Sinners : Remaining Sense of Pain)

Yayın Tarihi: 26 Ocak 2008
Film Süresi: 56 dk.
Hikayenin Geçtiği Zaman: Temmuz 1998
Film Hakkında Bilgi: Hem yayın tarihi sırasına hem de hikayesel sıralamaya baktığımızda üçüncü film olarak karşımıza çıkan “Tsuukaku Zanryuu” serinin en ilginç filmlerinden biri aynı zamanda. İlginç ama aynı tarzda cinayetler işlenmektedir ve Aozaki bununla alakalı yeni bir iş almıştır. Cinayetleri işleyen kişinin kimliğini bilen Aozaki’nin müşterisi, katilin yakalanmasını gerekirse öldürülmesini ister. Aozaki’nin işi alma nedeni ise elbette işin içinde “doğa üstü” olayların olmasıdır. Shiki’nin gibi ilginç bir gücü olan katil bir yandan kendi iç çatışmalarını yaşarken diğer yandan cinayetlerine de devam eder. Olaya farklı bir koldan dahil olan Kokutou ise katil hakkında oldukça farklı düşünmektedir. Hikayesi genel olarak böyle olan film, bir yandan Shiki ve ailesi hakkında bilgi verirken diğer yandan “acı” ve “acı çekmenin” ya da “çekememenin” üzerinde duruyor diyebilirim. İnsan psikolojisinden ziyade “insan olmak” ve “normal olmak” üzerine bir şeyler söyleyen film, bunda oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Film ilerleyen bölümler için ip uçları vermekten de çekinmiyor aynı zamanda.
En Başarılı Sahne Müziği: Kara No Kyokai OST – 3rd Chapter M19+M20   
Kapanış Jeneriği: Kalafina – Kizuato

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | II. Bölüm

Kara no Kyoukai 4: Garan no Dou
(The Garden of Sinners : The Hollow Shrine)

Yayın Tarihi: 24 Mayıs 2008
Film Süresi: 50 dk.
Hikayenin Geçtiği Zaman: Mart 1996 – Haziran 1998
Film Hakkında Bilgi: Yayın sırasında dördüncü film olan “Garan no Dou” hikayesel olarak sıraladığımızda ikinci filmimiz oluyor. Yani bu filmdeki hikayemiz genel olarak Shiki’nin geçmişi ve kişiliği ile alakalı. Hatta Shiki’nin gücünü daha iyi anlıyoruz bile diyebilirim. Sık sık Kokutou’yu da görüyoruz elbette. Filmin diğer bir özelliği ise Shiki’nin Aozaki ile tanışmasını ve onunla nasıl çalışmaya başladığını da anlatıyor olması. Konumuza bakarsak; Shiki hastanededir ve uzun süren koma halinden çıkmıştır. Fakat bu uyanışın çok farklı etkilerini görür. Doğa üstü bir güç kazanması ve kişiliğiyle ilgili beklemediği gelişmelerin olması gibi… Bu yeni gücüyle nasıl baş edeceğini bilemez haldeyken Aozaki ile tanışan Shiki kaldığı hastanedeki doğa üstü bir olaya tanıklık eder ama ne yapacağını bilemez. Böylece Shiki’nin kendisini tanıma süreci başlar… “Garan no Dou” film olarak, Shiki üzerinden “kendini tanımak ve ne istediğini bilmek” üzerine birkaç kelam eden bir film. Yani diğer filmleri gibi alt metni oldukça ilginç.
En Başarılı Sahne Müziği: Kara No Kyokai OST – 4th Chapter M01+02 
Kapanış Jeneriği: Kalafina – Aria

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | II. Bölüm

Kara no Kyoukai 5: Mujun Rasen
(The Garden of Sinners : Paradox Spiral)

Yayın Tarihi: 16 Ağustos 2008
Film Süresi: 1 s. 54 dk.
Hikayenin Geçtiği Zaman: Kasım 1998
Film Hakkında Bilgi: Serinin en ilginç filmlerinden olan “Mujun Rasen” için aynı zamanda serinin en başarılı filmi de diyebiliriz sanırım. Bu arada bu film ile birlikte hikaye kronolojisi de filmlerin yayın sırası da eşitleniyor. Yani yayın kronolojisinde beşinci film olan “Mujun Rasen” hikayesel olarak da beşinci film. İki saate yakın süresi olmasına rağmen izleyicisini sıkmayan, aksine ilerledikçe daha çok içine alan ve kafa karışıklığına neden olan film, finalinde çıtasını öyle yükseltiyor ki, ardından gelen filmler bile malesef bu çıtayı geçemiyor. Paradox ve spiraller üzerinde ilerleyen filmimizde bu sefer farklı bir karakterimiz var; Tomoe Enjou. Shiki ile yolları keşisel Enjou’nun kafası oldukça karışıktır, yaşadığı şeylere anlam veremez ve hemen her gece aynı rüyayı görmektedir. Shiki ile birlikte yaşadığı binaye geldiğinde ise işler daha da ilginç bir hal alır. Kendisini sonsuz bir döngünün içinde bulan Shiki ve Enjou bu döngüden kurtulabilecekler midir? Bir koldan Shiki ve Enjou ile ilerleyen hikaye diğer koldan ise Aozaki ve Kokutou ile ilerliyor. Filmin hikayesini daha anlaşılır ama diğer yandan daha da ilginç kılan Aozaki ve Kokutou’nun filmin finalinde oldukça önemli rolleri oluyor. Hikaye anlatımı da diğer filmlere göre oldukça farklı olan film, bu yönüyle de diğer filmlerden sıyrılıyor ve bir adım öne geçiyor.
En Başarılı Sahne Müziği: Kara No Kyokai OST – 5th Chapter – M24

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | II. Bölüm

Kara no Kyoukai 6: Boukyaku Rokuon
(The Garden of Sinners: Oblivion Recording)

Yayın Tarihi: 260 Ocak Aralık 2008
Film Süresi: 59 dk.
Hikayenin Geçtiği Zaman: Ocak 1999
Film Hakkında Bilgi: Serinin ve hikayenin altıncı filmi olan “Boukyaku Rokuon” genel olarak Kokutou’nun kardeşi Azaka’yla alakalı diyebiliriz. Azaka’nın heycanlı kişiliği sayesinde diğer filmlerden biraz daha “aydınlık” duran filmde Shiki, Azaka’nın okulundaki “periler” problemi yüzünden okula gitmek ve Azaka’ya yardım etmek zorunda kalır. Başta durumu pek önemsemeyen Shiki, perilerin ne yaptığını öğrenince ve işin içine ölümler de karışında konuyu ciddiye alır. “Hafıza ve anılar” alt metni olan Boukyaku Rokuon, geçmişin önemine değinerek geleceği şekillendirmek üzerine bir şeyler söylüyor. Hikaye olarak diğer serilerden bir tık daha geride olsa da, yine de izleyicine istediğini verebilen bir film olmuş Boukyaku Rokuon.
En Başarılı Sahne Müziği: Kara No Kyokai OST – 6th Chapter M15+16+17

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | II. Bölüm

Kara no Kyoukai 7: Satsujin Kousatsu [Kou]
(The Garden of Sinners : A Study in Murder – Part 2)

Yayın Tarihi: 8 Ağustos 2009
Film Süresi: 2 s. 1 dk.
Hikayenin Geçtiği Zaman: Şubat 1999
Film Hakkında Bilgi: Serinin en uzun filmi olan Satsujin Kousatsu [Kou], aslında Ufotable stüdyosunun açıkladığı son filmdi. Yani bir çok şeye bu filmle nokta koyuyoruz. Doğa olarak da hikaye Shiki’nin kişiliğine geri dönüyor. Satsujin Kousatsu [Zen]’de anlatmaya başlanılan Shiki’nin kişiliği, karakteri ve öldürme tutkusuna burada geri dönüyoruz ve genel olarak hikayeye bir nokta koyuyoruz. Satsujin Kousatsu [Zen]’de bırakılan ekmek kırıntılarını takip ettiyseniz bu filmi anlamakta zorlanmayacaksınız. Ama genel olarak takip ederken dikkat gerektiren bir film olmuş. Konusuna bakarsak; dört yıl önceki gibi yine kendine has türde cinayetler işlenmeye başlamıştır fakat bu sefer durum daha da ciddidir ve cinayet sayısı 10’u geçmiştir. Kokutou’nun kafasını ise dört yıl önce Shiki’nin yaşadıkları gelir, istemeze de ondan şüphelenir. Yarısına kadar bu şüphe ile devam eden film, cinayetler ile Shiki’nin bağlantısını açıklayınca daha da ilginç oluyor. Diğer filmlerden gördüğümüz bazı karakterleri de görüyoruz bu filmde ve seri gerçekten bütünlüğünü sağlamış oluyor bu film ile. Alt metinlerinde yine benliğini sorgulamayı ve kim olduğunu kabul etmeyi vurgulayan film, kişiliğin değişip değişemeyeceği üzerine de birkaç kelam ediyor. Finaliyle de bütünlüğünü sağlayan film, seri içerisinde de en başarılı filmlerden oluyor.
En Başarılı Sahne Müziği: Kara No Kyokai OST – 7th Chapter M41+42 ve Kara No Kyokai OST – 7th Chapter M40

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | II. Bölüm

Kara no Kyoukai 8: Mirai Fukuin
(The Garden of Sinners : Recalled out Summer)

Yayın Tarihi: 28 Eylül 2013
Film Süresi: 1 s. 28 dk.
Hikayenin Geçtiği Zaman: Ağustos 1998 – 2010
Film Hakkında Bilgi: Yedi bölümlük konseptin bitişinden sonra hazırlanmış olan Mirai Fukuin, yedinci filmden dört yıl sonra hazırlanmış ve yayınlanmış bir film. Mitsuru ve Seo gibi yeni karakterler etrafında dönen film, genel olarak iki ayrı zamanda geçiyor. Yeni karakterlerimiz Mitsuru ve Seo’yu Temmuz – Ağustos 1998 (seride üçüncü film olan “Tsuukaku Zanryuu”in zamanına tekabül ediyor) zamanında tanıyoruz. Çok farklı kişilikleri olmasına rağmen bir ortak noktaları var ki, ikisi de geleceği görebiliyor. Fakat farklı şekillerde… Bu iki karakter üzerinden iyilik ve kötülüğe göndermeler yapan film, daha çok “geleceğini öğrenirsen nasıl davranırsın” sorusunu düşündürüyor izleyicisine. İşleri tam zamanında halleden Mitsuru’yu durdurmaya çalışan Shiki ile, yolları tesadüfen kesişen Seo ve Kokutou aslında ortak bir noktada buluşuyor o da “geleceği şekillendirmek”. Doğal olarak bolca gelecek üzerine dialoglar dinliyoruz filmde. Aksiyonu da eksik olmuyor tabi. Filmin son kısmı olan 2010’da geçen kısa bölüm ise bize Shiki ve Kokutou’nun akıbeti hakkında bilgi veriyor.  Böylece seri tam anlamıyla sonlanmış oluyor.
En Başarılı Sahne Müziği: Kara No Kyokai OST – 8th Chapter – M07

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | II. Bölüm

Son olarak şunu ekleyeyim, eğer filmleri hikayesel sırayla izlemek isterseniz şu şekilde izlemelisiniz; 2. film (Murder Speculation (Part 1) / Satsujin Kousatsu [Zen]), 4. film (The Hollow Shrine / Garan no Dou),  3. film (Remaining Sense of Pain / Tsuukaku Zanryuu), 1. film (Overlooking View / Fukan Fuukei), 5. film (Paradox Spiral / Mujun Rasen), 6. film (Oblivion Recording / Boukyaku Rokuon), 7. film (Murder Speculation (Part 2) / Satsujin Kousatsu [Go]), 8. film (Recalled out Summer / Mirai Fukuin)

Evet, filmlerimiz genel olarak böyle. Fakat filmler dışında Kara no Kyoukai – Shuushou ismiyle 2011’de yayınlanmış ve Kara no Kyoukai – Mirai Fukuin – Extra Chorus ismiyle 2013’de yayınlanmış iki adet özel bölümü var serinin. Bir de 2009 yılında yayınlanmış yedi filmi hikayesel olarak sırayla anlatan Kara no Kyoukai Remix – Gate of Seventh Heaven isminde bir özet filmi de bulunmakta.

Sonuç olarak Kara no Kyoukai filmleri hem kurgusal olarak hem de görsel ve müzikal altyapısıyla kesinlikle izlenmeyi hak eden yapımlardan.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz