Kanban Tekniği

0
71

Kanban Tekniği

Kanban Japoncada “kart” veya “pano” anlamına gelir. Bir iş ve zaman yönetim tekniği olarak Kanban 1940’lı yıllarda Toyota şirketinin bir mühendisi Taiichi Ohno tarafından geliştirilmiş. Bu teknik, fabrikadaki iş akışı yönetimini daha şeffaf ve etkili kılmış. Halen üretimde ve yazılım geliştirmede kullanılan bu teknik günlük hayatta yaptığımız işleri daha hızlı ve verimli yapmamıza da yardım edebilir.

Kanban tekniğin temeli yapılacak işlerin görselleştirilmesi, sınırlandırılmasından oluşur. Yani yapmanız gereken bütün işleri aklınızda tutmak yerine onları her zaman görebileceğiniz bir panoya yazarsanız yapmanız gerekenler artık unutulmaz ve karışmaz. Ayrıca büyük bir işi küçük küçük hedeflere bölmeniz çok işinize yarar. Kanban panosu farklı şekillerde yapılabilir: yazı tahtası, mantar panosu veya post-it stikerli pano. En az bu üç bölümü olmalı: Yapacağım, Yapıyorum, Yaptım.

Yapacağım

Bu bölüme yapılması gereken işler yazan post-it stikerleri yapıştırılır. Bu şekilde işlerin görselleştirilmesi hem hiçbir şeyi unutmamanıza hem de işleri önemine göre sıralamanıza yardımcı olur.

Yapıyorum

Kanban tekniğinin ikinci önemli temeli işlerin sınırlandırılması bu bölüme yapılır. Aynı anda birkaç işi yapamadığımız için Yapacağım bölümünden birkaç işi seçip bu bölüme yapıştırıyoruz. Ama bu bölüm hep sınırlı kalmalı. Çünkü aynı anda birkaç işi yapmaya çalıştığımızda hiçbirinin sonucu beklediğimiz kadar iyi olmaz.

Yaptım

Son olarak ta Bitirdiğimiz işleri de Yaptım bölümüne kaydırıyoruz. Bu şekilde tamamladığınız işleri ve başarılarınızı görselleşmeniz sizi sonraki işler için motive eder ve sizi daha iyi hissettirir.

Kanban panonuza başka kısımlar da ekleyebilirisiniz – Yapmak istediklerim, Revize edilecek, İptal olanlar ve başka. Ayrıca, günlük hayatta Kanban tekniğini uygulamak için çeşitli cep telefon uygulamaları da kullanılabilir. Tek yapmanız gereken hayatınızı ve zamanınızı en iyi şekilde yönetmek için Kanban panosunun size en uygun halini seçmeniz.

Kaynak: BarışÖzcan

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz