Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | I. Bölüm

1
53

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | I. Bölüm

Kara no Kyoukai, 2007-2013 yılları arasında yayınlanmış bir seri. Fakat bölümleri uzun olduğu için film formatıyla yayınlanmış, hatta Japonya’da sinemalarda bile gösterilmiş bir seri. Sekiz filmi ve iki ova bölümü olan Kara no Kyoukai, bütününe bakıldığında aksiyon, gizem, süper güçler ve gerilim animesi sunuyor izleyicisine. Filmlerinin yayın sırası ve hikayesinin kronolojisi biraz karışık olduğu için bu hafta Kara no Kyoukai hakkında bir şeyler yazmak istedim. Genel hikayesinden, kısaca bölümlerinden ve kronolojisinden bahsetmek istiyorum. Bunu da iki bölümde yapmak daha doğru olacaktır, o zaman ilk bölümümüzde künye bilgilerine ve genel hikayesine göz atalım;

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | I. Bölüm

Kara no Kyoukai’nin Arkasındaki İsimler Kimler?

Görsel romandan uyarlama olan serimizin yaratıcısı Kinoko Nasu. Type-Moon ile çalışan Kinoko Nasu aynı zamanda Fate/Stay Night‘ın da yaratıcısı. Yani serimiz aslında bir Type-Moon işi. Zaten serinin anime studyosu da Ufotable, bildiğimiz gibi Ufotable ve Type-moon Fate/Zero ve Fate/Stay Night Unlimited Blade Works serilerinde de beraber çalışmıştı. İlk filmin yönetmeni aynı zamanda Fate/Zero‘nun da yönetmeni olan Ei Aoki. İkinci filmi Takuya Nonaka, üçüncü filmi Mitsuru Obunai, dördüncü filmi Teiichi Takiguchi yönetiyor. Beşinci filmin yönetmeni ise aynı zamanda God Eater‘ın da yönetmeni olan Takayuki Hiroa. Altıncı filmin yönetmeni olan Takahiro Miurayı ise Fate/Stay Night Unlimited Blade Works‘den tanıyoruz. Yedinci filmin yönetmeni Shinsuke Takizawa, sekizinci ve son filmin yönetmeni ise Fate/Zero ve Fate/Stay Night serilerinin yazar-yönetmen ekibinde görev almış bir isim: Tomonori Sudou. Tomonori Sudou aynı zamanda Kara no Kyoukai filmlerinin hemen hepsinin kamera arkasındaki ekibinde olan bir isim. Filmlerin tüm senaryoları ise Masaki Hiramatsu‘ya ait.

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | I. Bölüm

Seiyuu kadrosu da oldukça başarılı serinin. Asıl karakterimiz olan Shiki Ryougi‘yi Maaya Sakamoto seslendiriyor, ki kendisini Ghost in the Shell filmlerinde ve Ghost in the Shell: Arise serisinde Motoko Kusanagi olarak dinlemiştik. Kuroshitsuji‘de Ciel, Mobile Suit Gundam Seed Destiny‘de Lunamaria, Monogatari serilerinde Shinobu ve Yojouhan Shinwa Taikei‘de Akashi gibi başarılı performanslarının bulunduğu Maaya Sakamoto’ya, Mikiya Kokutou karakteriyle Kenichi Suzumura eşlik ediyor. 2015’de Prison School (Wakamoto karakterinde) ve Rokka no Yuusha (Hans karakteriyle) serilerinde karşımıza çıkan Kenichi Suzumura’yı daha önce Gintama serilerinde Okita, D.Gray-man‘de Lavi seslendirmeleriyle de karşımıza çıkmıştı. Mobile Suit Gundam Seed Destiny‘de Shinn olarak dinlemiştik onu, yani Maaya Sakamoto ve Kenichi Suzumura’yı daha önce de kaşı karşıya geldiklerini görmüştük. Serimize dönersek, başka bir önemli karakter olan Touko Aozaki karakterini ise Takako Honda sesiyle hayat veriyor. Onu ise Nana‘da Junko, Chihayafuru‘da Amakasu olarak dinledik daha önce.

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | I. Bölüm

Serinin müzikleri Aldnoah.Zero, Fate/Zero, Fate /Stay Night Unlimited Blade Works, Noir, Sword Art Online ve Mahou Shoujo Madoka Magica gibi efsane işlere imza atmış bir isim olan Yuki Kajiura yapıyor. Jeneriklerdeki şarkılar ise Yuki Kajiura’nın desteğini esirgemediği bir grup olan Kalafina‘ya ait. Seri hikayesel olarak başarılı ama soundtrackleri ondan da başarılı. Yuki Kajiura ve Kalafina ikilisi gerçekten mükemmel bir iş çıkarmış. Ost albümünü dinlemenizi tavsiye ederim.

Bahsetmek istediğim bir şey daha var ki, o da çizimleri ve arka planları. Çizimlerini Fate serilerine benzetebilirsiniz (yukarıda da belirttiğim gibi zaten aynı stüdyonun işi ikiside) yani çizimleri güzel. Ama arka planları, mekanlar çok daha güzel. Daha ilk filmden mekan çizimlerine hayran kalabilirsiniz. Renkler o kadar canlı ki, serinin karanlık altyapısıyla mükemmel bir kontrast oluşturuyor. Ufotable stüdyosu gerçekten çok iyi çalışmış burada.

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | I. Bölüm

Peki Kara no Kyoukai Ne Anlatıyor?

İngilizce ismi The Garden of Sinners olan serimiz aslında Shiki Ryougi’nin hayatının belirli bölümlerini anlatıyor diyebiliriz. Tabi etrafındaki karakterlere de değiniyor bunu yaparken. Seri gizem, gerilim, süper güçler ve aksiyon türünde fakat en çok gizem öğesinin üzerinde duruyor. Kanlı sahneleri de çok ama kişisel dramalarıyla da ön plana çıkıyor çoğu zaman. Buna en belirgin örnek olarak Shiki’yi verebiliriz. Kuudere/yandere (o kadar karışık, evet) karışımı bir kişiliği olan Shiki, Touko Aozaki’nin görünürde dedektiflik şirketi olan yerinde onunla birlikte çalışmaktadır. Mikiya Kakotou ise Aozaki’nin yardımcısı olsa da aslında en büyük desteği, yaptığı araştırmalarla Shiki’ye vermektedir. Bir nevi suikastçi diyebileceğimiz Shiki, Aozaki’nin ona verdiği görevleri yerine getirir. Fakat Aozaki’nin aldığı işler klasik vakalardan öte, doğaüstü güçlerle alakalı işlerdir. Sekiz film boyunca Shiki’nin aile yapısını, neden suikastçi olduğunu, kişiliğini ve özel yeteneğini inceliyoruz. Tabi bir de Shiki’nin bu özel yeteneğiyle nasıl başa çıktığını izliyoruz. Güçlü bir öldürme dürtüsü olan Shiki’yi bazı filmlerde liseli bir öğrenci, bazı filmlerde ise iş üstünde bir suikastçi olarak görüyoruz. Kakotou ise sessiz ve sakin kişiliğiyle dikkat çekiyor. Liseden beri Shiki’nin yanında olan Kakotou sıradan bir insan olmakla birlikte Shiki’ye farkında olmadan bir çok konuda öncülük ediyor aslında. Zira Shiki ne kadar negatif bir insan ise Kokutou hayata karşı o kadar pozitif bir insan. Aozaki ise araştırma şirkenin sahibi/şefi olmakla birlikte güçlü bir büyücü aslında. Shiki ile nasıl tanıştıklarını ve nasıl çalışmaya başladıklarını izliyoruz bazı bölümlerde. Ortak düşmanlarına karşı nasıl plan yaptıklarını, dolaylı yoldan da olsa birbirlerine nasıl yardımcı olduklarını izliyoruz.

Kara no Kyoukai Filmleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | I. Bölüm

Filmlerin hikayeleri insan psikolojisiyle alakalı oluyor genellikle. Özellikle birkaç bölüm var ki hem hikaye anlatımıyla, hem kurgusuyla hem de psikolojik alt yapısıyla çizgi üstü bir performans sergilemiş. Tamam bazı bölümlerde hikaye düşüş yaşıyor ama ortalamaya baktığımızda karşımızda iyi bir iş çıkıyor. Yani hikayelere bir bütün olarak değerlendirdiğimiz filmler için kaliteli sıfatını çok rahat kullanabiliriz.

Yazımın ilk bölümünü serinin resmi tanıtım yazısıyla bitirmek istiyorum;
“Uzun bir uykunun ardından, Ryougi Shiki uyandı.
Bunun bir yan etkisi olarak da, nesnelerin ölümünü algılama yeteneği kazandı.
Her şeyi sadece tek bir bıçakla öldürebilme gücü Shiki’yi karanlık bir dünyaya çekmeye başladı.
İki sene öncesinden bir katil.
Havada süzülen hayalet kümeleri.
Nesneleri sadece bakışlarıyla bükebilen bir kız.
İnsanların ölümlerini toplayan sarmal bir yapı.
Sayısız tuhaf olaylar Shiki’nin gizemli gözleriyle birleşince…
Kaybettiği anıları yeniden uyanmaya başladı…”

Evet, künye ve hikayesi genel olarak böyle filmlerimizin. Yazımın ikinci kısmında filmlerin konularından ve kronolojisinden bahsedeceğim.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz